HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Nízkotatranská stíhačka – běželi jsme, poběžíme…

Nízkotatranská stíhačka – běželi jsme, poběžíme…

Už asi deset km běžím sám. Přede mnou jsou asi čtyři kluci. Nějak o ně ale ztrácím zájem. Dokonce mi ani nevadí, že mě docvakávají ti za mnou. „Kdeže má být ta studánka?“

Došla voda. Asi před hodinou. Navíc jsem trochu…jak to říct slušně – intelektuálně pomalejší a minul jsem obě studánky. Začíná peklo. Čím dál častěji místo běhu kráčím. Motá se mi hlava. Když se rozběhnu, zrak se rozostřuje. Posedávám na pařezech a doufám v nějaký potůček, pramínek, kaluž. V puse vyprahlo, nohy už neposlouchají vůbec. Každých sto metrů se strašně táhne. Nakonec jsem neumřel na dehydrataci ani sebelítost a doplazil jsem se do půlky závodu

To jen abyste si na úsek mezi Priehybou a sedlem za Lenivou vzali dostatek vody. Nebo aspoň dali pozor na studánky.

Přestože jsem se i zbytek závodu trápil, užíval jsem si to. Bylo mi jasné, že příští rok to musím napravit. Znova a lépe. O mě tady ale vlastně ani nejde. Chci vám trochu závod Nízkotatranská stíhačka (NTS) přiblížit. Na co si dát pozor. Co jsem si na něm užil. Co bych udělal jinak.

Proč zrovna Nízkotatranská stíhačka?

Tady existuje jednoduchá odpověď. Kvůli trase. Trasa je vlastně to nejdůležitější. To unikátní. To, proč na závod jedu i letos (a pravděpodobně i příště). NTS je dlouhá 100km, +- nějaký stometr. Převýšení asi 5800m+, takže opravdu poctivé „kilo“. Když se podíváš na profil, vidíš, že jsou tam dvě hlavní stoupání. První, nejostřejší, je hned na začátku na Kráľovu Hoľu a druhé ze sedla Čertovica až na Chopok. První část hřebene je více schovaná v lese, párkrát se ale celý hřeben otevře, a pokud je dobré počasí, výhledy opravdu stojí za to. Na občerstvovaky narazíš docela často (5., 11., 22., 28., 47., 50. 58., 64., 75. a 94. km). Což je víc než dost. Dej si pozor akorát na úsek Priehyba – sedlo za Lenivou (28. – 47. km). Tento úsek není úplně jednoduchý a může trvat poměrně dlouho. Tak ať nemáš žízeň (viz první odstavec) Naštěstí jsou v tomto úseku dvě studánky. Takže pokud nejsi naprostý ignorant (jako já), měl bys to zvládnout.

Občerstvovačky obecně jsou dotažené téměř k dokonalosti. Na začátku je k dispozici spíše sladké (ovoce, sušenky, čokolády…cola je všudypřítomná po celý závod). A s postupující vzdáleností se občerstvení přeorientovává na slané kousky. Zhruba od Čertovice, půlky závodu, je k dispozici i polévka, chleba se sádlem atd., vždycky navíc vegan friendly varianta. Po Čertovici tě ale čeká táhlé stoupání, tak všeho s mírou. Začíná nejkrásnější část závodu. Každý má rád jiná místa, pro mě osobně je ale tato část nejoblíbenější místo vůbec. Kdykoli, s kýmkoli, cokoli… Po cestě na Chopok jdeš přes Štefáničku. Něco zakousni, doplň vodu a rychle dál. V Kamenné ch. pod Chopkom bude k dispozici voda, ionťák, čaj. Jídlo si můžeš koupit přímo v chatě (závodníci mají přednost). Na další občerstvovačku na Ďurkové je to zvlněné, žádný dlouhý stoupák. To, co na posledních 25km vypadá, jako nevinné kopečky jsou ve skutečnosti pěkné stojky. Dej si pozor, ať ti zbudou ještě nějaké síly. A Kozí Chrbát, poslední kopec za Hiadeľským sedlem, taky není úplně zadarmo.

Mimo začátek na Kralovku a úsek k chatě a od chaty Ďurková, jdeš výhradně po červené značce, dej si ale pozor a určitě měj s sebou i mapu, ideálně GPS. Nízké tatry jsou totiž tak nádherné, že ti pozornost od značení přejde k výhledům pěkně rychle.

Nízkotatranská stíhačka 2017 from ADAM LISÝ video on Vimeo.

Na co si dát pozor

V první řadě doporučuji nepodcenit vybavení. Osobně jsem spíš minimalista, který stříhá štítky u triček, aby šetřil váhu, ale kvalitní bunda je opravdu základ. Zvláště dneska, kdy jsou materiály lehké, tě nepromokavá bunda s kapucí téměř nezatíží. Loni jsem ji oblékl a znova sundal asi 30x, když střídavě foukalo, pršelo nebo byla prostě zima.

Občerstvovačky jsou opravdu relativně často a navíc na nich najdeš téměř vše, takže nemusíš s sebou tahat kdovíjaké množství jídla.Nicméně nějakou tu tyčinku nebo gel určitě vezmi. Navíc další velký přínos je možnost využití dropbagu, který si můžeš nechat poslat do poloviny trasy.

Ubytování

Je důležité zajistit si ubytování s dostatečným předstihem. A pokud nechceš řídit téměř v komatu s rozsekanýma nohama domů, tak i večer/v noci po doběhu. Před startem je asi nejlepší variantou zajistit si pokoj v některém z hotelů neb penziónů, stačí do vyhledávače zadat „ubytování Telgárt“. Rezervuj ale co nejdříve, místa rychle ubývají. V cíli je možnost ubytování v penzionu Donly, ideálně si zvol tuto možnost už při registraci.

Nízkotatranská stíhačka je unikátní závod. Svou myšlenkou, náročností, přírodou. Přeběhnout celý nízkotatranský hřeben za jeden den znamená nejen vidět tolik míst, kteří jiní uvidí za celý týden, ale i zažít tolik pocitů.

A registrace stále běží!

Přidejte se k diskuzi

Odpovídáte na komentář: