PAVLA ZAHÁLKOVÁ – nadějná běžkyně a bývalá krasobluslařka

Tentokrát jsme jako běžce týdne zvolili mladou českou naději v běhu do vrchu a univerzální sportovkyni Pavlu Zahálkovou. Přes svůj nízký věk má za sebou Pavla mnoho úspěchů jak v běhu, tak i v atletice či biatlonu. Od roku 2013 je také stabilním členem českého Salomon týmu, v jehož barvách sbírá úspěchy i v letošním roce.

V letošní sezóně jedno vítězství za druhým

Posledním úspěchem této sympatické závodnice bylo nedávné vítězství na pražském Salomon City Trailu, kde si zopakovala vítězství z minulého roku a kvalitním výkonem si dokonce doběhla pro umístění v první desítce celkového pořadí. Svoji univerzálnost dokázala jen o den později, kdy startovala na mistrovství republiky v atletice na 3000m překážek. Tam nakonec doběhla na nepopulárním čtvrtém místě.

Svoje vrchařské kvality letos potvrdila zase v běhu do vrchu na hrad Točník. Pavla v letošní sezoně touží po startu na mistrovství světa v běhu do vrchu, na které vede cesta skrz kvalifikační závod v Novém Městě na Moravě. Jak uvedla sama právě po závodě na hrad Točník, vrchy jsou pro ni v současné době prioritou.

Důležité je pro Pavlu ale především prostředí, kde se závod běží. Pak už jí je jedno, na jakém povrchu to je. Proto je Zahálkovou možné často potkat také na silničních desítkách a dalších závodech, které bere jako součást přípravy. Osobní rekord na 10 kilometrů kolem 36 minut jen znovu potvrzuje její kvality.

Velká Kunratická je pro Pavlu Zahálkovou srdeční záležitostí

Nejoblíbenějším závodem Pavly Zahálkové je ovšem tradiční Velká Kunratická. Legendárního krosu v Praze se účastní pravidelně již mnoho let a na těžké terénní trati si nevede vůbec špatně. Od roku 2012 běhá na ženské trati časy pod 5 minut a pravidelně obsazuje pódiová umístění.

Kombinace vrchů, krosů, atletiky i biatlonu

Univerzálnost Zahálkové je v dnešní době, kdy se běžci často specializují na jednotlivé disciplíny, velmi zajímavá. Pavla totiž dokáže kvalitně běhat vrchy, krosy i atletické meetingy. Její sportovní i vytrvalostní základy pochází hlavně z krasobruslení, kterému se věnovala naplno od 5 do 17 let. Stejně jako Tomáš Bystřický (další člen Salomon teamu) se i ona úspěšně účastnila závodů v letním biatlonu, ve kterém opakovaně zvítězila na mistrovství republiky. Tomu se však od této sezony už nevěnuje, protože všechny své sportovní aktivity již nezvládala skloubit s prací.

Zkušenosti z běhu do vrchu měla možnost získat i na mezinárodní scéně. V minulém roce se zúčastnila mistrovství Evropy ve francouzském Gapu, kde doběhla na kvalitním 21. místě. Mistrovství světa si zase zkusila v roce 2013 v polské Krynici, kde doběhla také na slušném 24. místě.

Logo Salomon

Kromě mistrovství Evropy a Světa se každoročně spolu se Salomon týmem účastní i jiných závodů v běhu do vrchu v zahraničí. V loňském roce například doběhla 3. ve Švýcarsku (Nerivue-Moleson). Ve Francii (Thiernois 13km) jsem obsadila 2. místo v hlavním závodě a 1. místo v American race (vyřazovací závod na 300m na dráze). Nezbývá než se těšit, co Pavla předvede v běhu do vrchu v budoucích letech!