Články


Trénink na maraton

Jak se běhalo před 35 lety – 2. část

Na nápad zařadit do výzkumu sledování maximálních tréninkových dávek maratonců mě přivedl článek o těchto údajích špičkových ruských vytrvalců uveřejněný tehdy v časopise Ljogkaja atletika.

Recepty
Jak ovlivnit sportovní výkon pomocí výživy

Jak ovlivnit sportovní výkon pomocí výživy

Již ve 4 st. př. n. l. věřili gladiátorští bojovníci vlivu výživy na podaný výkon. Konzumace jeleních jater jim měla dodat rychlost, lví srdce zase sílu, odvážnost a statečnost. První vědecky podložené doklady o pozitivním vlivu výživy ale pocházejí až z první poloviny 20. století.

Ženy a běh
Únik moči při sportu

Únik moči při sportu

Jdete si vyběhnout a najednou je to tu, prostě cítíte, že při každém kroku z vás jakoby ukápne… Bohužel to není jakoby, ale opravdu, mokré spodní prádlo mluví za vše. Co s tím?

Maraton
Specifika maratonu

Specifika maratonu

Královská disciplína, která je náročná nejen po fyzické stránce, ale i po psychické. Také ho máte v plánu? Letos nebo příští rok? Stále více běžců každý rok absolvuje maraton, vznikají nové a nové závody. Proč je ale vůbec tak oblíbený?

Běžecké kuriozity

Jak se běhalo před 35 lety – 1. část

Rozhodně nechci srovnávat současnou úroveň českého vytrvalostního běhu se „starými zlatými časy“. Rád bych ale podal na základě rozsáhlého výzkumu provedeného před mnoha lety informaci, za jakých podmínek je možno dosáhnout určitého výkonu v maratonu. A to bez ohledu na dobu, protože „maratonská matematika“ je neúprosná, a platí v každé době.

Běžecké rekordy
Volkswagen Maraton Praha – nejslavnější běh u nás

Volkswagen Maraton Praha – nejslavnější běh u nás

Volkswagen Maraton Praha, jeden z nejkrásnějších maratonů na světě, který patří i mezi 17 vyvolených „best city“ závodů.

Regenerace
Co jíst po závodě

Co jíst po závodě

Někteří běžci si dají záležet na předzávodním jídle, ale pozávodní již moc neřeší, protože jim buď nepřijde tak důležité nebo z důvodu únavy či radosti z dobře odběhnutého závodu sáhnou po prvním, co jim zažene hlad. Správné stravování po závodě má však také svůj nezanedbatelný význam.

Běhání a trénink dětí
Běžecký trénink očima dětí

Běžecký trénink očima dětí

Někdy je dobré se na trénink podívat právě z druhé strany a u dětí je taková sonda obzvlášť zajímavá. Desetiletá běžkyně popisuje, jak trénuje a jestli ji to baví.

Maraton
Mám běžet maraton?

Mám běžet maraton?

Běháte už dlouho a lákal by vás maraton? Nebo máte jen pocit, že běžet maraton je v módě, že ho ve vašem okolí má již každý za sebou? Nikdo není tak sebejistý, aby věděl, že svůj první maraton na 100 % zaběhne a každý si klade mnoho otázek.

Už běhám, ale chci lépe
Teorie v knize, praxe v noze: Běžecký styl

Teorie v knize, praxe v noze: Běžecký styl

Přejete si běhat precizně jako se v knihách a časopisech píše? Ještě než si odpovíte, tak se podívejte na to, co jogging vlastně je a jak při něm funguje tělesný mechanismus.