BĚŽECKÉ OSOBNOSTI

POSLEDNÍ DISKUSE

ONDŘEJ FEJFAR - půlmaratonec i běžec do vrchu

ONDŘEJ FEJFAR - půlmaratonec i běžec do vrchu

Český reprezentant v běhu Ondřej Fejfar je tak trochu univerzál. Věnuje se tratím od 3000 m překážek po půlmaraton, ale nepohrdne i pěkným horským závodem nebo city trailem, který se mu nedávno povedlo vyhrát na pražském Petříně.Ondřej (26) je studentem Vysoké školy ekonomické v Praze a běhání má jako koníček. V současnosti je jeho nejoblíbenější disciplínou běh v horách a přírodě, což by se u rodáka z Vrchlabí dalo čekat. Ondřej strávil letos pět měsíců na studijní stáži ve Švédsku a i tam si zaběhl několik pěkných závodů, z níchž většinu vyhrál. Mezi jeho dosavadní letošní úspěchy v ČR patří druhé místo na MČR v půlmaratonu v osobním rekordu a další vítězství pražského City trailu.

 

Stříbrná medaile na horském závodu v Norsku (foto: archiv Ondřeje Fejfara)Stříbrná medaile na horském závodu v Norsku (foto: archiv Ondřeje Fejfara)

Ondřej se stal letos vítězem pražského City trailu (foto: Salomon Trail Running Cup)Ondřej se stal letos vítězem pražského City trailu (foto: Salomon Trail Running Cup)

Radost z vítězství na půlmaratonu v Karlových Varech :) (foto: archiv Ondřeje Fejfara)Radost z vítězství na půlmaratonu v Karlových Varech :) (foto: archiv Ondřeje Fejfara)

 

Začínal na dráze, dnes běhá v horách

O jeho široké běžecké působnosti svědčí i účast v závodě Dolomitenmann, kde v roce 2013 dokázal vyhrát běžeckou část mezi amatérskými týmy. Pro letošek má zatím v plánu věnovat se hlavně horským běhům, zopakovat výkon na Dolomitenmannovi a zaběhnout slušný výsledek na Mistrovství světa v běhu do vrchu ve Walesu. Jeho hlavním cílem je dostat se v budoucnu na evropskou špičku v horském běhání.

Letos je to přesně deset let, kdy Ondřeje oslovila trenérka paní Jaroslava Grohová, zda by s nimi nechtěl začít trénovat. Připojil se tak k Radoslavu Grohovi a trénovali společně. Hodně je to oba posunulo. Ondřej začínal na dráze s tratěmi 1500 m a 3000 m, pak přišel i stýpl. Paralelně s tím vždycky běhal i přespolní běhy, takže terén mu je od začátku velice blízký.

Ondřejovi jsme položili pár otázek:

Jakých úspěchů si nejvíce ceníš?

Za svůj zatím dosavadní nejlepší závod považuji vítězství v amatérech na nejtěžším závodě extrémních štafet Dolomitenmann v roce 2013. Náročná 12 kilometrů dlouhá trať s převýšením 2000 metrů mi neskutečně sedla a položil jsem tak základ k úspěchu týmu. Dalším příjemným momentem bylo vítězství na We Run Prague v roce 2012. Cením si také několika výsledků z půlmaratonské distance. V letech 2013 a 2014 jsem doběhl na Karlovarském půlmaratonu jako nejlepší český běžec a letos jsem si zaběhl osobní rekord na MČR v Pardubicích, kde jsem časem 1:07:13 vybojoval stříbrnou medaili.

Jakých závodů se letos chystáš zúčastnit?

Tak především bych rád zopakoval v září svůj výkon na Dolomitenmannovi, kterého letos po dvou letech opět poběžím a týden na to by mě mělo čekat Mistrovství světa v běhu do vrchu, které letos hostí Velká Británie. V jednání jsou také některé závody světové série ve Skyrunningu, ale konkrétní závody bych si zatím nechal pro sebe.

Co další další sporty a volný čas?

Díky tréninkovému, ale i studijnímu, vytížení na ostatní sporty nezbývá moc času. Když mám volno tak si jdu někdy zahrát tenis nebo jedu na hory na kolo. Jinak se snažím spíše relaxovat, a pokud mám čas, tak fandím naším sportovcům, v mnoha případech mým kamarádům, doma u televize.

 

Trénink a závodění v Norsku (foto: archiv Ondřeje Fejfara)Trénink a závodění ve Skandinávii (foto: archiv Ondřeje Fejfara)

 

Bez čí podpory by ses neobešel?

Tak především je to moje rodina a nejbližší lidé okolo. Čím déle běhám a čím více se tomu snažím dát maximum tak zjišťuji, že bez jejich podpory by to nešlo. Moc si toho vážím a chci jim za to poděkovat.

 

Logo inov-8

Dále jsem také vděčný mým sponzorům za to, že mi poskytují kvalitní vybavení a já se můžu více soustředit na běh. Boty a oblečení mám od Inov-8. Pro běh v terénu je to špička a já mám nejradši X-Talony 212, v kterých odběhám veškeré terénní závody cca do 20 km. Běh v terénu, ale i na silnici, si také již nedovedu představit bez kompresních návleků Royal Bay Extreme. Mimo vlastní aktivitu využívám produkty Royal Bay také na regeneraci a dlouhé cestování. Baví mě jejich barvy a nové nápady.

 

 

Dosavadní úspěchy

Vítězství v amatérech v závodě extrémních štafet Dolomitenmann  (2013)

2. místo – MČR v půlmaratonu v Pardubicích (2015)

1. běžec z ČR - Karlovarský půlmaraton (2013, 2014)

1. místo – Kvalifikace na ME v běhu do vrchu, Zadov (2014)

2. místo – Red Bull Steeplechase, Velká Británie

3. místo – MČR v běhu do vrchu, kvalifikace na MS běhu do vrchu, Běh na Šerák (2014)

 

Mistrovství Evropy v běhu do vrchu, Francie – Gap, 26. místo, 4. místo týmy

Mistrovství světa v běhu do vrchu, Casette di Massa – 54. místo, 8. místo týmy

 

Výkony Ondřeje Fejfara můžete sledovat na jeho webových stránkách nebo profilu na Facebooku


13.07.2015, Michaela Gladišová


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

REPORTÁŽE ZE ZÁVODŮ

Gladiátoři opět dobyli pevnost Josefov, WINTER Gladiator Race ovládli Tomáš Tvrdík a Stanislava Babušková!
Gladiátoři opět dobyli pevnost Josefov, WINTER Gladiator Race ovládli Tomáš Tvrdík a Stanislava Babušková!


Ostrý start a přes dva metry sněhu, LH24 ovládl Chrobák a Cichá
Ostrý start a přes dva metry sněhu, LH24 ovládl Chrobák a Cichá


ONLINE ZPRAVODAJSTVÍ LH24
Pro všechny účastníky, ale především pro jejich kamarády, rodiny a blízké budeme přinášet pravidelné online zpravodajství přímo z trati závodu od začátku (tedy startu) závodu až do jeho konce.