Rozhovor s Lubošem Truhlářem: Trénink terénního triatlonisty z Kralup nad Vltavou

Rozhovor s Lubošem Truhlářem: Trénink terénního triatlonisty z Kralup nad Vltavou

Luboš Truhlář je mistr ČR v terénním triatlonu, na který se v posledních několika sezonách specializuje. Kromě toho je také velmi slušným běžcem a se svými výkony na českých běžeckých závodech se rozhodně může pochlubit. Jak vypadá rok terénního triatlonisty a co je v jeho tréninku nejdůležitější?

Luboši, loni v červnu jsi vyhrál XTerru v Ostrově a stal ses tak mistrem ČR v terénním triatlonu. Kromě toho jsi obhájil předloňské zlato ze závodu XTerra Žluté lázně, přidal skvělé 2. místo na Krušnomanovi a 7. místo na závodě světového poháru XTerra v Prachaticích. Jak loňskou sezónu hodnotíš?

Sezóna 2015 pro mě začala výborně, například právě zmíněným 2. místem na Krušnomanovi nebo vítězstvím na MČR v Ostrově. I na dalších závodech jsem na tom byl fyzicky dobře, ale dělal jsem různé chyby, například ve stravování. Za další úspěch tedy považuji až 7. místo na srpnovém SP v Prachaticích. Celkově sezónu nepovažuji za úplně vydařenou, ale těžkou hlavu si z toho nedělám. Z chyb je důležité se poučit. To jsem myslím udělal, a o to větší mám teď chuť do sezóny 2016.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Žiješ v Kralupech nad Vltavou. Jaké tam máš podmínky k tréninku?

V Kralupech nad Vltavou jsou podmínky pro trénink triatlonu naprosto perfektní. A to nejenom ze strany infrastruktury, ale i ze strany podpory sportu. Ve městě je pro veřejnost bezplatně přístupný atletický ovál, 25m krytý bazén, 50m venkovní bazén, spousty možností k výletům a k tréninku na kole. Je tady i bezvadná sauna, kterou navštěvuji pravidelně každý týden po celý rok. Trochu mi tu chybí delší kopce, ale ty asi bohužel „nepostavíme“.

Co se týče podpory sportovců ze strany města, zasedám ve sportovní komisi, která pomáhá s rozdělováním finančních prostředků, a musím říct, že podpora je nadstandardní. Myslím si, že sportovci z jiných měst by nám mohli závidět.

Čtěte také: Běžecká trasa kolem Vltavy do Řeže, zaběhejte si v okolí Kralup a prozkoumejte tamní krásy.

Prozraď nám o svém tréninku něco bližšího – kolik hodin týdně přibližně trénuješ? Kolik je to tréninkových jednotek a v jakém složení?

Záleží samozřejmě na tréninkovém období. V zimě, kdy je trénink spíše objemový, se to pohybuje tak mezi 20 – 25 hodinami týdně v přibližně 10 – 12 trénincích. V letním období už jsou tréninky spíše kratší a intenzivnější, takže se mé tréninkové hodiny vyšplhají k 15 – 20 hodinám týdně v nějakých 12 – 14 tréninkových jednotkách.

Protože plavání bylo, je a bude vždycky mojí největší slabinou, snažím se do bazénu chodit co nejčastěji. V zimních měsících se mi to dařilo, v bazénu jsem téměř pravidelně absolvoval 6 tréninků týdně. Na ostatní sporty tedy zbyly 3+3 tréninkové jednotky. S přibývajícím sluníčkem se mé návštěvy bazénu mění spíše na výjezdy na kole. Momentálně tedy absolvuji tréninky v poměru 4 – 5 – 5 (plavání – kolo – běh).

Jaké tréninky Tě baví nejvíce a jaké naopak nepatří mezi Tvé oblíbené?

Momentálně jsem ve fázi, kdy mě baví všechny tréninky, které můžu absolvovat s nějakým parťákem. Ty neoblíbené jsou pak ty, které musím „odmakat“ sám. Naštěstí těch neoblíbených už moc není. Na každý sport mám sparring partnery a chtěl bych jim všem tímto poděkovat.

Snažím se šetřit tělo, většinu tréninků tak směřuji do terénu do terénu

Jsi kvalitní běžec, umíš zaběhnout desítku pod 34 minut a půlmaraton kolem 75 minut. Jaký máš vztah k běhání? Běháš raději v terénu nebo na silnici?

Běh byl pro mě, stejně jako pro velkou část triatlonistů, vstupní branou k tomuto sportu. Na druhou stranu u samotného běhu jsem na začátku nezůstal moc dlouho, jen pár měsíců. Rychle jsem zjistil, že mě baví i další sporty, například právě kolo a plavání, a zároveň mi pomáhají tělo komplexněji rozvíjet.

Vzpomínám si, že jsem před několika lety četl rozhovor s Filipem Ospalým, ve kterém zmiňoval problémy s koleny zapříčiněné během po asfaltu. Od té doby se snažím většinu svých tréninků směrovat do terénu.

Jaké běžecké tréninky máš nejraději? Kolik naběháš ročně kilometrů?

Když jsem mluvil o plavání jako o své slabé disciplíně, tak naopak běh je tou silnou disciplínou. Ročně naběhám cca 2 000 km, každý rok se to snažím trochu omezit, ale ono se to stejně nakonec vyšplhá k tomuto číslu.

Mám rád fartlekové výběhy v terénu přes kopce, nahoru si pořádně máknete a dolů si můžete vydechnout. Takovéto tréninky jsou právě nejlepší s parťákem, který vás pořádně prožene. A když to začne na jaře hezky „běhat“, tak jsou fajn i tempové tréninky, kdy si běžíte tempem 3:30/km a ono to ani nebolí 🙂

Od letošního roku jsi členem nově vzniklé profesionální triatlonové stáje ZOOT? Co to pro Tebe znamená?

Spoustu povinností, spoustu nových zážitků, skvělou partu kvalitních triatlonistů a hlavně výbornou podporu od společnosti ZOOT, která je jedním z nejlepších výrobců triatlonových věcí a doplňků na světě. Jako ZOOT TEAM jsme se už zúčastnili půlmaratonu v Praze, jsme přihlášeni do štafetového Moraviamana a také jsme absolvovali jedno soustředění. Uvidíme, co bude dál…

Vybavení hraje v triatlonu velmi důležitou roli. Jaký materiál používáš?

V nabídce značky ZOOT jsou nejen neoprény nebo plavky, ale také vybavení na cyklistiku a běh. V tom je pro mě podpora od značky ZOOT obrovským přínosem. Už tři roky plavu v neoprénu ZOOT Prophet a těším se, že v nové sezóně vyzkouším novou, vylepšenou generaci ZOOT Prophet 2.0. Kombinézu, běžecké boty a další doplňky mám samozřejmě také od značky ZOOT.

Vybavení, které ZOOT nedělá, mám od jiných výrobců. Běžecké boty do terénu mám od značky Icebug Running, výživu pak od Isostaru. Co se týče kola a materiálu na kolo, tak jsem momentálně ve fázi, kdy hledám nějakého partnera, se kterým bych se dohodl na případné spolupráci.

Čtěte také: Recenze běžeckých bot Zoot Solana 2, které jsou ideální pro objemové tréninky

Celý systém stravování je složitý a je polovinou výkonu

Co Ty a strava, jaké máš stravovací návyky? Jak se stravuješ během tréninků a závodů, jak doplňuješ tekutiny?

Již druhým rokem spolupracuji se značkou Isostar, díky čemuž mám zajištěnou kvalitní výživu na celou sezónu. Při tréninku používám většinou jen ionťáky nebo energetické tyčinky. Při závodě už je spektrum výrobků pestřejší. Od gelů a tyčinek až po BCAA nebo protikřečové tablety. Před důležitějšími závody si vždy naplánuji, kdy a jaký gel si vezmu nebo kdy a jak vyměním prázdné bidony za plné. Je to složitější, možná by to vydalo i na samostatný článek.

Upravuješ nějak jídelníček před závodem a po závodě? Máš nějaký recept na lepší regeneraci po těžkých závodech?

Snažím se jíst celoročně zdravě a kvalitně, takže většinou nemusím jídelníček před závodem nějak zásadně měnit. Hodně jsem si oblíbil ranní domácí ovesné kaše s ovocem a večer naopak bílkoviny se zeleninou. Před delšími závody se akorát snažím trochu více zásobit sacharidy pomocí Isostar Carbo Loading a také minerály, hlavně hořčíkem.

Po závodě je potřeba co nejdříve (do 15 minut) doplnit ztracenou energii. Nejlepší zkušenosti mám s regeneračním nápojem Isostar Reload. Po trošku delší době (zhruba hodinu po závodě) je dobré dodat tělu i nějakou pevnou, ale lehkou stravu, například těstoviny, rýži apod. A po dalších několika hodinách by už mělo následovat normální jídlo bohaté na bílkoviny (maso, vajíčka). Samozřejmě je potřeba během celé doby doplňovat tekutiny, ale ne v podobě alkoholických nápojů, které naopak regeneraci zpomalují.

Nejraději bych odpočíval s přítelkyní u vody, ale vychází to spíše na pracovní den

Na Facebooku zveřejňuješ fotky z různých posilovacích cvičení. Jak jsi na tom se strečinkem, protahuješ se pravidelně? A co regenerace, máš nějaké oblíbené metody?

Je období, kdy se protahuju pravidelně po každém tréninku, ale bohužel je i období, kdy jsem rád, že časově jen tak tak stíhám odtrénovat a na strečink tak bohužel čas není. Jinak strečink a kvalitní strava jsou základem dobré regenerace. Z dalších metod mohu zmínit saunu, kterou navštěvuji pravidelně po celý rok, vířivku, páru a v neposlední řádě jsem si oblíbil elektrostimulátor Compex.

Jak nejraději odpočíváš po náročném dni?

Nejraději bych odpočíval s přítelkyní venku u vody nebo na zahradě. Ve skutečnosti je to ale bohužel jinak. Po „náročném dni“ následuje většinou pondělí, a tak nejčastěji odpočívám pracovně doma u počítače s Compexem na nohou a s večerní návštěvou sauny.

V březnu jsi byl na soustředění na Malorce. Jak jsi s kempem spokojen? Podařilo se Ti odtrénovat to, co jsi chtěl?

Letos nám na Malorce moc nepřálo počasí, párkrát jsme zmokli, ale nakonec jsme odtrénovali všechno, co jsme měli v plánu. Soustředění bylo samozřejmě zaměřené spíše na kolo, ale ani běžecké a plavecké tréninky nezůstaly stranou. Celkem jsme za 10 dní absolvovali přibližně 60 tréninkových hodin a necelých 1 500 km na kole. S tréninky jsem tedy byl spokojen, s tím ostatním už tolik ne.

Na začátku dubna sis otestoval běžeckou formu na pražském půlmaratonu, minulý týden jsi byl dokonce druhý v cyklistickém závodě Kouřimská 50. Jak se na začátku sezóny cítíš?

„Otestoval“ je to správné slovo. Loni v říjnu jsem si přetrhl vazy v kotníku a pořádně běhat jsem začal až v březnu. Pražský půlmaraton byl začátkem dubna, a tak to byl spíše test, jak moc jsem za těch několik měsíců ztratil. Naštěstí to nebylo tak zlé, půlmaraton jsem doběhl, kotník nebolel a čas nebyl tak špatný, 1:23. Navíc jsme se půlmaratonu zúčastnili jako ZOOT CZECH TEAM a obsadili jsme výborné druhé místo.

Ve Tvém tréninkovém kalendáři jsou zapsány mimo jiné závody XTerra ve Švýcarsku, Německu a Polsku. Jaké máš pro letošní sezónu vůbec plány? Které závody sis vybral jako vrcholy letošní sezóny? Pokusíš se obhájit mistrovský titul z XTerry?

Vzhledem k tomu, že momentálně na silniční závody nemám kvalitní kolo, tak jsem se rozhodl pro letošní sezónu orientovat spíše na terénní triatlon. Určitě se budu pokoušet obhájit titul na MČR, dále bych se rád zúčastnil ME ve Švýcarku, světových pohárů právě v Německu, Polsku a možná i v dalších státech Evropy. Uvidím podle formy na prvních závodech, jak se mi bude dařit umisťovat se v první desítce. Na podzim bych se rád podíval do Austrálie, kde bude MS právě v terénním triatlonu.

Luboši, děkujeme Ti za rozhovor a přejeme Ti hodně zdraví a sportovních úspěchů v letošní sezóně!

Zoot logo

Luboš Truhlář je ambasadorem značky Zoot Sports.

Zoot Sports je značka zabývající se již 30 let výrobou vybavení pro vytrvalostní sportovce. Hlavním cílem je poskytnout atletům vybavení od hlavy až k patě a to od oblečení, přes boty po kombinézy a doplňky, které sportovci zajistí podmínky pro podání maximálníáho výkonu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: