Mít či nemít tréninkový plán

Mít či nemít tréninkový plán

Proč plánovat, když se doporučuje žít přítomností, netrápit se tím, co bude? Proč vůbec běhat, namáhat se? Že nám dlouhodobé vysedávání neprospívá, to už snad proniklo i k  těm nejzarputilejším gaučovým povalečům. A že běh patří mezi nejpřirozenější pohybové aktivity,  je viditelné v celé republice.

Názory

Běh má mnoho podob, tréninky mohou být pestré a různě zaměřené. Nedávno mě v jedné běžecké skupině na Facebooku zaujala diskuze na téma, zda běhat podle tréninkového plánu. Zde je pár odpovědí: „Já ne, běhám spíše pocitově.“

„Běhám podle plánu, dělá mi moc dobře, že si můžu odškrtnout políčko s tím, že mám splněno.. nejdřív to byl plán na desítku, pak dvakrát po sobě na půlmaraton a naposledy na maraton..“

„Myslím, že člověk by nějaký plán mít měl, i když třeba jen rámcový. Když začnete něco dělat, tak pro to máte důvod, a taky nějaký cíl. Abyste se k tomu cíli dostali, potřebujete plán. Takže mám svůj tréninkový plán a držím se ho. S určitou mírou flexibility.“

Výhody tréninkového plánu

S posledním výrokem se dost ztotožňuji, mám vyzkoušeno, že je dobré, alespoň občas trénovat podle plánu. Když jsem se před pár lety vrátila k pravidelnému běhání, určitou dobu převládaly výběhy podle nálady, časových možností,…a běh mě opět začal moc bavit. Asi s půlročním předstihem jsem se pak přihlásila na olomoucký půlmaraton, můj 1. oficiální. A vzápětí jsem se toho lekla, začala pátrat na internetu a objevila tréninkový plán sestavený zhruba podle mých možností a schopností. To byl můj „guru“, snažila jsem se velkou část tréninku dodržovat, samozřejmě jsem si vedla (a stále vedu) běžecký deník, kde jsem si značila každý trénink a mohla tak i porovnat předlohu s realitou. Doporučuji podobný postup všem začínajícím běžcům, i těm, kteří se chystají na náročnější závod. Můžete si tak ušetřit čas a energii, vyhnout se chybám a mít větší jistotu, že se dobře připravujete.

Ti, kteří s během začínají, většinou zkouší, zda je běh to pravé a málokdy se začnou řídit odbornými radami. Často se stává, že své první výběhy přeženou a uštvaný člověk pak těžko může najít zalíbení v něčem takovém jako je pravidelný trénink. Myslím si, že právě pro tuto skupinu jsou tréninkové plány výbornou pomůckou. Dá se vybrat, jak často chcete běhat, na jakou vzdálenost se chcete vypracovat. V popisech tréninků se navíc většinou dozvíte, co je to fartlek, intervalový běh apod. A pokud určité období vynecháte, vždy se ke svému tréninku můžete zase zpět vrátit.

Pro ty, kteří se připravují na závody, jsou tyto manuály skvělá pomůcka, částečně nahrazují trenéry. Pocit spokojenosti, když můžeme sledovat, jak v tréninku postupujeme, má též svůj velký význam a navíc trénink podle plánu přináší běžci větší jistotu, že se na závod dobře připravuje.

S.Bellow: „Jasný plán vás zbavuje muk volby.“

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: