HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera Klub cestovatelů Praha/Brno

POSLEDNÍ DISKUSE

Běh s mapou aneb chcete začít s orientačním během?

Běh s mapou aneb chcete začít s orientačním během?

Pro všechny, kdo by orientační běh rádi vyzkoušeli nebo váhají, zda je to sport pro ně.Orienťák v lese i ve městě

Orientační běh je mnoha lidem se zálibou v outdooru určitě známý. Běh podle mapy s mapou, terénem i po cestách, po předem neznámé trati. Pokud naleznete kontroly v předepsaném pořadí v nejrychlejším čase - zvítězíte.

Dříve to býval jednoznačně lesní sport a stále se v lese většina závodů odehrává, ale v posledních letech orienťák vychází z hlubokých hvozdů a kromě vytrvalostní klasické trati nabízí i své kratší městské a příměstské varianty. Městské závody jsou ideální pro úplné začátečníky, menší děti i ty, kteří ho pro začátek chtějí nezávazně vyzkoušet někde poblíž.

Kategorie pro příchozí veřejnost

Na téměř všech akcích jsou vypsány tréninkové tratě T různé délky a obtížnosti a trať P pro příchozí  určená začátečníkům. Tratě pro nejmenší s doprovodem rodičů (HDR) a pro samostatnější čerstvé školáky (D,H10L) bývají po fáborkované trati délky kolem 2 km. Pokud chcete jít ve skupince, vyberte si trať pro rodiče s dětmi, nebo trať označenou P – jinde skupinový start povolen většinou není.

Orienťák je sport pro všechny

Orientační běh je ve vrcholové podobě sport pro fyzicky zdatné běžce, kteří chtějí k běhu ještě něco „navíc“ - navigaci, strategickou úvahu, terén, běh mimo dav, náročný test fyzických sil.  Stejně tak může být zajímavý i pro ty, kteří naopak fyzičku teprve budovat začínají. A v neposlední řadě je to sport pro celé rodiny - čím dál více přibývá těch, kteří mají orienťák jako náplň rodinných víkendů.

 

Běhat orientační běh se dá za každého počasí (foto: Jan Aschermann)Běhat orientační běh se dá za každého počasí (foto: Jan Aschermann)

 

Vůbec nemám orientační smysl

Orientační běh není pro mne, vůbec nemám orientační smysl. Tohle tvrzení je poměrně časté, zejména u dívek a žen, a ještě častěji není pravdivé. Leckdy jsou na tom lépe než jejich partneři na stejné trati. Orientace s mapou není na tratích pro příchozí složitá -  zvlášť když mapu nepovažujete za mystérium, ale za plánek, podle kterého se rozhodujete, kudy se nejlépe dostanete z kontroly na kontrolu. Důležité je zvolit trať odpovídající Vašim schopnostem – vždy je na výběr podle délky tratě a její technické obtížnosti.

Jakou výbavu zvolit?

Oblečení z lehkých funkčních materiálů a boty s hrubší podrážkou - pro lesní závody je doporučen alespoň krátký rukáv a krytí dolních končetin. V českých lesích není nouze o kopřivy a ostružiny. Busola se může hodit – pomůže Vám udržet mapu stále správně zorientovanou (natočenou v souladu s okolním terénem). I velmi zkušení běžci vystačí s touto hrubší orientací mapy a azimut nepoužijí valnou část sezóny – naše terény zkrátka nejsou tak náročné, aby to bylo nutné.

V případě vlhka je třeba ochránit mapu – mrkněte do rozpisu, zda to za Vás udělal pořadatel, nebo si musíte přinést svůj mapník. Izolepa a spínací špendlík se hodí pro přichycení popisů kontrol na předloktí a případné olepení tkaniček proti rozvázání.

Hodinky či mobil s GPS?

V pravidlech je jejich aktivní využití k orientaci zakázáno a v praxi prokázáno, že orienťáci určité kvality jsou s mapou rychlejší a přesnější než běh podle „džípíesky“. Běžci je však (kromě závodů MS) nosí a použivají pro záznam svého běhu a analýzu závodu. V přímých on-line a televizních přenosech z mistrovských závodů je GPS využíváno k zobrazení pohybu běžců na podkladu konkrétní mapy a trati.

Kde to zkusit hned?

V Česku existuje přes dvacet míst, kde je vybudovány Areál s pevnými kontrolami pro orientační běh. Zde si orienťák můžete kdykoliv vyzkoušet. Stačí si zadat do vyhledávače Areál s pevnými kontrolami pro OB, vybrat nějaký poblíž vašeho dovolenkového pobytu nebo bydliště a můžete vyrazit hledat první oranžovobílé lampiony a sbírat první zkušenosti bez závodního stresu, sami nebo s rodinou.


01.06.2015, Jarmila Němečková


Sem vložte diskusní příspěvek.