HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

BĚŽECKÉ OSOBNOSTI

POSLEDNÍ DISKUSE

JONÁŠ HUBÁČEK - orientační běžec, který nejraději běhá v Jizerkách

JONÁŠ HUBÁČEK - orientační běžec, který nejraději běhá v Jizerkách

Jonáš Hubáček je reprezentant ČEské republiky v orientačním běhu. Pochází z Luhačovic a jeho domovským klubem je OOB TJ Slovan Luhačovice. Kromě orientačního běhu má rád hlavně terénní běhy a závody a jeho největším úspěchem je 3. místo na MČR družstev z roku 2016.Den před závodem si dávám nažhavovací trénink

Jak ses k běhání dostal?

K orientačnímu běhu mě přivedli rodiče. Bavilo mě to, o tom žádná, ale bral jsem to jako samozřejmost. Potom jsem začal trošku trénovat a viděl jsem výsledky, a tak mi to nějak začalo dávat smysl.

Jak a čím se motivuješ před závodem?

Den před závodama si dám lehký nažhavovací trénink a tesně před závodem si řeknu, že jsem nedřel celý rok jako kůň pro nic a že všechny rozsekám.

Jaké jsou tvoje nejoblíbenější závody?

Z orientačního běhu je to klasika a krátká trať. Jednou za uherský rok si dám i nějakou tu desítku nebo klidně jenom testovací 3 km na dráze.

 


 

Moje fotografie:Moje fotografie:

Moje fotografie:Moje fotografie:

Moje fotografie:Moje fotografie:

Podívejte se na další fotografie k článku...

 


 

Hlavní je nevynechávat tréninky

Jaký je tvůj týdenní tréninkový objem?

Za leden 2016 to bylo 90km/560minut.

Co je podle tebe nejdůležitější součást tréninku?

Obecně dodržovat systém tzn. nevynechávat tréninky. Nechávám si záležet i na rozklusu a výklusu a hlavně si musím udělat pořádnou rozcvičku i abecedka někdy není na škodu, ale všechny součásty tréninku by měli být dodržované v nějaké rozumné míře. Není to asi o tom, že vypustím R+V, rozvcičku a potom si nechám záležet na těch intervalech. Potom to nedává moc smysl.

Tvoje nejoblíbenější běžecké oblasti?

Tak to jsou rozhodně Jizerské hory! Obecně někde kde to není úplná placka, to je jinak potom hodně špatné, když se jdete proběhnout na delší dobu a není tam žadný kopec, na který by se dalo vyběhnout.

Začal jsem používat gely

Co je základem tvé stravy před a po závodě?

Jím na co mám zrovna chuť, pokud to zrovna není pařížský salát nebo něco podobného nevhodného. Když je to krátká trať nebo sprint, tak si dám na snídani musli s jogurtem, ale hlavně si dám kafe, to je pro mě základ. A když je to klasika, tak nepohrdnu klidně rohlíkama se šunkou a sýrama nebo vajíčkama, ale musím mít čas na vytrávení.

Hned po závodě dám spíš jenom regener, vodu a max nějakou sušenku a nechám uklidnit žaludek. Po pár hodinách nebo večer už je to jiná. Tam už omezení jenom v rozpočtu, prostě na co mám chuť.

 

Světový pohár ve sprintu 2016 ve ŠvýcarskuSvětový pohár ve sprintu 2016 ve Švýcarsku

 

A co si dáváš průběhu závodu (pokud vůbec)?

Dřív jsem pil vodu, ale před rokem jsem přešel na ionťák a gely. A když je otázka formulovaná takhle, tak jednou jsme byli v Rusku někde v tajze a tam jsme běželi 10 hodinový rogain a když jsme doběhli na občerstvovačku po 5 hodinách, tak na nás čekal pořádný kuřecí vývar s masem, sušenky, různé ovoce od banánů až po melouny. V té chvíli bylo oblíbené všechno, co jsem viděl.

Využíváš nějaké gely nebo doplňky stravy?

Používám gely od značky Science in sport. Po závodě nebo po 1. tréninku v dvoufázovém dni regenerační syrovátka od stejné značky. A na hydrataci mám minerální tablety, které si rozpouštím ve vodě. Sem tam ještě zobu nějaké pilule, jako např. magnesium a různé vitamíny.

Neoprénky jsou v zimě základ mé výbavy

Jaké je tvoje oblíbené vybavení?

Na orientační běh boty od značky VJ Sport, na trénink boty od značek Asics a Adidas

Bez jakého vybavení se neobejdeš?

Ipod Shuffle a neoprénky (v zimě).

Děláš nějaké doplňkové sporty?

Hraju florbal (pokud se chci zranit :-D) a dál plavání, MTB kolo. Na závody pak beru boty od značky Inov-8.

Osobní rekordy

Maraton: V procesu

Půlmaraton: 1:25 z tréninku na 82% maxTF

10 km: 33 min cca

5 km: 15:48

Největší úspěchy

MČR Družstev 2016 Dospělí - 3. místo

MSR Štafet 2009 - M18 - 2. místo

JWOC Norsko 2015 - Sprint - 15. místo


23.01.2017,


Sem vložte diskusní příspěvek.