Články


Prevence a léčba
Sekundární amenorea u běžkyň

Sekundární amenorea u běžkyň

V dnešní době není žádnou vzácností, že aktivně sportující ženy mohou trpět zdravotní komplikací zvanou sekundární amenorea, nebo-li dlouhodobá absence menstruačního cyklu. Tento jev se nemusí týkat jenom vrcholových, ale i rekreačních sportovkyň a obzvláště vytrvalostní běžkyně patří do ohrožené skupiny.

Recepty
Plnohodnotná běžecká snídaně – jak ji zpestřit?

Plnohodnotná běžecká snídaně – jak ji zpestřit?

Základem je, aby snídaňový talíř obsahoval všechny potřebné živiny: sacharidy, bílkoviny a tuky. Ať jste zvyklí snídat cokoli, je víc než dobré suroviny měnit, aby tělo bylo spokojené. Spousta lidí se bojí vynechat mléčné výrobky a klasické musli, protože neví, co vlastně místo toho jíst. Zde je pár tipů.

Ženy a běh
Jak mensturační cyklus ovlivňuje výkonnost běžkyň

Jak mensturační cyklus ovlivňuje výkonnost běžkyň

Tak jako každá žena je jiná, tak i každá běžkyně má odlišnou výkonnost a přístup k tréninku. Čemu ale musí čelit téměř všechny zdravé, netěhotné a dospělé běžkyně, je menstruační cyklus a s ním spojené různé nepříjemné stavy a vlivy na sportovní výkon. V tomto příspěvku vám chci v obecné rovině přiblížit, jaké dopady může mít menstruační cyklus na vytrvalostní běhání.

Začínám běhat
Mít či nemít tréninkový plán

Mít či nemít tréninkový plán

Proč plánovat, když se doporučuje žít přítomností, netrápit se tím, co bude? Proč vůbec běhat, namáhat se? Že nám dlouhodobé vysedávání neprospívá, to už snad proniklo i k  těm nejzarputilejším gaučovým povalečům. A že běh patří mezi nejpřirozenější pohybové aktivity,  je viditelné v celé republice.

Trénink na ultramaraton
Trénink na první ultramaraton

Trénink na první ultramaraton

Už máte za sebou svůj první maraton? Pokud si chcete své hranice posunout ještě dál, můžete si zkusit ultramaraton. Ultramaratonem nazýváme vše, co je alespoň o pár kilometrů delší než maraton (42,195 km). Jak na to?

Běžecká zranění
Začarovaný kruh běžeckých zranění

Začarovaný kruh běžeckých zranění

Jednou vás bolí v zádech, pak vás začne tahat zaďák a vaše obtíže se podivně stěhují z místa na místo a omezují vás v tréninku, popřípadě ho úplně znemožňují? Zdá se, že jste se stali obětí tzv. funkčních poruch pohybového aparátu, které mohou vyústit až v běžecké zranění.

Trénink na maraton
Tréninkový plán na maraton pod 2:30

Tréninkový plán na maraton pod 2:30

Tento čas rozhodně není snadné dosáhnout a je určen pro profi běžce, samozřejmě bez záruky.

Běh na boso
Proč (ne)běhat naboso?

Proč (ne)běhat naboso?

Trendem běžecké komunity se stal běh naboso nebo také minimalistický běh. Člověk má při tomto běhu přirozenou techniku, ovšem je v současnosti vůbec možné se zout a jít běhat, když je většina populace zvyklá nosit obuv od narození?

Běžecká zranění
Achillova šlacha – prevence a léčba

Achillova šlacha – prevence a léčba

Ráno pociťujete nepříjemnou ztuhlost v oblasti Achillovy šlachy? Při běhu vás tam občas píchá? Vaše bolesti jsou přítomny už i při obyčejné chůzi? Zmáčknutí nebo jen dotek v této oblasti je bolestivý? S největší pravděpodobností Vás dostihl jeden z největších postrachů všech běžců – tendinitida Achillovy šlachy.

Maraton

Tréninkový plán na maraton pro velmi pokročilé

Běháte více než 80 km týdně a chcete zaběhnout maraton ještě lépe a rychleji? Rádi soutěžíte a závodíte? Pak je tento plán určen právě pro vás. Cíl pro muže je čas okolo 2:30, pro ženy 2:50.