HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

BĚŽECKÉ OSOBNOSTI

POSLEDNÍ DISKUSE

ROZHOVOR S MARKEM CAUSIDISEM: pod tlakem jsem nebyl, mohl jsem jen překvapit - a překvapil

ROZHOVOR S MARKEM CAUSIDISEM: pod tlakem jsem nebyl, mohl jsem jen překvapit - a překvapil

V Novém roce se spolu s Márou ohlédneme na jeho sezónu a cíle do té další. Co stálo za jeho úspěchem na B7 a v SWS? Jak dlouho trvala Márovi regenerace a bude v roce 2018 znovu obhajovat vítězství na Beskydské sedmičce?Se 4. místem v SWS jsem nepočítal

Letos jsi zaběhl spoustu náročných závodů od MČR V Ultra Sky přes Ultra Pirineu po opětovné vítězství na Beskydské sedmičce. Dosáhl jsi také úžasného 4. místa v celkovém hodnocení světového poháru ve skyrunningu v kategorii ultra. Jak sezónu hodnotíš? Co považuješ za svůj největší úspěch a kde si myslíš, že byly naopak rezervy?

Chtěl jsem vyhrát MČR v UltraSky a obhájit B7, to se povedlo, ale určitě si nejvíc vážím celkového 4. místa v SWS, to je něco, s čím jsem nepočítal.

Když to na Scenic Trailu začalo třetím místem, chtěl jsem to v celkovém hodnocení někam dotáhnout. ME ve Val d'lsére hodnotím dobře, ale Ultra Pirineu se určitě dalo zaběhnout lépe, tam vidím velkou rezervu. Každopádně to byly hezké zkušenosti, doplněny skvělým celkovým výsledkem.

Se sezónou 2017 jsem spokojený.


Mára na Scenic Trailu 2017Mára na Scenic Trailu 2017

Na B7 už se v roce 2018 nechystámNa B7 už se v roce 2018 nechystám

Neběhám pouze 3 týdny v listopadu, jinak i přes zimuNeběhám pouze 3 týdny v listopadu, jinak i přes zimu

Prohlédněte si i další fotografie k článku...Na mnoha závodech SWS je obrovská konkurence, určitě jsi tak byl pod velkým tlakem, jak se s nervozitou a vysokým očekáváním vyrovnáváš?

Ano, konkurence je, a to je na tom to krásné. Baví mě běhat a porovnávat se s těmi nejlepšími.

Já právě pod žádným tlakem nebyl, nikdo ode mě nic nečekal, mohl jsem jen překvapit, a nakonec jsem překvapil a přesvědčil sám sebe, že to jde.

Na B7 jsem udělal chybu, regenerace trvala velmi dlouho...

Jak dlouho ti po Beskydské sedmičce trvala regenerace? Věnuješ se i jiným sportům nebo odpočíváš úplně?

Dlouho. Když jsem 3 týdny poté běžel Ultra Pirineu, tak jsem cítil, že na tom mé tělo není úplně dobře. Na B7 jsem udělal chybu - šel jsem polovinu závodu jen v triku. Byla zima, déšť a vítr, já prochladl a závod mi vzal zbytečně hodně sil, což mě asi stálo lepší výsledek na Pirineu.

Snažím se odpočívat - nejraději mám spánek. V minulosti jsem hrával fotbal, a i když bych dnes strašně rád chtěl chodit hrát, tak skloubit to nejde.

 

TIP: Přečtěte si také článek ideální strava po závodě, která vás rychle vrátí do hry.

 

Kolik závodů jsi za sezonu celkem absolvoval? Je nějaký, který ti skutečně utkvěl v paměti a doporučil bys i ostatním běžcům?

Celkem 14 závodů (od 3,6 km – po 113 km). Mě se vždy líbilo na Lysohorském čtyřlístku. Je obrovská škoda, že už se závod nekoná. Ze současnosti to bylo Ultra Pirineu - na podzim bych tam chtěl znovu.

Myslím, že závodů je dnes hodně a věřím, že většina běžců už si našla ten svůj "krásný," na který se ráda vrací.

Scenic Trail 2017Scenic Trail 2017

Dostal jsem se mimo svojí komfortní zónu a výsledek byl skvělý

Kolik tréninkových jednotek jsi v roce 2017 odtrénoval? Jak to hodnotíš?

Číslo nevím, bylo toho hodně a bylo to super. Někdy to bylo těžké, ale bez toho to nejde, ta dřina k tomu patří. Hodnotím to určitě pozitivně, vystoupil jsem ze svojí komfortní zóny a byly z toho super výsledky.

 

Spolupracuješ s trenérem při přípravě tréninku?

Ano, od jara 2017 mě trénuje Zdenda Kříž, spolupráci si nemůžu vynachválit, hodně mi pomohl a hodně mě toho naučil. Výkonnostně a výsledkově jsem zaznamenal velký pokrok a vím, že s ním jsem na správné cestě.

Jak jsi na tom přes zimu? Uzpůsobuješ trénink, přesedláš na jiné sporty nebo trénink na nějaký čas vysadíš?

Přes zimu jsem na tom s tréninkem dobře, mám spoustu času a můžu se na sezónu kvalitně připravit. Neběhal jsem cca 3 týdny v listopadu, jinak se dá říct, že celý rok.

Co plánuješ na příští sezonu? Jaké budou vrcholy a na co se můžeme těšit?

Zůstat zdravý a opět se zkusím poměřit se světovou konkurencí. Poběžím MS v ultratrailu a 4-5 závodů SWS, naopak se určitě nepokusím vyhrát potřetí za sebou B7.

 

Děkujeme za rozhovor, budeme držet palce i do další sezóny! :)

/fotografie: archiv Marka Causidise/


01.01.2018, Jitka Richterová


Diskuse


Radek
Radek

Jak může redaktorka opakovaně napsat větu s chybou  "letos si zaběhl" místo "letos jsi zaběhl"??? To Vám je ten Český jazyk tak cizí?

02. 01. 2018, 23:01:25
RadekM
RadekM

Díky za článek, palec nahoru. Vzkaz pro kritika Radka – objektivní kritika je super, trochu mě mrzí Vaše formulace „opakovaně napsat“ a „To Vám je ten Český jazyk tak cizí? “. To už není kritika, ale spíše jízlivost. Přeji mnoho pozitivních běžeckých kilometrů a doufám, že se vyhnete jízlivým kritikům Vašeho běžeckého stylu a věřím, že budete potkávat jen běžce, kteří Vám poradí, jak a co změnit, aby byl Váš styl lepší a výkony šly nahoru a to vše bez jízlivých dovětků. Teď jen doufám, že je vše napsáno v mezích pravidel českého pravopisu, každopádně koretkuře z Vaší strany se nebráním :-)

 

P.S.: předchozí článek od Jitky si také vysloužil obdobné hodnocení, nebyl jste to opět VY? Styl odpovídá :-)

03. 01. 2018, 20:30:05
Radek
Radek

Díky za reakci. Velice si vážím obsahu a úrovně tohoto webu a každý den si tady něco přečtu. Avšak Český jazyk je problém nejen tady, ale i na mnoha dalších webech, kam píší víceméně externí redaktoři, mnohdy hodně zapálení do svého sportu. Nezlobte se, ale hrubky v textu jaksi přehlédnout neumím. Navíc, když je to opakovaně! Obecně je vidět, že vědomosti o ČJ upadají a jde to ruku v ruce i s nároky čtenářů.

 

Komentář u předchozího článku Jitky Richterové není ode mě.

06. 01. 2018, 20:04:28
Jirka
Jirka

Ahoj, souhlasím s RadkemM. Je to velmi hezký a poutavý rozhovor na rozhodně zajímavé téma. To, že se občas stane nějaká chyba, ještě neznamená, že nezná dotyčný pravopis. I v článcích specialistů novinářů nejdeme občas chybu a neřešíme to. Tím nechci nikoho omlouvat, ale jen říci, že chyby se občas stanou. V tomhle případě tato "chybka" je zanedbatelná s ohledem na to, jak moc zajímavý článek to je. Takže, pro mě je důležitý hlavně obsah. Nevím, zda to všichni také tak vnímají nebo jen trpělivě čtou a čekají na chybu, kterou pak zdůrazní. Díky a přeji více takových zajímavých článků. Jirka

04. 01. 2018, 10:54:36

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze