Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno

POSLEDNÍ DISKUSE

Motivace, nápady na další trénink

Kvalitní trénink nebo (pod)průměrný závod

Jana
Jana

Pěkný článek k zamyšlení. Sleduju to na sítích, bloggeři, co jdou ze závodu do závodu, taky jsem přemýšlela, jak to skloubí s tréninkem. Jaký  je podle vás ideální počet závodů za sezónu?

06. 09. 2017, 07:58:13
Jirka
Jirka

Ahoj Jano, děkuji za dotaz. Je to individuální podle trénovanosti jedince, věku a délky závodů, které dotyčný běhá. Osobně jsem toho názoru, že kvalitní maratony jsou ideální běžet dva (na jaře a podzim) maximálně tři. U půlmaratonu je to jiné, ale pokud je běžíte naplno na hranici svého osobního maxima, tak 4 -6 ročně. U desítky není taková zátěž, takže jich může být i víc. Doporučoval bych tak 10 - 15 kvalitních závodů ročně, a to na různé distance. Někdy je opravdu dobré dbát rady odborníků a neusilovat jen o počet závodů. Jirka

06. 09. 2017, 11:09:22
Honza
Honza

Já myslím, že každý měl běhat podle toho, jak je mu příjemné a co od běhu očekává. Pokud je mou prioritou dosahování zlepšujících se výsledků, tak proti článku nelze mít žádné výhrady. Ale to je jen jeden z mnoha přístupů k běhání. Znám běžce, kteří mají velmi dobrou úroveň, ale programově se odmítají účastnit jakýchkoliv závodů a opravdu si jen čistí hlavu. Druhým extrémem je, že závod berou jako společenskou událost a dokáží si ho užít od začátku do konce a primárním cílem není čas, ale jak se u toho baví. Těchto lidí si velmi vážím, protože všichni ti maskovaní a převlečení šašci dělají skvělou atmosféru závodu a pro mne, který se už 20 let účastňuji různých závodů více méně jako kompars, jsou důležitější, než čelo závodu lámající rekordy. Nechme tedy na každém, ať si zvolí jaká forma běhu je pro něj nejzábavnější a jestli je počet liků pro ně tou správnou motivací, tak v tom nevidím nic negativního. Důležité je, že běhají.

06. 09. 2017, 14:38:31
Jirka
Jirka

Díky Honzo za tvůj názor, který samozřejmě respektuji. Článek nebyl směřován na "kompars", jak jsi tu skupinu sám pojmenoval, ale na ty, kteří když se postaví na start závodu, tak chtějí závodit, což je u mne všeobecně smysl všech závodů. Osobně jsem na mnohých závodech zažil, že i běžci z "komparsu" mají velkou radost z toho, že se dobře umístili, a nebo si zaběhli osobák. Ano, důležité je, že spoustu lidí je v pohybu. Díky.

08. 09. 2017, 11:07:17
Radek
Radek

Letos je to 30 let co jsem začal běhat. Založením jsem závodník a tak vždy chci na závodě předvést maximum. Proto se vždy dlouhodobě a poctivě připravuju. Třeba na Perun skymarathon obětuju cca 5 měsíců tvrdé přípravy ve třech fázích. V tomto období prakticky nezávodím. S autorem tak naprosto souhlasím. Vetšina dnešních účastníků závodů nejsou závodníci v tom pravém smyslu slova. Jde jim "jen" o to, tak zvaně si závod užít. Ale třeba na horském maratónu ani  dost často nedoběhnou v limitu, protože jejich příprava byla naprosto nedostatečná.

07. 09. 2017, 23:10:00
Jirka
Jirka

Ahoj Radku, musím s tebou souhlasit. Osobně si myslím, že kdo se postaví na start závodu, tak by měl být závodník a snažit se vytěžit maximum. I já mám pár závodů ročně, na které se chci svědomitě připravit a podle toho i upravuji svůj závodní cyklus. Nikdy bych nešel do závodu, abych nebyl stoprocentně přesvědčen, že vše zvládnu. Na druhou stranu nikomu neberu, že se zúčastní a závod si "užije", i když význam toho slova je jiný než si mnozí myslí a domnívají. Díky za názor.

08. 09. 2017, 11:02:14

Sem vložte diskusní příspěvek.

+   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět

* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů

RSS této diskuze

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ