Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno
HedvabnaStezka.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

POSLEDNÍ DISKUSE

Běžecké boty

Recenze Salomon S-LAB XA Alpine - boty, co v horách běhají samy

Vitek
Vitek

Podminky, ktere jsou popsane v recenzi se daji bez problemu zvladnout v jalekoliv krosovce urcene do hor (kterych ma kazda trailova znacka nekolik a obvykle stoji o polovinu mene). Krosek s vyvedenim svrsku nad kotnik ke dneska na trhu uz taky cela hromada. V cem tedy spociva ta unikatnost? Jak je na tom napriklad tahle bota na via ferratach, nebo pri VHT? (P.S. neni Sence jako Sense...)

22. 11. 2016, 23:47:16

Právě ona kombinace mezi nízkou krosovou botou a vysokohorskou - turistickou - botou. Jen ve velmi málo krosovkách lze jít několikadenní trek přes více typů terénů a přitom být v "konfortu". Většina takovýchto bot je přece jen na jednodenní použití - trénink, závod... Proto tato bota rozhodně není krosovkou, kterou lze doporučit na závod. Ohledně via ferratech a VHT - jak jsem napsal v recenzi, testoval jsem ji v našich a slovenských horách - Beskydy, Malá Fatra, Vysoké Tatry. Zde ferraty nejsou a VHT splňují jen některé, nejvyšší vrcholy Vysokých Tater. Nemyslím si ale, že by se XA ALPINE musela jakkoli omezovat, co se terénu týče.

23. 11. 2016, 10:37:24
Vítek
Vítek

Nemůžu souhlasit. Pohodlných krosovek, které se bez potíží dají v horách používat několik dnů v kuse je mraky - v čem se asi  běhají Transalpine a další etapáky? Jmenovitě např. Brooks Cascadia, Adidas Response Trail, cokoliv od Hoka One One, Salomon Wings a další...Osobně si myslím, že brát pohorku do testovaných lokalit je jako brát kanón na vrabce, v drtivé většině případů to bez nejmenších potíží zvládne i "obyčejná" běžecká bota. Pokud tahle bota navíc nejde použít na ryze běžecké akce, tak tomu už vůbec nerozumím... to bych si jí nechal do podmínek, kde začíanjí běžecký boty selhávat (lezení, ferraty, VHT), ale tam zas budou mnohem lepší modely typu salomon X-alp LTR, nebo nějaký jiný approach model.

Jediné co mě napadá, je využití při útoku na FKT, kdy je potřeba udržovat rychlé tempo na hranici chůze a běhu a ve vyšších polohách použít mačky (které se na běžecké boty nasadit nedají a tady by to neměl být probem), ale co si budeme povídat, do těchhle podmínek se dostane pár lidí na světě.

23. 11. 2016, 20:41:15
Sam
Sam

Souhlasím s Vítkem. Těch bot, ve kterých lze absolvovat několkadenní a velmi těžké běhy je opravdu dost. V čem asi absolvují závodníci Tor des Geants, že ?

A pokud se jedná o FKT ve vyšších polohách, tak minimálně v Evropě to lze také zvládat v běžných botách. Nakonec třeba na ITT (nyní již s jiným pořadatelem pod jiným názvem) se v roce 2015 konalo ME. Na ledovci na Grande Motte jsou povinné crampons a používají se ty navlékací například Yaktrax.

Ta cena je naprosto nesmyslná. Za ní pořídím minimálně dvoje špičkové trailové boty.

24. 11. 2016, 07:48:23
Petr
Petr

Jestli se nepletu, tak tuhle botu vytvořil Salomon pro Kilianovy "alpinrunning" projekty. V čem se odlišují od klasických trailovek je kromě podrážky ten voděodolný a zateplený integrovaný návlek. Ideální využití je tedy sníh a skála s relativně vysokým sklonem (nad 50 stupňů). Na takovém povrchu člověk běží/jde tak pomalu, že nemůže zahřívat nohu vlastním teplem. Jako příklad použití jsem s nimi byl minulý víkend v Tatrach: od Sliezkeho domu na Východnou Vysokou. Dole pršelo a na vrchu sněžilo, v některých místech skoro metr navátého sněhu, takže fixní řetězy jsem nejdříve musel vyhrabat ze sněhu. V klasických trailovkách by mně umrzly prsty. Je to hodně "niche" produkt, ale pár lidí to určitě ocení a využije. Scarpa připravuje podobný model (Atom S), který bude snad ještě dražší. Jo, a mačky se na ně dávají skoro stejně špatně jako na jiné běžecké boty.

24. 11. 2016, 08:25:03

Sem vložte diskusní příspěvek.

+   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět

* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů

RSS této diskuze