HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

POSLEDNÍ DISKUSE

Rozhovor: Karl Egloff, který překonal čerstvý Kilianův rekord ve výběhu na Aconcaguu

Rozhovor: Karl Egloff, který překonal čerstvý Kilianův rekord ve výběhu na Aconcaguu

Rychlostní rekord ve výstupu a sestupu na vrchol hory Aconcagua v Argentině byl podruhé během dvou měsíců překonán. O prvním pokusu od slavného ultramaratonce a rychlostního lezce Kiliana Jorneta jsme teprve nedávno informovali a už tu máme další rekord vylepšený skoro o hodinu od Karla Egloffa.Asi každý postřehl pokus Kiliana Jorneta o vytvoření nového rekordu ve výstupu na horu Aconcaguu v Argentinu. Pokus to byl úspěšný, jenže ani ne dva měsíce potom byl překonán. Držitelem nového rekordu je zatím ne moc známý ultra běžec Karl Egloff z Ekvádoru.

Jedná se o rekord ve výstupu a sestupu (v jejich případě spíše o výběh a seběh) tzv. normální cestou jižní stranou hory. Kilian Jornet v prosinci 2014 (report o rekordu Kiliana) stanovil rekord v čase 12 hodin a 49 minut. Karl Egloff ho překonal téměř o hodinu a stanovil rekord nový v čase 11 hodin a 52 minut. Trať je dlouhá téměř 60 km a oba běžci na ní museli překonat 4300 m pozitivního převýšení. Zprávu o novém rekordu podal tým Karla Egloffa na Facebooku ve čtvrtek 19. února.

Karl Egloff - nová tvář ve skyrunningu

Karl Egloff je ekvádorsko-švýcarský běžec, který podobně jako Kilian závodí ve sky a ultra závodech, ale je to také cyklista, plavec a horský vůdce v Jižní Americe. Poprvé ho outdoorová media zaregistrovala již minulý rok v srpnu 2014, kdy překonal už jeden Kiliánův rekord. Jednalo se o Kilimanjaro, nejvyšší horu Afriky, kde překonal Kiliána o  hodinu a půl. Zde Karl prokázal svou houževnatost tím, že běžel celou dobu bez zastavení či odpočinku a dosáhl tak rekordu 6 hodin a 56 minut. Karl ale drží i několik dalších rekordů v Ekvádoru, např. ve výstupu na Cotopaxi (5897 m. n. m.), druhou nejvyšší horu Ekvádoru.

 

Karl EgloffKarl Egloff

 

A co na to Kilian Jornet?

A jak na pokoření svého rekordu reagoval sám Kilian? Kilian neváhal a Karlovi prostřednictvím sociálních sítí pogratuloval, navíc nezapomněl dodat, že „rekordy jsou od toho, aby se překonávaly“. Zajímavé teď tedy bude, zda se Kilian bude snažit své rekordy získat zpět. Stejně tak by byla zajímavá i Karlova účast na některých světových závodech ve skyrunningu.

Kilian se v současnosti připravuje v rámci svého projektu Summits of My Life na vytvoření dalších rekordů. Jedním z nich je hora Elbrus, nejvyšší hora Evropy a Mt. Everest, nejvyšší hora světa, kde jeho výstup dostane už zcela jiný ráz.

Krátký rozhovor s Karlem

Ahoj Karle, předem velký obdiv k Tvým výkonům a rekordům, které si dokázal vytvořit s fantastickým náskokem! Jak Tě vlastně napadlo překonat v podstatě už druhý rekord, který vytvořil Kilian Jornet (1. překonání rekordu na Kilimajaru, 2. teď na Aconcague)? Byla to jenom náhoda nebo záměr?

Díky za otázku, jsem v celku rád, že to můžu objasnit. Mé výstupy a případné překonávání rekordů byly plánovány bez ohledu na ty Kiliánovy. Byla to v podstatě náhoda, hlavně u Aconcaguy, kterou jsem měl v plánu už dva roky od dokončení mé expedice v Ekvádoru (pozn. redakce: výstup na Cotopaxi, druhou nejvyšší horu Ekvádoru, v rekordním čase).

Jaké jsou Tvé plány na rok 2015? Budeš se účastnit také nějakých závodů ze seriálu Skyrunner World Series (světových závodů ve skyrunningu)?

Žádné konkrétní plány zatím nemám, s týmem ale zvažujeme právě účast na některém ze závodů skyrunningového šampionátu. Rozhodneme se ale až později během roku.

Karle díky za odpovědi a budeme se těšit na Tvé další výkony!

 

Karl během aklimatizačního výstupuKarl během aklimatizačního výstupu

Karl Egloff se svým týmemKarl Egloff se svým týmem

Karl v základním táboře pod AconcaguouKarl v základním táboře pod Aconcaguou


23.02.2015, Michaela Gladišová


Sem vložte diskusní příspěvek.