Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno

POSLEDNÍ DISKUSE

Tréninkové tipy

Běhání na pohodu podle Jirky Maška

Karel
Karel

Tak to je ale zase slovíčkaření, achjo :(  Někdo může "Na pohodu" myslet že kašle na výsledek a prostě si běh užije bez ohledu na to, jestli udělá 200 tisíc nebo 500 tisíc kroků. Nikde není řečeno, že si závod neužil, ačkoli je v cíli na infarkt, ne?

Nebuďte zas tak vymezující se. Je to Váš názor, OK. Pokud sám považujete NA POHODU něco jiného, je to naprosto v pořádku, není to přece žádný exaktní výraz ani exaktní věda.

Ale Vaše poučování v závěru článku mi silně připomíná, např. v oblasti Češtiny lidi typu "grammarnazi", kteří jsou schopni v diskuzi všem okolo vnucovat, že není použita shoda podmětu s přísudkem, nebo některé baristy, kteří mají potřebu všem aktivně dokola otravně omílat, že kafe Picolo neexistuje, i když přesně vědí, co tím je myšleno. Nehroťte to ;)

Světu mír a míru běh. A bude nám dobře.

08. 11. 2017, 09:41:35
Jirka
Jirka

Ahoj Karle, díky moc za Váš názor, i když je jiný než ten můj a samozřejmě ho bez problémů respektuji. Vyjádřil jsem jen svůj pohled na danou věc a nikomu ho nevnucuji. Snažím se  pokaždé rozpoutat diskuzi na dané téma a jsem rád, že se najdou názory pro i proti, protože tak by to mělo být. Na druhou stranu, nikdy se nesnažím někoho poučovat, jen se nad danou problematikou zamyslet.

Ještě jednou díky a ať Vám to běhá! Jirka

08. 11. 2017, 11:39:02
Roman Hýsek
Roman Hýsek

Moc hezký článek. Takové zamyšlení, ale velmi exaktni a naprosto vycházející ze zkušenosti, které Jirka získal jako vodič RunCzech závodů ve kterých je svázán stanoveným časem. Rád na těchto závodech se držím potřebného tempa s vodičem, protože ten je zárukou, že pokud na to mám, tak čas dosáhnu! Za těch 5 sezon se mi ani jednou nepodařilo běžet “na pohodu”. Na takový způsob běhu jsem nikdy neměl natrénovano. Volnomyšlenkáři co říkají, že nic nehrotí, netřeba jim radit, to jsou diletanti toho nehrubšího zrna a proto ani na kvalitní závody nepatří. V roce 2015 se jeden talový volnomyšlenká vydal na trať halfmaratonu v Ústi n/L. Bylo mu 28 a byl to pro něj prvni a zároveň poslední závod. Taky běžel na pohodu. Takže pokud vám radí někdo jako Jirka Mašek, tak to berte vážně! Je to zkušený běžec, který nám všem, kteří o to stojí, hodně pomáha. Díky Jirko!

09. 11. 2017, 15:32:59
Jirka
Jirka

Ahoj Romane, díky moc za Tvůj příspěvek. Úplně přesně si vystihl to, co jsem chtěl tím článkem říci. O mně se ví, že veškeré články a názory píši na základě dlouholetých běžeckých (a nejen) zkušeností, které jsem nasbíral za 40 let, co sportuji a ne na základě toho, co si přečtu v knihách nebo na internetu.

Běžet na pohodu je fráze, která je dneska strašně "in", ale téměř nikdo, opravdu nikdo, tak ale neběží. Přiznávám i já, že mne dlouho trvalo než jsem se to naučil a ani dnes s jistotou nemohu tvrdit, že to umím, ale díky skvělé vodičské práci mám k tomu blízko. Viděl jsem kolabovat lidi při závodě na 10 km, kteří to běželi na pohodu, ale slovo pohoda znali jen z polehávání na gauči obývacího pokoje či u pulitru v hospodě. Běh na pohodu je nesmírně krásný, ale musíš na to mít natrénováno, bez toho to vážně není běh na pohodu.

Určitě tě moc rád přivítám na společném závodě, kde budu vodit a snad tě dovedu "v pohodě" do cíle. Jirka M.

10. 11. 2017, 07:22:19
Martin
Martin

Já budu souhlasit s Karlem, je to jen nesmyslnné slovíčkaření a zcela zbytečný článek. Přijdete mně pánové se vší úctou jak odtrženi od reality. Každý závodník a obzvláště pak hobby běžci, mají pod tím každý svou "pohodu" ať už psychickou či fyzickou, u každého je to úplně individuální naplnění v tu chvíli. Do všeho pak vstupuje i faktor jak o výkonnostního běžce jde a jakým tempem si to valí oproti jeho běžným výkonům a délce tratí, které běhá. To jestli někdo zkolabuje vůbec nesouvisí s tím zda běžel "na pohodu" nebo ne.

10. 11. 2017, 09:11:34
Jog´n´Roll
Jog´n´Roll

Fakt je to, sorry, trochu dětinské slovíčkaření ... Pohoda je přece zatraceně individuální záležitost.

Když je pěkný počasí, přírodní krásy kolem trati (i na ní v podobě spoluběžkyň), tak nač přehnaně chvátat do cíle, aby měl tu pohodu člověk za sebou ?!   :-)

14. 11. 2017, 08:54:09
Marcel
Marcel

Zdá se mi, že mimo mísu je tu asi více přispěvatelů. To už tak ale bývá, když čtenář špatně čte a nebo bohužel vůbec nepochopil. A nebo “potrefená husa asi opět zakejhala”?

Mám dojem, že v článku se řeší VÝKONNOSTNÍ POHODA!

Každý účastník závodu nemůže o sobě prohlásit, že je “závodník”. Myslím, pokud jsem to správně pochopil, jsou rady směřovány pouze těm hobby běžcům, kteří mají vůli a chuť na sobě stále pracovat.

Amatéři typu “kochám se, čas neřeším, pěkný počasí, přírodní krásy a kašlu na dobře míněnou radu”, se opravdu nemusí článkem zaobírat. Zřejmě uráží jejich estetické vnímání.

Myslím, že Jirka Mašek má dostatek zkušeností k tomu, aby mohl radit těm, kdo o radu stojí. Je to výkonnostní běžec, proto jeho rady určitě nebudou zajímat ty, které více zajímá “pozadí spoluběžkyň” a nebo raději řeší jak je venku.

Běhu zdar, Jirkovi díky za dobře míněné rady. Ať mu to stále běhá a přeji mu v diskuzích k článku více konstruktivních příspěvků.

14. 11. 2017, 16:26:39

Sem vložte diskusní příspěvek.

+   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět

* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů

RSS této diskuze

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ