HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

BĚŽECKÉ OSOBNOSTI

POSLEDNÍ DISKUSE

ADÉLA INDRÁKOVÁ - přední česká orientační běžkyně: "Když to moc chci, tak to nejde!"

ADÉLA INDRÁKOVÁ - přední česká orientační běžkyně:

Adéla se věnuje orientačnímu běhu, kterému i s bratrem propadla už jako malá. Při OB běhá za SK Žabovřesky Brno a švédský klub IFK Lidingö SOK. Atletické závody pak běhám za AC Moravská Slavia.Motivovaná jsem až moc, když moc chci, tak to zrovna nejde

Jak ses k běhání dostala?

Na základní škole jsem vyzkoušela kde co, chvíli Sokol, chvíli karate a chvíli jen pobíhání s kamarády po venku. Prvního června 2001 na den dětí jsme si s bratrem v olomouckém parku vyzkoušeli orientační běh. Úplně nás to nadchlo, oběhli jsme trať pro malé i velké a upsali jsme se na další rok do kroužku orientačního běhu. Můj bratr byl nesmírný talent, vyhrál spousty závodů, já jezdila taky a prokousala jsem se vždycky aspoň do cíle. Musela jsem dost dřít, abych nebyla poslední :) Po pár letech se situace úplně změnila, bratra to přestalo bavit a já začala vyhrávat.

 

Na co se specializuješ?

Orientační běh je specifický sám o sobě, já mám ráda všechny disciplíny, sprint, middle, long i štafetové závody, ale nejvíc si užívám long. Doplňkově si střihnu Brněnský běžecký pohár, Velkou cenu vytrvalců Olomouckého kraje, nebo nějaký závod na dráze.

 

Jak a čím se motivuješ před závodem?

Já jsem většinou motivovaná až moc :) A když moc chci, tak to právě nejde, nemůžu se soustředit na mapování a chytit flow. Já  se spíš snažím zklidnit, pustit si nějakou příjemnou hudbu, meditovat o trati a soustředit se sama na sebe.

 

Jaké jsou tvoje nejoblíbenější závody?

Těch je hodně, miluji noční orienťáky, velké štafetové závody ve Švédsku a Finsku (Tiomila a Jukola) a srdeční záležitostí je Zimní běh přes Kosíř.

 


 

Doběh pro třetí místo na MČR na klasické trati 2017Doběh pro třetí místo na MČR na klasické trati 2017

Mistrovství světa ve Estonsku 2017, Sprint, ražení kontroly na tratiMistrovství světa ve Estonsku 2017, Sprint, ražení kontroly na trati

Doběh z Middlu na Světovém poháru v Lotyšsku, autor Jakub MarekDoběh z Middlu na Světovém poháru v Lotyšsku, autor Jakub Marek

Podívejte se na další fotografie k článku...

 


 

Všechny části tréninku jsou důležité, jedno bez druhého nefunguje

Jaký je tvůj týdenní tréninkový objem?

Podle ročního období 10 - 15 hod.

 

Co je podle tebe nejdůležitější součást tréninku?

Letošní sezónu jsem začala (konečně :) se silovým tréninkem, s kterým mi hodně pomáhá můj trenér Tomáš Kalina. Ale všechny součásti tréninku považuji za důležité, objemové běhy, tempovou vytrvalost, nějaké rychlejší úseky, koordinační cvičení i regeneraci a kompenzační cvičení. Jedno bez druhého prostě nefunguje, nebo jen krátkodobě. A hlavně dělám orienťák a ten natrénuji zase jen orienťákem a zkušenostmi z terénu a závodů, tak se snažím jezdit hodně na mapové tréninky, soustředění a závody.

 

Tvoje nejoblíbenější běžecké oblasti?

Mám ráda severské terény (třeba Lundsen) a pískovcové skály, užiju si i prašnou cestu mezi poli, když je s kým vyběhnout.

Po závodě musím mít salát

Jak se stravuješ? 

Doma jím, co je a jinde, co mi dají. Mám ráda před závodem něco lehkého, třeba vločky nebo rýži s ovocem a oříšky, po závodě mám chuť většinou na něco slaného, taky se snažím, abych si dala i něco s bílkovinami a ne jen cukry, třeba ovoce a tvaroh, nebo smoothie. A večer po závodě musí být salát, jinak se mnou není k vydržení.

 

A co si dáváš v průběhu závodu?

Při longu si dám vodu, ionťák a nějaký gelík, nebo tabletku, naštěstí nemám preference, tak jsem spokojená se vším.

 

Využíváš nějaké gely nebo doplňky stravy?

Mám gely od Enervitu a Nutrendu a hořčík od Nutrendu.

Vyhlášení výsledků na MČR ve Sprintu 2017. 1. místo Jana Knapová, 2. místo Adéla Indráková, 3. místo Tereza Janošíková, 4. místo Denisa Kosová, 5. místo Kateřina Chromá 6. místo Martina Tichovská, autor Petr KadeřávekVyhlášení výsledků na MČR ve Sprintu 2017. 1. místo Jana Knapová, 2. místo Adéla Indráková, 3. místo Tereza Janošíková, 4. místo Denisa Kosová, 5. místo Kateřina Chromá 6. místo Martina Tichovská, autor Petr Kadeřávek

Mým druhým sportem je věda

Jaké jsou tvoje oblíbené boty?

Pohodlné. Teď mám oblíbené Salming enRoute.

 

A jaké bereš na závody?

Speciální hřebové na OB, VJ Bold.

 

Bez jakého vybavení se neobejdeš, co bys doporučila ostatním?

Orienťák se nedá dělat bez mapy a čipu, já potřebuji ještě buzolu. A dobrou čelenku, aby mi nepadaly vlasy do očí.

 

Děláš nějaké doplňkové sporty?

Druhým velkým sportem je pro mne věda, při výzkumu a čekání na výsledky se pořádně zapotím.  A konkurence je tam neskutečně tvrdá. Jinak ráda plavu, chodím na jógu, jezdím na kole a na inlinech.

Osobní rekordy

5 km: 19:30 v tréninku

1000 m: 3:12

3 000 m 10:33

Největší úspěchy

6. místo ze štafet na Mistrovství světa ve Skotsku (2015)

18. místo z longu na Mistrovství světa v Estonsku (2017)

2. místo ze štafet na Juniorském mistrovství světa v Polsku (2011)

 

Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho dalších úspěchů!

 

/fotografie: archiv Adély Indrákové, Jakub Marek, Petr Kadeřávek a Tomáš Bubela/


14.05.2018,


Sem vložte diskusní příspěvek.