HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

POSLEDNÍ DISKUSE

RECENZE: ICEBUG Oribi Bugrip GTX - jistota na závody nejen do sněhu a ledu

RECENZE: ICEBUG Oribi Bugrip GTX - jistota na závody nejen do sněhu a ledu

Oribi 3 M BUGrip GTX představuje novinku na trhu s běžeckou obuvi, které mají v podešvi zakomponovány karbidové hřeby. Jedná se o top model švédského výrobce Icebug pro běhání v těžkých podmínkách včetně sněhu a ledu.Základní informace

Značka: Icebug

Pro jaký povrch je bota vhodná: Náročný přírodní terén, Běh v horách, Bahno, Sníh

Pro jaký druh běhu je bota vhodná: Závod

Hmotnost: 265 g

Šněrování: klasické

Infocena: 3900 Kč

Dodává: ICEBUG

Více info na www.icebugrunning.cz

Svršek boty

Svršek je po celém obvodu oblepen, což poskytuje nejen ochranu proti poškození, ale také navazuje na integrovanou laminovanou pásku šněrování a tento celek pak poskytuje vyšší přilnutí boty k noze. Obuv se dotahuje klasickými zavazovacími tkaničkami. Ty, ačkoliv jsou kulaté, držely v mém případě skvěle. Jediné, co by se dalo vytknout, je umístění poslední dírky pro vytvoření tzv. zámku. Dírka je vytvořena příliš nízko, což může být někomu nepohodlné.

Pata je v zadní části vyztužená a kolem kotníku je vytvořena polstrovaná manžeta, která opět zaručuje lepší držení boty na noze. Celkově je obuv na noze stabilní.

V poslední řadě jsem zapomněl zmínit membránu GORE-TEX, která ve sněhových podmínkách zaručí komfort sucha a tepla i pro ty nejnáročnější běžce. Toto opravdu oceníte při delších zimních trénincích i závodech. Drobným nedostatkem je nepřítomnost více reflexních prvků, zvyšujících viditelnost běžce ve tmě.


RECENZE: ICEBUG Oribi Bugrip GTX - na závody i do sněhu a ledu

RECENZE: ICEBUG Oribi Bugrip GTX - na závody i do sněhu a ledu

RECENZE: ICEBUG Oribi Bugrip GTX - na závody i do sněhu a ledu

Prohlédněte si i další fotografie k článku...


Odpružení boty

Podrážka je část boty, kterou je na tomhle modelu potřeba vyzdvihnout. Při prvním běhu jsem ji nedocenil tak, jako když jsem v nich naběhal více. Mezipodešev je tvořena EVA pěnou, s vloženým Rock plate ESS/TPU ve středu boty, který poskytuje pevnou a neutrální oporu pro klenbu a zbytečně v terénu nerotuje. Tento prvek způsobuje vyšší tuhost boty, kterou však mnozí ocení při výběhu v nezpevněném terénu (sníh a kameny). Bota poskytuje vyšší oporu pro svaly klenby nožní, a tak máte pocit jako byste běželi po schodech, než přeskakovali z kamene na kámen. Tohle vše doplňuje již zmíněná EVA pěna, která i při dropu 7 mm poskytuje komfort, který oceníte při sebězích. Velmi se mi také líbí, že v přední části je mezipodešev členěná menšími zářezy, které vedou k lepšímu přenosu energie při odrazu, ale také vyšší flexibilitu v nejvíce zatěžované části boty.

Podrážka a její vlastnosti

Samotná podešev má svůj velmi nekompromisní patentovaný BUGrip, ale tato bota je specifická především svými 14ti karbidovými hroty ukotvených přímo v podrážce. Tyto hroty mají díky vlastnostem podešvi od BUGripu schopnost, se na tvrdém povrchu „zatlačit“ a dochází tak k lepší přilnavosti i na kameni. Toto mě opravdu překvapilo. Čekal jsem, že budou spíše klouzat. Když se s botou pustíte do ledového terénu, nemůžete od boty čekat 100% spolehlivost. Tu Vám nezaručí zatím žádná bota s hroty. Alespoň dle mých zkušeností. Bota má tendenci sem tam ujet. Každopádně to stačí na to, abyste se v bezpečí seběhli či vyběhli Lysou horu.

Málokdy je terén z většiny ledový. Většinou člověk narazí na mix ledu a sněhu, či namrzlý sníh a v tomto případě už je bota téměř 100%. Hroty v tomto mixovém terénu odvádějí svou práci a lze se na ně spolehnout. Poskytnou komfort nejen při běhu, ale také že nemusíte myslet na nesmeky a ztrácet čas jejich navlékáním. Jedna věc může některým běžcům vadit. A tou může být běh po asfaltu. Občas je třeba překonat určitý úsek, kde není sníh ani led (v současné době běžné). V tomto případě jdou cítit hroty v podrážce a při delším běhu mohou poskytovat nepohodlí, jelikož máte pocit, jako byste měli v podrážce kamínky. Vše může být ale o zvyku. Není to důvod, proč bych botu nezakoupil.

ICEBUG Oribi drží i na pevném povrchu

Jakou jsem měl s botou zkušenost

Na první pohled bota působí neforemně, avšak při prvním běhu vás přesvědčí o opaku. Botu bych však zařadil mezi ty, které poskytnou dostatečnou ochranu i oporu při běhu v terénu i méně zdatným běžcům. Oproti tomu zastánci „minimalismu“ si u této boty moc nepřijdou na své. Bota je skvělou volbou pro závody: od zimních běhů do vrchu, přes OCR závody či OB až k běžným trailovým závodům v těžších podmínkách (mokro, bláto).

Při vlastních zkušenostech s botou v terénu, bych botu rozhodně doporučil všem, kteří hledají botu, která poskytne dostatečnou oporu v nestabilním terénu. Bota drží nejen v zimních podmínkách, ale také i na podzim v sychravém a mokrém prostředí. I tam Vám hroty pomohou. EVA pěna poskytuje neskutečný pocit pohodlí, bota nikde netlačí. Membránu GORE-TEX jsem u běžecké obuvi považoval za zbytečnou. Avšak po tepelném komfortu, který jsem v této botě zažil, bych zvážil výběr mých příštích bot do zimy. Časem si člověk oblíbí i netradiční a jednoduchý design této boty. Toto vše v cca 265g. Za mě představuje tento model od značky ICEBUG skvělou volbu v rostoucí konkurenci ostatních značek s boty s hroty na trhu.

Příjemným faktem je také ekologická výroba obuvi z recyklovaného materiálu s certifikátem Bluesign.

 


Zaujalo mě:
  • Drží i na pevném povrchu
  • Stabilita v terénu
  • Ochrana nohy
  • Ekologická výroba z recyklovaného materiálu

 

Autor recenze: Pavel Brtva

 


Další informace:

Icebug

ICEBUG
Švédská běžecká a outdoorová obuv se zaměřením na využitéí v náročných podmínkách. Velký důraz klade na přilnavost (trakci) na extrémní kluzké povrchy (sníh, led, bláto, měkký terén...)
V ČR zastoupena icebugrunning.cz

 


24.12.2018, Pavel Brtva


Sem vložte diskusní příspěvek.