Mattoni 1/2Maraton České Budějovice ovládli Keňané, vítězka zaběhla rekord závodu. Z našich nejlépe Sekyrová a Pechek.

Keňští reprezentanti kralovali 6. ročníku Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice, který se konal v sobotu 3. června. Už před půlkou závodu všem utekl Justus Kangogo a v ženách všem soupeřkám brzy ukázala záda i vítězka Agnes Jeruto Barsosio, která zaběhla nový rekord závodu.

Prohlédněte si další fotografie ze závodu…

Na závodníky čekalo nepříjemné teplo

Startovní pole šestého Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice čítalo celkem tři a půl tisíce hlav, na které čekalo nepříjemné teplo. S ním se nejlépe vypořádal keňský reprezentant a jeden z favoritů závodu Justus Kangogo. Tomu pomohla i smůla Abrahama Akopeshy, tomu se v prní třetině závodu zula bota. Kangogo pak před polovinou závodu utekl i krajanovi Goeffrey Ronohovi a do cíle doběhl v čase 1:02:47.

Jedná se o oblíbený závod z dílny RunCzech, který je podruhé v řadě oceněn zlatou známkou kvality Mezinárodní asociace atletických federací IAAF. Více informací o Mattoni 1/2maratonu v Českých Budějovicích najdete v termínovce. Také si můžete přečíst reportáž z loňského ročníku.

„Myslím, že to byl jeden z nejtěžších závodů, co jsem kdy absolvoval. Dlouho jsem běžel sám, docela mě překvapilo, že ostatní rychle odpadli. Dnešní čas je sice daleko od mého osobního rekordu, ale kvůli teplu, které celý závod bylo, jsem i s ním spokojený,“ řekl v cíli vítěz.

Za nim cílovou pásku proběhli Paul Kariuki Mwangi (1:04:33) a o překvapení se třetím místem postaral brazilský reprezentant Paulo Paula (1:05:25). Úspěšnou evropskou premiéru si prožil japonský reprezentant Hideto Yamanaka, ten si v čase 1:06:19 vybojoval čtvrté místo. Wilson Kipsang, jeden z nejlepších běžců atletických dějin, si v sobotu nevybral nejlepší den, kdy kvůli problémům s lýtkem do cíle nedoběhl.

Soupeřkám vypálila rybník Keňanka Agnes Jeruto Barsosio

Ženský souboj měl na startu dvě jasné favoritky, keňanky Lucy Kabuu a Rebecu Chesir. Oběma však vypálila rybník jejich krajanka Agnes Jeruto Barsosio. Ta už na pátém kilometru nechala všechny soupeřky za zády a do cíle doběhla v novém rekordu závodu a osobním maximu 1:09:53.

„Za vítězství i osobní rekord jsem hodně ráda. Běžet dnes čas pod sedmdesát minut považuji za úspěch a jsem opravdu hodně spokojená, že mi to konečně vyšlo,“ radovala se v cíli vítězka, ta rekord závodu zlepšila o 47 vteřin. K tomu jí pomohl ukrajinský vodič Vasyl Matviychuk, který odvedl skvělou práci. Na druhém místě doběhla Rebeca Chesir (1:13:05) a třetí příčku si pro sebe zajistila ukrajinská reprezentantka Olga Skrypak (1:14:12), další překvapivé jméno na stupních vítězů.

Petr Pechek potvrdil svoji skvělou formu

Fanoušci českého běhu očekávali vyrovnaný souboj čtveřice Petr Pechek, Jan Kreisinger, David Vaš a Robert Míč. S teplým počasím se nejlépe popral úřadující maratonský mistr České republiky Petr Pechek, ten do cíle doběhl v čase 1:10:20. „Dneska to nebylo vůbec lehké, zvlášť ve druhé půlce jsem toho měl plné kecky. Od desítky jsem navíc běžel sám, to mi taky moc nepomohlo. Ale z vítězství mám samozřejmě radost, to potěší úplně vždy,“ poznamenal Pechek. Za ním s časem 1:11:53 doběhl českobudějovický rodák David Vaš, třetí finišoval Robert Míč (1:12:33).

Ivana Sekyrová si doběhla pro další triumf v rámci seriálu RunCzech

Českým ženám dle očekávání kralovala Ivana Sekyrová, která si dva týdny po vítězství na půlmaratonu v Karlových Varech doběhla pro další triumf v rámci závodů RunCzech běžecké ligy. „Kdybych měla dnešní závod popsat třemi slovy, bude to obtížnost, horko a radost. První půlku jsem běžela v menší skupince, konec už byl osamocený, ale okolo trati byla neuvěřitelná spousta diváků, kteří fantasticky fandili. První místo jsem si nakonec docela v pohodě pohlídala,“ těšilo Sekyrovou, když finišovala v čase 1:21:15. Druhá doběhla Tereza Ďurdiaková (1:21:57) a třetí Marcela Joglová (1:22:37).