Luke Traynor a Lilia Fisikovici ovládli půlmaraton v Budějovicích, Vít Pavlišta a Kristýna Dvořáková nejlepšími Čechy!

Čtvrtý závod ze seriálu běžecké ligy RunCzech se přesunul tradičně na jich Čech, a to do krajské metropole Českých Budějovic. Tři a půl tisíce běžců se vydalo na trať městem a jeho okolí již posedmé. A jak už bývá zde zvykem, celou trať lemovaly stovky diváků, kteří vytvořili opravdu výtečnou atmosféru.

Po letech se vydařilo i počasí

Závod v Budějovicích se vyznačoval zvláště tím, že vždy v jeho konání panovalo velmi teplé počasí a teplota se téměř pokaždé šplhala ke třicítce. Letos to bylo poněkud jiné. Dvě hodinky před závodem lehce sprchlo, trochu se vyčistil vzduch, a i teplota pro závod byla přijatelná, okolo 23 °C. Díky dešti, ale byla vyšší vlhkost vzduchu a některé úseky byly díky tomu pro závodníky poněkud náročnější, přesto vše zvládli výtečně.

Jedná se o oblíbený závod z dílny RunCzech, který je potřetí v řadě oceněn zlatou známkou kvality Mezinárodní asociace atletických federací IAAF. Více informací o Mattoni 1/2maratonu v Českých Budějovicích najdete v termínovce.

I v Budějovicích o vítězství bojovala evropská běžecká špička

Pořadatelé i zde pokračovali v iniciativě RunCzech – EuroHeroes, a na start se postavila opět velmi významná část běžecké vytrvalecké elity z Evropy.

Mezi elitními muži měl být hlavním favoritem vítěz z Karlových Varů Ukrajinec Roman Romaněnko. Svoji úlohu plnil až do posledních kilometrů, ale nakonec na vítězství nedosáhl. Na desátém kilometru se odtrhl od dalších favoritů společně s Lukem Traynorem z Velké Británie. Ten se nakonec asi dva kilometry před cílem od Ukrajince odpoutal a cílovou pásku protrhl jako vítěz v čase 1:03:40 hodin. Jen o 25 vteřin za ním doběhl už zmiňovaný Roman Romaněnko (1:04:05). Bronzovou medaili nakonec vybojoval Valentin Pfeil z Rakouska také ve výtečném čase 1:05:08 hodin.

Velmi dramatický souboj v závodě žen

Ženy mezi sebou neměly nějakou výraznou favoritku a o to větší náboj mělo jejich soupeření na trati. Ihned po startu se na čele vytvořila čtyřčlenná skupina běžkyň. Nejvíce sil prokázala ve druhé polovině závodu Lilia Fisikovici z Moldavska a do cíle si svůj náskok s přehledem pohlídala. Cílem proběhla v krásném čase 1:13:20 hodin. Druhé místo uhájila Olha Kotovská z Ukrajiny (1:14:14) a obhájila druhé místo z předchozího závodu v Karlových Varech. Třetí proběhla cílem Rosaria Console z Itálie v čase 1:14:38 hodin.

Z Čechů nejlepší Pavlišta a Dvořáková

Hlavním favoritem závodu mezi českými muži byl Jiří Homoláč. Nejen jemu, ale i všem ostatním ukázal záda Vít Pavlišta a o více jak dvě minuty, celkem výrazně, zvítězil v čase 1:06:43 hodin právě před Jirkou Homoláčem (1:08:48). Ten se na trati poněkud trápil, a nakonec byl celkem rád, že udržel druhé místo před Petrem Pechkem (1:09:50), který na něj v průběhu závodu několikrát mohutně útočil.

Mezi ženami opět potvrdila stabilní formu z předešlých dnů Kristýna Dvořáková, která zvítězila bezpečně v čase 1:16:44 hodin. Druhé místo patří také již stálici mezi českými vytrvalkyněmi Marcele Joglové (1:19:11) a třetí v pořadí doběhla nestárnoucí Ivana Sekyrová (1:20:58).

V Budějovicích opět úžasné stovky amatérských běžců

Jak už to na závodech, které pořádá RunCzech, bývá zvykem, jsme svědky mnoha úžasných výkonů mezi běžci, kteří běhají jen tak pro radost. I zde byly k vidění úžasné výkony, plno usměvavých tváří na trati a v cíli mnohdy i slzičky štěstí, že si opět skvěle zaběhali a mnozí i posunuli své osobní rekordy zase o kousek výše. Všichni se už teď těší, až se opět za rok v červnu postaví na start již 8. ročníku půlmaratonu v Českých Budějovicích.

Úvodní foto: Z archivu RunCzech