Světový rekord na Pražském půlmaratonu v podání Keňanky Joyciline Jepkosgeiová, mistry ČR Homoláč a Vrabcová + FOTKY ZÁVODNÍKŮ ZDARMA KE STAŽENÍ

V sobotu, 01.04.2017 se již tradičně běžel Prahou Sportisimo půlmaraton, který otevírá běžeckou sezonu. Na start se postavilo přes 11 000 běžců. V cíli byla cítit dobrá nálada a spokojenost, podmínky byly ideální, teplota kolem 20°C a pouze velmi mírný vítr.

Na startu bylo jako obvykle mnoho národností, od Etopie a Keni, přes Německo, Španělsko, Švédsko a mnohé další země.

Sportisimo 1/2maraton Praha je tradiční a oblíbený závod s velmi vysokou účasti, který je již poosmé v řadě oceněn zlatou známkou kvality Mezinárodní asociace atletických federací IAAF. Více informací o Sportisimo 1/2maratonu Praha najdete v termínovce.

Světový rekord pokořen

Nejlépe se dařilo keňance Joyciline Jepkosgeiová, která se stala první ženou na světě, která zvládla půlmaraton pod hodinu a pět minut, pražský půlmaraton se tak zapíše do historie. S časem 1:04:52 nastavila keňanka nejen nový traťový rekord, ale také pokořila rekord světový.

Joyciline měla po celý závod skvělou podporu svého vodiče a jak po závodě uvedla pro Českou televizi, ze svého času byla překvapená, cílela pouze na zlepšení osobního rekordu a pokoření rekordu si uvědomila až v cílové čáře.

V mužích dominoval etiopan Tamirat Tola

Z mužů zvítězil etiopan Tamirat Tola s časem 59:37. Je to teprve po čtvrté, kdy v Praze nezvítězil Keňan. Druhému, keňanovi Josphatovi nadělil víc než minutu.

Jirka Homoláč si doběhl pro osobák

Nejlépe z čechů se dařilo Jiřímu Homoláčovi, který se teprve ve čtvrtek vrátil po 28 hodinách cesty z běžeckého kempu v keňském Itenu. V nadmořské výšce 2400 se mu trénink vyplatil a doběhl si pro nový osobní rekord v čase 1:03:23. Vysněného času pod 63 minut tak sice nedosáhl, přesto byl z nového osobáku, který si vylepšil o 27 sekund, spokojený.

Z našich běžkyň se nejlépe podle očekávání dařilo Evě Vrabcové, doběhla na 11. Místě s časem 1:11:45, rekord Aleny Peterkové (1:11:02) se jí tak nepodařilo překonat. Eva má dlouhodobě problémy se zdravým a i tentokrát prodělala před závodem virozu. Mozná i díky tomu spolu s přepáleným začátkem dosáhla horšího času než v loňském roce kdy doběhla o 40 sekund rychleji.

Trochu překvapivě s výsledky možná zamával i opožděný časový servis na 5 a 10 km, kde se také podařilo Etiopanovi Tolovi odtrhnout od vedoucí skupinky. Keňané pak neočekávaně trochu zaspali a místo aby svého soupeře stíhali, běželi v řadě vedle sebe.