Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno

POSLEDNÍ DISKUSE

Nejlepší z Čechů na Grossglockner Ultratrail 2017 Straková a Štalzerová

Víkend 21. - 23. 7. byl v rakouských alpách ve znamení ultra. Konal se tam totižjiž 3. ročník prestižního ultratrailového závodu Grossglockner ULTRA-TRAIL. Nastart závodu kolem nejvyšší hory Rakouska se postavilo přes 1000 závodníků z více než 40ti zemí. Jen z České republiky jich bylo rovných 86.

Náročnou horskou trať letos ještě ztížila nepřízeň počasí. Studený vítr a nárazový déšť otestoval každého závodníka. Každý závodník, který se dostal docíle, byl vítězem.

Start závoduStart závodu

Nádherná krajina okolí GrossglockneruNádherná krajina okolí Grossglockneru

Na tratiNa trati

Podívejte se na další fotografie ze závodu

Nejdelší trať ovládli Fister Gerald a Blanchet Juliette, z Čechů nejlépe Jan Neuwirth a Lada Štalzerová

Hlavní závod, měřící 110 km, kde závodníci nastoupali celkem 6500 výškových metrů, startoval již v pátek ve 23:00 hod. Nejrychlejší závodníci byli rovnou dva a oba rakušané. Fister Gerald a Gösweiner Klaus se dostali do cíle v úžasném čase 15 h 03 min. Fister Gerald tak obhájil své loňské vítězství v čase lepším o necelých 10 min. Nejlepšími čechy se stali Neuwirth Jan, který v čase 17 h 32 min obsadil 9. místo. Hned za ním, na 10. příčce doběhl v čase 17 h 59 min Kovařík Ondřej. Třetím nejlepším čechem se stal Lukáš Pilar, který v čase 20 hod 55 min obsadil 25. příčku.

Jedná se o náročný horský závod, který vede kolem nejvyšší hory Rakouska - Grossglockneru. Více informací o závodu Grossglockner Utra-trail najdete v termínovce.

Nejrychlejší ženou byla franouzska Blanchet Juliette, která vyhrála v čase 17 h 27minut. Stříbrnou příčku, ve znamení české vlajky v čase 19 h 14 min vybojovala Štalzerová Lada.

110 kilometrový závod bylo možné absolvovat také ve štafetě (60 km s 4500 výškovými metry a 50 km s 2000 výškovými metry). Tento závod ovládl v čase 12 h 33 min tým NORTH FACE - VIBRAM ve složení Capell Pau Gil a Grinius Geminidas.

Padesátka v podání Stocka Marcuse a Sandry Koblmüller, z našich běžců nejrychleji Straková a Hudec

Závod na 50 kilometrů, s 2 000 výškovými metry, startoval v sobotu v 7 h ránov městečku Kals. Závodníci museli zdolat dva vrcholy Kalser Tauern a Kapruner Törl. Nejrychlejším mužem se stal rakušan Stock Marcus, který obhájil své loňské vítězství a zároveň vylepšil svůj čas na 4 h 47 min.

Obdobná situace panovala i v ženské kategorii, kde si obhajobu titulu ve vylepšeném čase nenechala ujít rakouská běžkyně Sandra Koblmüller. Ta proběhla cílem v čase 5 h 37 min, čímž vylepšila svůj loňský čas o necelých 5 minut. Stříbrnou pozici ovládla češka, Straková Anna, která se dostala do cíle ve výborném čase 5 h 55 min. Velice dobře si vedli také další čeští běžci. Tomáš Hudec obsadil 4. příčku (4 h 58min), Uherek Jakub 10. (5 h 25 min), Vít Kněžínek 19. (5 h 56 min) a Gavendová Tereza (7 h 22 min).

Na nejkratší trase dominovali Baur Matthias a Johanna Erhart, z Čehů Matouš Kurz a Jana Kunčická

Jako poslední startovali závodníci v závodě na 30 km, který začínal u horského hotelu Rudolfshütte. Nejvyšším bodem trasy byl vrchol Kapruner Törl, závodnic itak museli zdolat 1000 výškových metrů. Startovalo se 8 h ráno a chladné vysokohorské deštivé ráno otestovalo závodníky hned na začátku. Se závodem sev šak poprali výborně. Nejrychlejším mužem se stal němec Baur Matthias, který časem 2 h 56 min o minutu vylepšil čas loňského vítěze, čecha Jana Mrázka. Nejrychlejší ženou, která zvítězila způsobem start-cíl se stala rakušanka Johanna Erhart. V čase 3 h 17 min tak s přehledem obhájila své loňské vítězství, a vylepšila svůj čas o úžasných 18 minut.

30ti kilometrového závodu se účastnilo celkem 22 čechů. Úžasný výkon předvedli Kurz Matouš a Kunčická Jana, kteří se umístili na 4. místě. Matouš doběhl v čase 3 h 16 min a Jana 3 h 44 min. Na 7. pozici se umístila Macková Johana (4h 07 min), 13. doběhl Prokop Lukáš (3 h 35 min), 21. se umístila Pilzová Mirka (4h 50 min).

Grossglockner ULTRA-TRAIL každoročně láká závodníky z celé Evropy, abyv náročném vysokorském terénu otestovali své běžecké schopnosti. Perfektní práce organizátorů, jejich péče o závodníky a skvělé značení trati umožňují závodníkům podávat takové výkony.

Úvodní foto: www. sportograf.com