Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno
HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera Klub cestovatelů Praha/Brno

POSLEDNÍ DISKUSE

Nejlepší orientační terény: Lipnice

Nejlepší orientační terény: Lipnice

Když se blížíte k Lipnici nad Sázavou snad z jakékoliv strany, zaujme vás pohled na dominantu starého gotického hradu nad městečkem. Vedle tohoto romantického městečka, rodiště spisovatele Jaroslava Haška, se rozkládá jeden pro oko z nejhezčích terénů u nás.Byl by to možná tuctový vysočinský les, ale v důsledku dlouholeté těžby žuly zde najdete terén s množstvím velkých i malých lomů, zarostlých či zatopených, s velkými nebo malými srázy. Je to les plný prohlubní a kamenů se stopami dlát a vrtů pro dynamit. Většina lomů je dnes opuštěná a stala se útočištěm pro všelijaké trempy, turisty, rybáře, a samozřejmě i pro orientační běžce.

Ústa u LipniceÚsta u Lipnice

Některé lomy slouží ke koupání, jiné k potápění, některé jsou dokonce soukromé, třeba i oplocené. Zajímavostí je pak vytváření sochařských děl v opuštěných lomech. Nejznámější jsou tři díla známá pod názvem Národní památník odposlechu. Sochy se jmenují Bretschneiderovo ucho, Ústa pravdy a Zlatý voči. Až si sem přijdete zaběhat, třeba se trefíte také do termínu některého festivalu, buď Haškovy, nebo Rockové Lipnice.

 

Mapa LipniceMapa Lipnice

 

První mapa zde byla zmapována v roce 1981 v měřítku 1:15 000, poslední pak pro mistrovství štafet a družstev v roce 2001, které pořádali Ekonom Praha a Havlíčkův Brod. I mladší pamětníci si možná vzpomenou na stíhací jízdu Petra Losmana, který doběhl své soupeře na diváckém úseku a strhl vítězství na hradeckou stranu na posledním kamenném kopci. Terén v Lipnici je hodně různorodý, střídá se zde kamenný podklad v krásném borovém lese se zeleným mechem, labyrinty zatopených lomů i zarostlé bažinaté louky se solitérními kameny. Stavět tady tratě je prostě radost. Už tu dlouho nebyl žádný velký závod. Je zase čas.

Stav: 2001

Plocha: 6,8 km2

Měřítko: 1:10 000

Mapovali: Miroslav Seidl, Zdeněk Sokolář, Petr Hranička, David Komín, Petr Kruliš

Typ terénu: vysočinský les s jedním velkým kopcem a množstvím lomů

Závody: MČR štafet a klubů 2001

Rychlost H21E: 6:00 min/km

Klub: TJ Jiskra Havlíčkův BrodVŠTJ Ekonom Praha

Užití jakékoliv mapy pro orientační běh je třeba vždy nejdříve konzultovat se správcem mapy (kontakty na něj viz tiráž mapy). Pořízení mapy je pro oddíly OB velkou investicí, kterou nenahlášená akce může v případě konfliktu s ochranou přírody nebo majiteli pozemků nenávratně zmařit.

Zdroj: Časopi Orientační běh, autor: Zdeněk Sokolář


16.07.2015, Redakce


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů