Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno

POSLEDNÍ DISKUSE

Tréninkové tipy

TABATŮV TRÉNINK: 4 minuty tréninkového pekla

Jiří Šmiták
Jiří Šmiták

Podobný trénink jsem několikrát absolvoval zamlada. Bylo to 10 oboustranných letmých 100 m rovinek s tím, že po doběhu se jen "vypustilo" tak asi 15, max. 20 m, otočilo zpět a hned nabíhalo na další úsek, aby už na jeho počátku byla požadovaná rychlost. Běhal jsem to po 15 vteřinách, nebyl jsem žádný kvalitní běžec - 100 m jsem tehdy uměl za 12,3 a 800 m na hranici 2:00. To hlavní na konec: běhalo se to ale až na závěr tréninku! Že to byla makačka, to snad nemusím říkat.

Jako trenér jsem nenašel zatím odvahu na závěr tréninku dát nikomu ze zkušených běžců víc než 5 takových stovek.

K článku: Bylo by zajímavé vědět, jak se uvedené zvýšení anaerobní kapacity a V02max promítlo do konkrétní výkonnosti běžců a na jakých tratích, resp. zda se vzhledem k poměrně dlouhodobému stereotypnímu tréninku vůbec promítlo.

20. 08. 2015, 17:40:13
Dan Kvasnička
Dan Kvasnička

Ahoj, popravdě jsem příliš nepochopil, pro koho je takový trénink vhodný?

07. 11. 2016, 12:40:11
David N.
David N.

Tabatu už pár let používám při cvičení. Párkrát jsem si ji střihnul i při běhu u nás v lese, ale určitě jsem nejel "nadoraz" a během desetisekundových pauz jsem lehce proklusával.

Vyzkouším si Vaši plnohodnotnou variantu. Zvlášť v zimě by to mohlo být příjemnější, než zdlouhavé intervaly. Za 4 minuty zpátky v teple :)

To Dan Kvasnička: Toto vysvětlení mi v článku taky trochu chybí, ale řekl bych, že např. mě jako florbalistovi a pravidelnému běžci na vzdálenosti do 10 km se to může hodit. Samozřejmě ne 4x týdně...

15. 12. 2016, 10:29:30
Miri
Miri

Já se snažím 3 krát v týdnu takto.100 m za 20 vteřin 20 vteřin pauza a znovu stovaka za dvacet...Tohle jedu 5 min v kuse.Pak prechazim na 75 m za 15 vteřin a 15 vteřin pauza.Opet 5 min v kuse.A poslední běh 50 m za 10 vteřin,10 vteřin pauza a opět 5 min v kuse...Za nejakych 25 minut je po tréninku a fyzická kondice je nadstandardní

15. 07. 2017, 21:02:41

Sem vložte diskusní příspěvek.

+   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět

* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů

RSS této diskuze