HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

POSLEDNÍ DISKUSE

Aktivní život těhotenstvím nekončí! Aneb jak skloubit běh a těhotenství.

Aktivní život těhotenstvím nekončí! Aneb jak skloubit běh a těhotenství.

Lze spojit těhotenství a trénink? Jak se podařilo skloubit běh a aktivní život s čekáním miminka popisuje v článku redaktorka Míša a připojuje i vlastní zkušenosti a tipy."Jsi těhotná a běháš?!"

Ve svém okolí mám hodně žen, které mi řekly: „Jsi těhotná a běháš? Koleduješ si o problémy!“ a také hodně těch, které řekly: „Jsi fakt dobrá. Fandím ti.“ Jsem aktivní člověk, který bez pohybu nedokáže žít, a řadím se sama mezi ten druhý typ, pokud totiž nenastanou komplikace, tak těhotenství je přirozená věc a nikoliv nemoc. Je potřeba se 100% řídit svými pocity a dát si pauzu od tvrdého tréninku. Těhotenství je období, kdy si sport jenom užívejte.

Pokud jste už někdy slyšela frázi „běžet na pocit“, tak v těhotenství to platí dvojnásob. Než vám totiž popíšu jednotlivé fáze, tak je potřeba si říct, že individuální přístup je zde více než na místě. Každá jsme jiná, každá máme jinou minulost a jinou aktuální výkonnost, každá máme jiný průběh těhotenství a genetické předpoklady. Proto berte tento článek pouze jako popis mých osobních zkušeností, nikoliv jako návod, jak na to.


Vnímejte svoje pocity a dělejte to, co je tělu příjemnéVnímejte svoje pocity a dělejte to, co je tělu příjemné

Pokud už to k běhu není, zaměřte se na alternativní aktivityPokud už to k běhu není, zaměřte se na alternativní aktivity

Těhotenství a aktivní život lze skloubitTěhotenství a aktivní život lze skloubit

 

Prohlédněte si i další fotografie k článku...


 

1. trimestr možná ani nepoznáte

V 1. trimestru většina žen ani nepozná, že jsou těhotné. Já to poznala. Začala jsem mít zmatené chutě – nejdříve krupicová kaše, pak tlačenka a zapít to kakaem? Potraviny a kombinace, na které bych normálně nepomyslela, nebo by se mi dělalo nevolno. Bolesti hlavy, divná pachuť v ústech a únava, že jsem usínala už v 7 hodin večer. Běhat šlo, ale nálada ani chuť moc nebyla.

Ale dá se běhat a dá se cvičit. V tomto období je hlavní se nepřepínat a neříkat si, že to musíte zvládnout, i když tělo vysílá jasné signály. Poslouchat tělo je potřeba, protože 1. trimestr je ten nejrizikovější co se vývoje plodu týče.

Fyzicky je tělo stále na výborné úrovni, výkonnost se nijak nezhoršuje, ale přes únavu už nemusíte zvládnout to, co dříve. Kupte si nějakou rozumnou literaturu o těhotenství a vyplňte volný čas věcmi, na které jste dříve neměla čas.

2. trimestr – zpět ve formě

Zcela odchází poblázněné chutě, bolest hlavy i pachuť. Zůstává jen zvýšená potřeba příjmu živin a začíná růst bříško (na konci 6. měsíce už je velké). Pokud si někdy budete užívat běh, pak to bude právě v 2. trimestru. Na konci 2. trimestru ale některým ženám může být nepříjemný pohyb a vibrace pro rostoucí bříško. To byl přesně můj případ. Běhání mi od 6. měsíce začalo být nepříjemné a musela jsem skončit. Nahradila jsem ho ale procházkami a zařadila mnohem více jízdy na rotopedu (pokud ho máte doma, máte vyhráno!). Skvělé je také plavání. Důležité je, zůstat v pohodě a nic nehrotit.

Vydejte se na své oblíbené trasy pěšky, zajděte si na místa, kam jste se již dlouho chystala a hýbejte se tak, jak je vám příjemné. Já osobně jsem zařazovala cviky na posílení zádového svalstva, které je s rostoucím bříškem stále více zatěžováno.

 

TIP: Přečtěte si také článek jak správně vybrat kočárek, technika a zkušenosti.


Třetí trimestr – valím se ku porodu

Bříško je už velké, pohyby miminka jsou velmi citelné. Začínáte se čím dál více cítit jako válec, který se valí, nikoliv jako běžkyně, která běží. Pokud nemáte už na běh ani pomyšlení, jako jsem neměla já, tak doporučuji ho vynechat. Ideální je rotoped, na kterém můžete jezdit až do posledního dne těhotenství. Pokud máte doma běžecký pás, lze ho využít k chození do kopce. A pak je dobré využít jakoukoliv záminku k procházce. Já jsem ještě v posledním měsíci ušla i několik kilometrů. Snažila jsem se každý den chodit do lesa, načerpávat energii.

Dobré je také zařadit aktivity, které jste dříve nestíhala. Můžete využít kurzy těhotenské jógy či aquajogging. Určitě je dobré zařadit cvičení na posílení zádových svalů a uvolnění. Záda totiž v této době nejvíce trpí.

Je dobré se psychicky připravovat na onen velký den, zjišťovat si informace, dokoupit si všechny nezbytné věci pro miminko a snažit se pozitivně se naladit. Některé dny mohou být těžké, když už se moc pohybovat nemůžete. Najděte si ale vždy radost, motivujte se třeba hledáním závodů či přeběhů, až budete mít po porodu, přečtěte si knihu a nebo si dejte úplný klid od běhu a vyjeďte si na výlet s kamarády, které jste už dlouho neviděli (ideálně těmi, kteří nejsou běžci :) ).

Michaela Kofrová - autorka článku

Míša dělala spoustu sportů od atletiky, přes jízdu na koni a trekking až po běhání. Poslední 4 roky se ale věnuje výhradně běhání. Nejraději běhá v přírodě a v horách se svým přítelem nebo kamarády. Vystudovala mezinárodní obchod na Vysoké škole ekonomické v Praze, ale už při studiu věděla, že její životní cesta bude spojena s během.

V současnosti je velmi ráda, že se jí podařilo spojit koníčka s prací, pracuje totiž naplno jako šefredaktorka SvetBehu.cz.


03.09.2018, Michaela Gladišová


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů