POSLEDNÍ DISKUSE

Jak se přihlásit na závod v orientačním běhu a v čem je to specifické?

Jak se přihlásit na závod v orientačním běhu a v čem je to specifické?

Pokud jste se rozhodli, že si zkusíte orientační běh, je třeba dobře vědět, kde se na takový závod přihlásit, co je k tomu potřeba a jak závod běžet. Běžet podle mapy je totiž úplně něco jiného než klasický běžecký závod.Kdy a kde je možné startovat na závodech v orientačním běhu?

V podstatě každý víkend od března do konce října. Český svaz orientačních sportů má termínovku i veškeré dokumenty k závodům v informačním systému ORIS, který slouží závodníkům i pořadatelům. Na první pohled působí trochu stroze, ale zejména při použití odkazu mapa a zadáním filtru podle aktuálního měsíce se dostanete k přehledné nabídce závodů v celé republice. Dobrým zdrojem informací jsou také stránky a termínovky Komise rozvoje OB, kde jsou pouze závody pro příchozí veřejnost.

Výhody přihlášky předem

Závod v orientačním běhu má prezentaci, start a cíl jako jakýkoliv jiný běžecký závod. Typický je intervalový start, proto je dobré přihlašovat se a platit startovné předem, vyhnete se tak frontě na dohlášky. Také se na webu závodu dozvíte předem svůj startovní čas a na akci nemusíte vyrážet se zbytečným předstihem. Na prezentaci si pak vyzvednete obálku s pokyny, které však již den-dva před závodem visí na webu závodu. Pokyny obsahují důležité předzávodní informace, určitě je dobré si je přečíst.

Popisy kontrol, systém jejich označení

V centru závodu jsou k vyzvednutí piktogramové popisy kontrol pro každou kategorii. Ty popisují přesně umístění kontroly a uvádějí kódové číslo kontroly, podle kterého v lese ověřujete, zda je nalezená kontrola opravdu součástí vaší tratě.

Rozhodčí při orientačním běhu neměří pouze čas, musí zkontrolovat i závodníkův záznam nalezených kontrol – kontroly závodník zaznamenává elektronicky do malého čipu na prstu zasunutím do krabičky umístěné na stojanu kontroly a poté jej načte v centru závodu do pořadatelského počítače. Pokud nemáte vlastní čip, uveďte to v přihlášce, budete jej pak mít v prezentační obálce.

Někdy se kontroly značí  mechanicky jehličkovými kleštěmi do papírového závodního průkazu.  Ten je dobré izolepou také upravit proti vlhku a roztržení.

Na startu

Chvíli před vaším startem je dobré start okouknout, rozcvičit se a v klidu vstoupit do startovních koridorů. Ty bývají 2-3 a prostupujete vždy z jednoho do druhého na signál startovních hodin nebo startéra. Pokud s běží s čipy, ty se zde musí vymazat a zkontrolovat, aby byly čisté pro dnešní závod.

Ujistěte se (klidně dotazem u pořadatele), kde je mapový start – může být hned u startovního transparentu, často je ale dál, za nějakou optickou bariérou a je označen, stejně jako kontroly, oranžovobílým textilním lampionem.

V posledním koridoru nebo kousek za ním si vezmete mapu z boxu či sáčku s označením Vaší kategorie. Očima na ní hledejte červený trojúhelník, který označuje mapový start, začátek závodní trati.

 

Jak vypadá závod na mapě je dobré vědět dřív, než se postavíte na startJak vypadá závod na mapě je dobré vědět dřív, než se postavíte na start

 

Na trať!

Na mapovém startu si mapu srovnejte v souladu s okolím, tzn. zorientujte a začněte řešit kudy na kontroly. Ty jsou označené kolečkem a spojeny rovnými čarami které určují pouze jejich pořadí, nikoliv povinný postup. Ten si určujete sami podle svých zkušeností: začátečníci obíhají po cestě, zkušení běžci postupy běhají příměji a umí je přizpůsobit terénnímu profilu.

Úkolem každého začátečníka při prvním závodu je dostat se v pořádku do cíle a neztratit úsměv.


02.06.2015, Jarmila Němečková


Sem vložte diskusní příspěvek.