POSLEDNÍ DISKUSE

Tréninkové tipy

Běhání v zimě je třeba přizpůsobit vybavení i trénink

Přema K.
Přema K.

"Pokud mrzne, je třeba si chránit především dýchací cesty. Noste šátek přes ústa, abyste nevdechovali ledový vzduch, který by mohl poškodit vaše plíce."

To mi chcete říct že v -1°C se mi můžou zimou poškodit plíce? :D To snad ne. Nemyslím si ani že v -15° by to mohl být problém. Možná to bude studit v krku, ale dál se už vzduch nedostane v "ledové" variantě a určitě nepoškodí plíce.

23. 11. 2016, 15:42:01
Michaela
Michaela

Hezký den Přemo,

díky za reakci. V -1 asi ne, ale ve větších mrazech pod -10 by mohlo při dýchání ústy opravdu dojít k poškození. Vzduch se totiž při zrychleném dýchání nestíhá ohřívat a může způsobit zánět. Samozřejmě ideální by bylo, pokud by běžec dýchal jen nosem, což ale při větší zátěži každý nedokáže.

Mějte se fajn!

Míša Kofrová, SvetBehu.cz

24. 11. 2016, 10:50:55
Tom
Tom

No, něco na tom asi bude při opravdu tuhých mrazech. Je pravda, že vzduch se nestihne ohřát při průchodu dýchacích cest až do plicních sklípků, ale pak mě napadá celkem logická otázka: Když si dám šátek nebo něco přes pusu, všichni víme, že za chvíli ten šátek bude mokrý kvůli srážení se teplého a studeného vzduchu. A ví se, že vlhký vzduch může plíce poškodit více, než suchý, ač třeba víc studený. Nemluvě o to, že se přes šátek dýchá hůř a tělo tak není okysličované tolik, kolik by při výkonu potřebovalo.

To je jen to, co mi běží hlavou, když si porovnávám klady a zápory...

05. 01. 2017, 10:28:05
Lenka Laskava
Lenka Laskava

Oobně běhám klidně ve sněhu, jen si beru kvalitní termoprádlo: http://www.rybashop24.com/Obleceni-Obuv/Spodni-pradlo/ a ve tmě nebo šeru i čelovku. A to chodím klidně v lednu uprostřed noci, prostě...dá se :)

22. 04. 2017, 22:24:10
Milan Barac
Milan Barac

Je směšné tvrdit, že je při mrazu potřeba chránit se šátkem. Kolik potkáte běžkařů s šátkem přez pusu? Je vidět, že autor článku nejspíše neudělal ani rychlejší krok v zimě. Vrcholově jsem sportoval v zimě cca 15 let a nikdy jsem neměl problém díky mrazu. Tedy krom malých potíží kdy bylo více jak - 20 C.  Dovedete si představit co udělá šátek přes pusu při cca - 5 C. Toto je důkaz že autor to ani nevyzkoušel. Nebo pochází z tropických oblastí kde neznají zimu.

Přestaňte prosím těmito články obelhávat veřejnost a hledat téma na článek tam kde opravdu není.

24. 01. 2019, 13:40:00

Sem vložte diskusní příspěvek.

RSS této diskuze

REPORTÁŽE ZE ZÁVODŮ

Gladiátoři opět dobyli pevnost Josefov, WINTER Gladiator Race ovládli Tomáš Tvrdík a Stanislava Babušková!
Gladiátoři opět dobyli pevnost Josefov, WINTER Gladiator Race ovládli Tomáš Tvrdík a Stanislava Babušková!

Ostrý start a přes dva metry sněhu, LH24 ovládl Chrobák a Cichá
Ostrý start a přes dva metry sněhu, LH24 ovládl Chrobák a Cichá

ONLINE ZPRAVODAJSTVÍ LH24
Pro všechny účastníky, ale především pro jejich kamarády, rodiny a blízké budeme přinášet pravidelné online zpravodajství přímo z trati závodu od začátku (tedy startu) závodu až do jeho konce.