HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

POSLEDNÍ DISKUSE

VIDEORECENZE: Salomon Speedcross 5

VIDEORECENZE: Salomon Speedcross 5

Speedcross je bezesporu nejúspěšnějším modelem Salomonu. První řada byla představena už v roce 2006. A před pár dny se mi dostala do rukou v pořadí už 5. generace. Oproti předchozím modelům je rozdíl, patrný už na první nazutí, ve svršku boty. Ten je z jemnějšího materiálu. Zvýšila se i jeho pružnost, takže chodidlo je v botě poměrně pevně usazeno. Zároveň, co je ale hlavní, je bota pohodlná, člověk se v ní necítí stísněný, jako v pohorce. Celkově je noha zapuštěna do patní misky o něco hlouběji a zvýšený je i lem kolem achilovky.

Osobně mi to na achilovce nepříjemné není, doporučuji se ale na tento aspekt při zkoušení zaměřit. Z čeho mám nejlepší pocit, je podvozek. Podešev byla zase o kousek vylepšena. Špunty jsou o něco širší i delší, takže jistota v měkkém terénu je ještě o něco vyšší. Tlumící vrstva je trochu pevnější než u předchůdců, což zase mě osobně vyhovuje, výrazně se tím zlepšuje stabilita. Nicméně bota má trochu výkonnostnější charakter, není to takový maršmeloun, jako dříve. Pořád má ale největší využití při dlouhých závodech nebo trénincích na jaře, v zimě (Speedcross 5 nemají integrované hroty) nebo na podzim, kdy se člověk brodí mnohdy po kotníky v blátě.Základní informace

Značka: Salomon

Pro jaký povrch je bota vhodná: Běžný přírodní terén, Náročný přírodní terén, Běh v horách, Bahno, Sníh

Pro jaký druh běhu je bota vhodná: Rekreační běh, Vytrvalostní trénink, Tempový trénink, Závod, Dlouhé až velmi dlouhé tratě (půlmaratón až ultra)

Hmotnost: 320 g

Šněrování: Rychlozavazování quicklace

Infocena: 3250 Kč

Dodává: AMERsports

Více info na Salomon.cz

Svršek boty

Svršek je v tomto případě strečový, jemný a poměrně prodyšný.

Odpružení boty

Bota má tlumící vrstvu pod patou vysokou 30mm, pod špičkou potom 20mm. Celkově je tlumící materiál trochu tužší než u minulé generace. Nicméně si pořád zachovává vysokou míru pohodlí.

Podrážka a její vlastnosti

Speedcross 5 jsou určeny do toho nejtěžšího terénu. To znamená bláto, sníh. Má výbornou přilnavost a jistotu ve volném ("orienťáckém") terénu.

Bota má poměrně různorodou konstrukci. Pod patou je opravdu velká tlumící vrstva, která perfektně ochrání chodidlo a absorbuje dopadovou energii. Pod špičkou je bota citlivější a dynamičtější.

Jakou jsem měl s botou zkušenost

Mám možnost srovnat starý model Speedcross 3 s novou 5. generací. A musím říct, že bota je podstatně odlišná. U nové generace je zlepšena stabilita a záběr. Dokážu si ji tedy představit i v určitých typech závodů.

 


Zaujalo mě:
  • Jemný a prodyšný svršek
  • Dobrá přilnavost
  • Pohodlí boty

 

Autor recenze: Tadeáš Vyvijal

 


Další informace:


07.03.2019, Tadeáš Vyvíjal


Sem vložte diskusní příspěvek.