HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

BĚŽECKÉ OSOBNOSTI

POSLEDNÍ DISKUSE

JAN FRANCKE – triatlonista, ultratrail maratonec a sportovní univerzál

JAN FRANCKE – triatlonista, ultratrail maratonec a sportovní univerzál

Jan Francke se narodil do outdoorově založené rodiny. Už odmalička tak svou pozornost věnoval nejrůznějším sportům. Patří mezi naše přední triatlonisty. Vášní a výzvou jsou pro něj však extrémní závody.Jan Francke pochází z Jablonce nad Nisou, kde se narodil do rodiny triatlonu zaslíbené. Jeho otec Karel Francke patří mezi průkopníky triatlonu u nás. Honza měl tak ke sportu už odmalička velmi blízko. Jak sám říká, v šesti měsících jej hodila máma do vody, ať plave. A on plaval. Jeho soupeřem i sparingovým tréninkovým partnerem se stal mladší bratr Michal, také úspěšný triatlonista.


Náročné podmínky na Yukon Arctic UltraNáročné podmínky na Yukon Arctic Ultra

Jan FranckeJan Francke

Jan Francke na Yukon Arctic Ultra 2014Jan Francke na Yukon Arctic Ultra 2014

Prohlédněte si další fotografie k článku...


Česká triatlonová jednička

Sport měl prostě v krvi. Po mamince zdědil lásku k plavání, po tátovi k triatlonu a běhu. Zpočátku závodil v plavání. Bylo mu to však málo. A tak se rozhodl spojit vše dohromady a začal se naplno věnovat triatlonu. První úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. Brzy vyhrál svůj první triatlon a připojil se k Českému národnímu triatlonovému týmu, kde osm let reprezentoval české barvy.

Odchovanec jabloneckého triatlonu Jan Francke patřil k velkým nadějím v olympijském triatlonu v Česku, bojoval na čele bodování Českého poháru a stal se i dvojnásobným vítězem Jabloneckého triatlonu. A možná jako jediný je trojnásobný mistr ČR, a to v kategorii dorostenec, junior a do 23 let.

Objevil však krásu cestování a vydal se objevovat nejen tajemství odlehlých koutů země, ale i nové výzvy na sportovním poli. V roce 2005 se přestěhoval do USA, v 2008 do Austrálie, kde jsou naprosto ideální podmínky pro trénování na triatlon. Nakonec ho jeho cesty zavedly až do Kanady. Drsná severská příroda ho okouzlila.

Výbavu se vezl na saních

S vášní pro extrémy

 

 

Kromě záliby v extrémních závodech miluje i hudbu. Prošel si „punkerským obdobím“, hrál na kytaru i bicí. Austrálie ho přivedla k didgeridoo, kterému naprosto propadl. Kromě triatlonu a hudby, miluje windsurfing, snowboarding, sportovní a dobrodružné závody, vše co mu dovolí prozkoumat hranice lidských možností.

Libuje si v extrémech. Absolvoval Mistrovství světa v terénním triatlonu na Maui, na Hawaii, kde teploty dosahují až +50°C. Na druhou stranu  se na začátku letošního roku pokusil zdolat 700 kilometrů na jednom z nejtěžších a nejmrazivějších ultramaratonů na světě v Yukonu v Kanadě. Kde se rtuť teploměrů pohybovala hluboko pod bodem mrazu, kolem -50°C. Jan Francke se před žádnou výzvou nezastaví.

 

Největší úspěchy:
2014
Yukon Arctic Ultra 160km - 3.

2013
Xterra World Championship - 21. elita
Xterra Germany - European Championship - 10. elita
Xterra Czech - World tour - 19. elita
Horská výzva Jeseníky 65km - 2. místo
Bohemia 5 days orienteering - 3. v M21C category

2012
Xterra World Championship Maui - 31. elita
Xterra Germany - 16. elita
Dirt Fest Queensland - Austrálie (triatlon + terénní běh + horské kolo) - 1.
Xterra New Zealand - 5. elita
Dirt fest Victoria - Austrálie (triatlon + terénní běh + horské kolo) - 1.


09.03.2015, Vendula Pudelková


Sem vložte diskusní příspěvek.