Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno

BĚŽECKÉ OSOBNOSTI

POSLEDNÍ DISKUSE

ALENA KRCHÁKOVÁ - špičková maratonská běžkyně

ALENA KRCHÁKOVÁ - špičková maratonská běžkyně

Alena Krcháková patří ve své věkové kategorii mezi špičkové maratonské běžkyně v Evropě i na světě a podle dosažených časů je historicky naší nejlepší veteránskou vytrvalkyní. Je trojnásobnou mistryní Evropy v maratonu a na evropských a světových soutěžích vybojovala celkem 8 medailí.Běhat jsem začala po osamostatnění našich čtyř dětí

Alena bydlí na Vsetíně a jejím domácím klubem je AC Moravská Slavia Brno.

Její běžecký příběh začíná poté, co se všechny děti osamostatnily a vylétly z hnízda. Jako zasloužilá matka 4 potomků měla najednou spoustu volného času, který se rozhodla věnovat běhu...

"Mým prvním závodem byl Pražský půlmaraton v roce 2005. Byl to naprosto jedinečný a neopakovatelný zážitek. Čas jsem měla kolem 2 hodin, byla jsem zničená, ale atmosféra závodu a energie, kterou jsem cítila ze startovního pole byla tak silná, že jsem věděla, že to je něco, co nikde nezažiju. A je to přesně to, u čeho chci zůstat a pro co se vyplatí trénovat, dřít a věnovat většinu volného času. Následovaly nějaké desítky, a pak jsem se začala chystat na svůj první maraton. Bylo to v roce 2006 ve Vídni a zážitek to byl nesrovnatelně větší než v Praze. Povzbudilo mě to k účasti na ME veteránů v Poznani, kde jsem s časem 3.33.33 vyhrála svou kategorii a řeknu vám, že svět je z té bedny za zvuku naší hymny opravdu krásný. Na podzim roku 2006 jsem navázala spolupráci s panem Jiřím Šmitákem, který mě dovedl k mým současným výsledkům, a kterému jsem za to nevýslovně vděčná."


Půlmaraton České BudějovicePůlmaraton České Budějovice

Vídeňský maraton 2016 (foto Ing. Zdeněk Krchák)Vídeňský maraton 2016 (foto Ing. Zdeněk Krchák)

Na startu Děčínského půlmaratonu 2016 (foto Ing. Zdeněk Krchák)Na startu Děčínského půlmaratonu 2016 (foto Ing. Zdeněk Krchák)

Podívejte se na další fotografie k článku...


Mou nejsilnější motivací je nezklamat trenéra a udělat mu radost závodem běženým na doraz a z plných sil

Společně s trenérem panem Jiřím Šmitákem u sebe Alena objevila vlohy běhat maratony a půlmaratony, v nichž dosahuje skvělých výsledků. Desítku si také občas zaběhne, ale není to ono z hlediska velké rychlosti, stejně jako u tratí na 3 a 5 km.

Zde si můžete přečíst o závěrečné přípravě Aleny Krchákové na letošní maraton ve Vídni.

Jejím nejoblíbenějším závodem je Olomoucký půlmaraton i přes to šílené počasí, které ho pravidelně doprovází.

Bazén doporučuji všem běžcům

Alena nejraději trénuje na cyklostezkách v okolí Vsetína, k dispozici je zde několik desítek kilometrů různé obtížnosti. Nejdůležitější je však pro ni trénink na stadionu, kde může kvalitně natrénovat rychlost. Na cyklostezce to nejde moc dobře, z hlediska tvrdosti asfaltu. Přes týden naběhá 80 až 100 km a před závodem 30km.

Jako doplňkové sporty ráda zvolí jízdu na kole nebo plavání.

"Letos jsem se začala učit znak a kraul, ještě mi to moc nejde, ale je to výborný kompenzační sport. Po běhu skvěle uvolní celé tělo."

Jím vše na co mám chuť, ale v rozumné míře

"Dávám přednost lehčí stravě, protože po bůčku nebo kačence se zelím se běží špatně. Pochutnám si na nejrůznějších zeleninových salátech, těstovinách s kuřecím nebo krůtím masem. Mám ráda rýži, omáčky, hlavně rajskou. Prostě jím vše na co mám chuť, ale v rozumné míře. Před závodem si musím dávat pozor na nadýmavou stravu a omezit vlákninu, protože mívám střevní problémy a ne vždy je budka po ruce. Takže před závodem těstoviny a poslední den mívám rýžový nákyp se sušeným ovocem, oříšky a přidávám trochu proteinového prášku. Po závodě mívám neskutečnou chuť na maso, takže po doběhu ještě zvládnu sacharidovo-proteinový koktejl a těším se na pořádný steak. A musím se přiznat ještě k večerní předzávodní skleničce kvalitního červeného vína - aby závod dobře dopadl."

Během závodu Alena nemá potřebu jíst. Bere si vodu a od poloviny maratonu ionty, ale opatrně, aby ji neprohnaly, a mívá v kapse Enervit cukříky, ty obyčejně stačí.

Gely jí nedělají dobře, takže užívá multivitaminový komplex, hořčík proti křečím, přípravek na klouby, koenzym Q10 a pak nějaké antioxidanty. To všechno doplňuje dobrou kávou, aby měla i nějakou kofeinovou vzpruhu.

Přečtěte si, jaká specifika od maratonu můžete očekávat, pokud se ho rozhodnete zdolat.

Po operaci menisku se mi běhá dobře v botách značky Brooks

Z běžeckých bot se Aleně nejvíce osvědčily Mizuno a po operaci menisku se jí běhá dobře v botách značky Brooks. Na závody obouvá Salming speed, které jí opravdu sedí.

Jinak nedá dopustit na kompresní podkolenky, bez nichž si závod nedovede představit, a pak sluneční brýle, nezbytné hlavně kvůli muškám. A neposlední řadě nesmí chybět sporttester! Oblíbený Garmin Alenu poslední dobou zlobí a trénink bez měření nestojí za nic.

Osobní rekordy

Maraton: Berlín 3:09:29 rok 2012

Půlmaraton: Olomouc 1:29:18 rok 2011

10 km: Bořetice 0:41:00 rok 2012

5 km: Olomouc 0:19:59 rok 2013

1000 m: Zlín 0:03:38 rok 2011

hodinovka 14 260m Palackého vrch Brno rok 2013

Největší úspěchy

Nejvíce si cením času v Berlíně, Olomouci a hodinovky v Brně. Jsem hrdá také na 2.místo v půlmaratonu na Veteran master games v Sydney v roce 2009. Za velký úspěch považuji i tři tituly veteránské mistryně Evropy v maratonu v letech 2006 a 2012.


08.08.2016, Petra Královcová


Diskuse


Michal
Michal

Drzim palce a velka gratulace!

11. 08. 2016, 11:54:38

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze