HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

POSLEDNÍ DISKUSE

RECENZE: VJ XTRM – vlajková loď VJ Sport pro ultra běhy

RECENZE: VJ XTRM – vlajková loď VJ Sport pro ultra běhy

Běžecká obuv VJ XTRM je první vlaštovkou finského výrobce směrem k ultratrailům a skyrunningovým závodům. Pohodlná 250g vážící bota s dobrým tlumením dbá na ochranu chodidla a díky dobré přilnavosti na různých površích přináší opravdu velmi univerzální využití. Navíc vše nasvědčuje tomu, že půjde o model s velmi dobrou životností.Základní informace

Značka: VJ Sport

Pro jaký povrch je bota vhodná: Běžný přírodní terén, Náročný přírodní terén, Běh v horách

Pro jaký druh běhu je bota vhodná: Závod, Dlouhé až velmi dlouhé tratě (půlmaratón až ultra)

Hmotnost: (UK 8) 250 g

Šněrování: klasické šněrování

Infocena: 3990 Kč

Dodává: H.S.H Sport s.r.o.

Více info na www.vjsport.cz

Svršek boty

Ochrana a ukotvení, tyto dvě přednosti naplňuje model XTRM beze zbytku. Svršek je tvořen odolnou textilií ze směsi kevlaru a polypropylenu, která chrání chodidlo před mechanickým poškozením, navíc opatřená pogumovanou špičkou pro ochranu před nakopnutím. V oblasti paty si ihned povšimneme kevlarové výztuhy a ve vnitřní postranní části boty zase gumového pásku technologie Fit Lock. Šněrování je klasické tkaničkové, opatřené jednou dírkou navíc pro volbu volnějšího nebo pevnějšího ukotvení nohy v botě. Toto vše zajišťuje skvělou manipulovatelnost, aby vám bota takřka srostla s nohou.


uvodni

RECENZE: VJ XTRM – vlajková loď VJ Sport pro ultra běhy

RECENZE: VJ XTRM – vlajková loď VJ Sport pro ultra běhy

 

Prohlédněte si i další fotografie k článku...


Odpružení boty

Mezipodešev je po celé délce vyztužena technologií RockPlate, která výrazně mírní nárazy odspodu. Drop 4 mm je spíše otázkou vkusu, každopádně se jedná o častou volbu ultramaratonských běžců, střední cesta mezi nulovým nebo až osmičkovým dropem.

Podrážka a její vlastnosti

U podrážky VJ Sport přichází s materiálem butylkaučuku a technologií Superior Contact, která se vyznačuje optimální přilnavostí k povrchu a rozmístěním výstupků v takové vzdálenosti, aby z nich snadno odpadalo bláto a sníh. Ty jsou o 6 mm vystouplé z podrážky, což umožňuje zabrat v blátě, a přitom nekloužou při běhu po kamenech.

 

RECENZE: VJ XTRM – vlajková loď VJ Sport pro ultra běhy

Jakou jsem měl s botou zkušenost

Hned po nazutí mě zaujalo pevné uchycení nohy v botě, nikoliv však na úkor komfortu. Noha v botě sedí, není zbytečně široká, nedochází k posunům chodidla v botě a širší špička počítá i s napuchnutím chodidla při delších bězích. S tímto vybíhávám do terénu a testuji v prudkých stoupáních a sebězích, na lehčím i náročném, měkkém i tvrdém povrchu.

Oceňuji především její pohodlnost a svižnost. Bota není zbytečně robustní, nemotorná, došlap je skvěle tlumen a navzdory tomu, že je bota spíše tvrdšího charakteru, dokáži si v ní hravě představit i stokilometrovou trať.

Překvapivě si bota vede obstojně i na asfaltovém povrchu. Není příliš pomalá a navzdory výraznějšímu vzorku pohodlná. Špunty netlačí zespodu do chodidla a díky obecně tvrdší směsi podrážky se ani příliš rychle neopotřebovávají. I toto může být na ultramaratonech, kde se nevyhneme asfaltovému úseku, devizou.

Optimisticky se stavím i k otázce životnosti. S botou jsem během testování naběhal cca 200 kilometrů, ale není to nijak zvlášť poznat na svršku boty, ani její podrážce. Nic se netrhá, kolíky neodpadávají a i navzdory kilometrům po asfaltu není podrážka výrazně zbroušená.

Co se ceny týče, je možná mírně vyšší než u ostatních modelů značky VJ Sport (3 990 Kč při maloobchodní ceně), nicméně drží se na úrovni bot srovnatelných značek.

Za mě tedy hned první pokus značky VJ Sport prorazit krom orientačních běhů i na ultratrailovém trhu dopadl na výbornou.

 


Zaujalo mě:
  • Široká škála využití
  • Kevlarová pata pro pevnější uchycení chodidla
  • Skvělá absorbce nárazů
  • Dobrá životnost

 

Autor recenze: Radek Chrobák

 


Další informace:


27.09.2018, Radek Chrobák


Sem vložte diskusní příspěvek.