POSLEDNÍ DISKUSE

Mistrem ČR v maratonu se stal Vít Pavlišta, mezi ženami si zlato vybojovala Šárka Macháčková

První květnový víkend patřil Pražskému maratonu. V rámci 21. ročníku se konalo i Mistrovství České republiky v silničním maratonu. Pro vítězství si doběhl Vít Pavlišta v osobním rekordu, pro ženský mistrovský titul si doběhla Šárka Macháčková. Výkony ani účast elitních českých běžců však nebyly hodny mistrovství domácí země.

Pražský maraton nebyl zdaleka nabitý českou běžeckou elitou a na startu chyběla zvučná jména. Vítězem se mezi českými běžci stal Vít Pavlišta v osobním rekordu 2:17:51, za ním na druhém místě doběhl Jiří Homoláč přesně ve svém osobním rekordu (2:19:37) a na třetím mistrovském stupínku se umístil obhájce titulu Petr Pechek (2:22:42). Mezi ženami se mistryní stala Šárka Macháčková (2:51:01), jako druhá doběhla Tereza Zuzánková z AC Tempo Kladno (2:55:26) a na třetím místě pak Radka Churaňová z TJ Lokomotiva Trutnov (2:57:53). Z českých žen se pak pod pomyslnou hranici 3 hodin dostala ještě Lenka Všetečková ze Spartaku Praha 4 s časem 2:58:52.

Absence nebo neexistence českých elitních běžců?

Maraton měl sice vyprodané startovní pole, ovšem nutno podotknout, že chyběli elitní běžci. Mezi českými běžci a běžkyněmi bylo do pomyslné hranice 3 hodin pouhých 108 Čechů ze 190 a z toho pouze 4 Češky s časem pod 3 hodiny! Jsou to poměrně nízká čísla na to, že jsme na Mistrovství České republiky. Kde se stala chyba a proč nemáme více elitních běžkyň, to je otázka k zamyšlení, která ale nenáleží tomuto článku.

Netradiční jména na startovní listině

I tak bylo ale zajímavé sledovat některé běžce, kterých na této trati a povrchu nejsme zvyklí vídat. Prvním z nich byl čtvrtý Robert Krupička, kterého známe především z běhů do vrchu nebo závodů v horském prostředí. Ten dokázal zaběhnout v krásném čase 2:25:20. Další byl Radek Brunner (2:30:59), který se věnuje zase spíše ultramaratonským běhům a v neposlední řadě také Daniel Orálek (2:35:53), rekordman v počtu zaběhnutých závodů za rok a ultramaratonec, který si zaběhl legendární Badwater Ultramarathon nebo Caballo Blanco Ultra v Mexiku.

Češi daleko za Afričany i českými rekordy

Co se týče absolutních vítězů musíme hledat zcela v jiných časech a mezi jinými jmény. Vítězem se stal Keňan Felix Kipchirchir Kandie v čase 2:08:32, nejrychlejší ženou byla Etiopanka Yebrgal Melese 2:23:49. Odstup první české ženy za absolutní vítězkou je obrovský stejně jako od českého ženského rekordu v maratonu, který drží Alena Peterková z roku 1995 v čase 2:27:00. Mužský český maratonský rekord také dokazuje, že dříve měli běžci vyšší výkonnost. Držitelem je Karel David v čase 2:11:57 a zaběhl ho v Hamburku v roce 1993.

Další informace a rozdíly v tom, jak se běhalo dříve popisuje Jiří Šmiták, maratonský historik, ve své studii "Jak se běhalo před 35 lety".

Obsáhlá fotogalerie na SvetBehu.cz!

Již tento týden najdete na našich stránkách obsáhlou fotogalerii všech běžců z maratonu. Odkaz najdete i zde.