Nejlepší z Čechů na Grossglockner Ultratrail 2017 Straková a Štalzerová

Víkend 21. – 23. 7. byl v rakouských alpách ve znamení ultra. Konal se tam totižjiž 3. ročník prestižního ultratrailového závodu Grossglockner ULTRA-TRAIL. Nastart závodu kolem nejvyšší hory Rakouska se postavilo přes 1000 závodníků z více než 40ti zemí. Jen z České republiky jich bylo rovných 86.

Náročnou horskou trať letos ještě ztížila nepřízeň počasí. Studený vítr a nárazový déšť otestoval každého závodníka. Každý závodník, který se dostal docíle, byl vítězem.

Podívejte se na další fotografie ze závodu

Nejdelší trať ovládli Fister Gerald a Blanchet Juliette, z Čechů nejlépe Jan Neuwirth a Lada Štalzerová

Hlavní závod, měřící 110 km, kde závodníci nastoupali celkem 6500 výškových metrů, startoval již v pátek ve 23:00 hod. Nejrychlejší závodníci byli rovnou dva a oba rakušané. Fister Gerald a Gösweiner Klaus se dostali do cíle v úžasném čase 15 h 03 min. Fister Gerald tak obhájil své loňské vítězství v čase lepším o necelých 10 min. Nejlepšími čechy se stali Neuwirth Jan, který v čase 17 h 32 min obsadil 9. místo. Hned za ním, na 10. příčce doběhl v čase 17 h 59 min Kovařík Ondřej. Třetím nejlepším čechem se stal Lukáš Pilar, který v čase 20 hod 55 min obsadil 25. příčku.

Jedná se o náročný horský závod, který vede kolem nejvyšší hory Rakouska – Grossglockneru. Více informací o závodu Grossglockner Utra-trail najdete v termínovce.

Nejrychlejší ženou byla franouzska Blanchet Juliette, která vyhrála v čase 17 h 27minut. Stříbrnou příčku, ve znamení české vlajky v čase 19 h 14 min vybojovala Štalzerová Lada.

110 kilometrový závod bylo možné absolvovat také ve štafetě (60 km s 4500 výškovými metry a 50 km s 2000 výškovými metry). Tento závod ovládl v čase 12 h 33 min tým NORTH FACE – VIBRAM ve složení Capell Pau Gil a Grinius Geminidas.

Padesátka v podání Stocka Marcuse a Sandry Koblmüller, z našich běžců nejrychleji Straková a Hudec

Závod na 50 kilometrů, s 2 000 výškovými metry, startoval v sobotu v 7 h ránov městečku Kals. Závodníci museli zdolat dva vrcholy Kalser Tauern a Kapruner Törl. Nejrychlejším mužem se stal rakušan Stock Marcus, který obhájil své loňské vítězství a zároveň vylepšil svůj čas na 4 h 47 min.

Obdobná situace panovala i v ženské kategorii, kde si obhajobu titulu ve vylepšeném čase nenechala ujít rakouská běžkyně Sandra Koblmüller. Ta proběhla cílem v čase 5 h 37 min, čímž vylepšila svůj loňský čas o necelých 5 minut. Stříbrnou pozici ovládla češka, Straková Anna, která se dostala do cíle ve výborném čase 5 h 55 min. Velice dobře si vedli také další čeští běžci. Tomáš Hudec obsadil 4. příčku (4 h 58min), Uherek Jakub 10. (5 h 25 min), Vít Kněžínek 19. (5 h 56 min) a Gavendová Tereza (7 h 22 min).

Na nejkratší trase dominovali Baur Matthias a Johanna Erhart, z Čehů Matouš Kurz a Jana Kunčická

Jako poslední startovali závodníci v závodě na 30 km, který začínal u horského hotelu Rudolfshütte. Nejvyšším bodem trasy byl vrchol Kapruner Törl, závodnic itak museli zdolat 1000 výškových metrů. Startovalo se 8 h ráno a chladné vysokohorské deštivé ráno otestovalo závodníky hned na začátku. Se závodem sev šak poprali výborně. Nejrychlejším mužem se stal němec Baur Matthias, který časem 2 h 56 min o minutu vylepšil čas loňského vítěze, čecha Jana Mrázka. Nejrychlejší ženou, která zvítězila způsobem start-cíl se stala rakušanka Johanna Erhart. V čase 3 h 17 min tak s přehledem obhájila své loňské vítězství, a vylepšila svůj čas o úžasných 18 minut.

30ti kilometrového závodu se účastnilo celkem 22 čechů. Úžasný výkon předvedli Kurz Matouš a Kunčická Jana, kteří se umístili na 4. místě. Matouš doběhl v čase 3 h 16 min a Jana 3 h 44 min. Na 7. pozici se umístila Macková Johana (4h 07 min), 13. doběhl Prokop Lukáš (3 h 35 min), 21. se umístila Pilzová Mirka (4h 50 min).

Grossglockner ULTRA-TRAIL každoročně láká závodníky z celé Evropy, abyv náročném vysokorském terénu otestovali své běžecké schopnosti. Perfektní práce organizátorů, jejich péče o závodníky a skvělé značení trati umožňují závodníkům podávat takové výkony.

Úvodní foto: www. sportograf.com