Půlmaraton v Ústí nad Labem lámal traťové rekordy! V cíli byli nejrychleji Barselius Kipyego a Violag Jepchumba, z našich běžců Homoláč a Vrabcová.

Runczech letos velkolepě zakončil svůj seriál závodů pro rok 2017. Poslední závod roku, půlmaraton v Ústí nad Labem, se opravdu povedl. Na start závodů se 16. září postavilo dohromady přes 3700 běžců a celé město tak pořádně ožilo.

Počasí připravilo běžcům téměř ideální podmínky

Hlavní závod vystartoval v 15 hodin a počasí připravilo běžcům téměř ideální podmínky. Zataženo, 14°C a jen mírný občasný větřík, byli jasnou předzvěstí o tom, že se poběží doopravdy kvalitně.

Jedná se o oblíbený městský půlmaraton z dílny RunCzech, který je potřetí v řadě oceněn zlatou známkou kvality Mezinárodní asociace atletických federací IAAF. Více informací o Mattoni 1/2maratonu v Ústí nad Labem najdete v termínovce. Také si můžete přečíst reportáž z loňského ročníku.

O nové traťové rekordy se postarali keňan Barselius KIPYEGO a bahrajňanka Violah JEPCHUMBA. Vítěz Kipyego protnul cílovou čáru v čase 59:14, čímž o 1vteřinu vylepšil dosavadní traťový rekord. Rychlým časům však bylo přáno, všichni první tři běžci se dostali pod hranici jedné hodiny.

V ženské kategorii předvedla svou rychlost Violah JEPCHUMBA, která se také stala novou držitelnou traťového rekordu. Cílem proběhla v čase 1:06:06 a druhou, keňanku Nancy Jepkosgei KIPROP za sebou nechala o více než minutu.

Zahanbit se však rozhodně nenechali ani čeští běžci

Díky konci dráhové sezóny se v Ústí sešla celá česká elita. Nebylo tedy pochyb o tom, že se poběží rychle. Výsledkem bylo prolomení traťového rekordu jak v mužské, tak i ženské kategorii.

O nový český mužský traťový rekord se postaral Jiří HOMOLÁČ, který doběhl také druhý mezi evropany. Svým výkonem 1:04:33 stanovil nový traťový rekord. Jako druhý čech doběhl v čase 1:06:04 Vít PAVLIŠTA. Na třetí české příčce se umístil v čase 1:07:14 Petr PECHEK.

Přemožitelkou českého traťového rekordu se stala Eva VRABCOVÁ-NÝVLTOVÁ. Včase 1:11:22 proběhla cílem a stala se také i nejlepší evropskou běžkyní. Útok na český rekord jí si sice nevyšel, zaostala za nim však jen o 20 vteřin. Druhou českou v cíli byla Radka HANZLOVÁ. Ta za Evou zaostala o více než 5 minut. Předvedla však výborný výkon, časomíru zastavila v čase 1:17:16. Bronzovou češkou se stala Tereza ĎURDIAKOVÁ, která se objevila v cíli v čase 1:17:51.

Zajímavá trať vedoucí Ústeckou chemičkou má tak hned 4 zbrusu nové traťovérekordy a my se můžeme tešit na příští rok!