HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Po dvou letech Malá Fatra opět přivítá stovkaře

Po dvou letech Malá Fatra opět přivítá stovkaře

Po roční odmlce se naši slováčtí bratři vrací se závodem, který můžete stejně tak milovat jako nenávidět. Milovat pro dechberoucí výhledy, krásné hřebenové trasy a přátelskou atmosféru, nenávidět pro parametry 102km/6 700m v technickém terénu, kdy stehna budete hledat ještě tak týden po závodě.

V letošním roce poprvé novinka pro opravdové zarputilce

Navíc letos, pokud si chcete tento závod a běhání obecně opravdu okořenit, tak pořadatelé přichází s verzí 180km/9 575m. Absolvovat více než 100 mil v takovém terénu, jako je pohoří Malé Fatry už chce opravdu obrovskou mentální a fyzickou přípravu. A ani potom nebudete mít v žádném případě vyhráno.

Trasy od 50 do 180 km

Absolvovat můžete 50km nebo 100km trať. Stovku si navíc můžete střihnout sami nebo se o ni podělit ve štafetě s parťákem, s předávkou na občerstvovačce v půlce závodu – dědince Lipovec. Poslední možností je již zmíněná stomílovka, kde si přivstanete již na 4 ráno, u ostatních se rozběhnete až s úderem 6. hodiny ranní.

Proběhněte celý hřeben Malé Fatry

Trať asi nemá smysl dlouze rozebírat, stačí fakt, že u všech tras navštívíte ikonické vrcholy Malé Fatry jako je Stoh, Velký Kriváň, Suchý, při slušném počasí také Velký Rozsutec. Při stovkové nebo stoosmdesátkové trase si navíc proběhnete i jižní, méně navštěvovanou část Malé Fatry. Přes neúprosný Minčol a vrchol Veľké lúky doběhnete na poslední vrchol trasy Kľak a poté už je to do cíle jen co byste kamenem hodili a zbytek došli pěšky. Konec závodu i zázemí pro doběhnuvší se nachází na Fačkovském sedle.

Mrkněte na video MF100 2017 z dílny Adama Lisého

MF100 from ADAM LISÝ video on Vimeo.

Nepodceňte vybavení

Co s sebou? Nic extra. Teda na poměry stokilometrových závodů. Vzhledem k tomu, že především první půlka závodu se běží po zcela odkrytých vrcholech Malé Fatry, je skutečně nezbytné vzít si s sebou větrovku. Ta vám pomůže proti podchlazení, které zde při kombinaci deště a větru může hrozit i v letních měsících. Dále jsou důležité boty, které zvládnou i technický terén a ostré kameny. Kdo někdy byl na Malé Fatře, ví, že tam nedostane nic zadarmo. Co silně doporučuji, jsou hůlky, které vám v prudkých stojkách značně pomůžou. Občerstvovačky jsou poměrně časté, rozhodně bych se ale nespoléhal jen na ně. Navíc v povinné výbavě je min. 1l tekutin na startu (celkově kapacita na 1,5l). Samozřejmě i něco k jídlu. I když úseky mezi checkpointy nejsou kdovíjak dlouhé, díky náročnosti terénu můžou zabrat dost času. Povinnou výbavu si pořádně nastudujte a nachystejte kompletní. Někdy může pomoci i někomu jinému, než zrovna vám.

Logistika

Co se týče samotného závodu, velkým přínosem je možnost zaslání dropbagu do půlky závodu, kde můžete mít třeba speciální jídlo, čisté oblečení atd. Jinak občerstvovačky na trase jsou zásobeny opravdu poctivě. Sladké, slané, cola, ionťák… Vše na co člověk jenom pomyslí (i když vím, že při ultra člověk myslí na všelijaké bizarnosti)

Startuje se brzy ráno, to znamená, že s největší pravděpodobností budete potřebovat ubytování. Buď je možnost přespat v tělocvičně areálu RIC Terchovec. V cíli potom můžete před návratem domů složit hlavu přímo ve Fačkovském sedle v turistickej chate Veronika.

Nezapomeňte si prostudovat propozice a info o změnách

Kompletní pravidla a propozice najdete zde.

Nejpodstatnější změny oproti minulému ročníku jsou:

  • Na trase budou nově jen živé kontrole. Neživé v podobě kleštiček jsou zrušeny
  • Místo lékařského potvrzení je potřeba podepsat souhlas o převzetí veškerých rizik na svou osobu
  • Konec jednorázových kelímků, tácků atd. na občerstvovačkách

Trénujte a uvidíme se na startu!

Registrace zde.

Webové stránky závodu zde.

/foto: Lukáš Podolák, archiv pořadatele/


Radek Chrobák

Radek Chrobák

Loňský i letošní vítěz extrémního vytrvalostního závodu LH 24, popularizátor běhu či pohybu obecně, cestovatel a psycholog. Radek se specializuje na distance +-100 km a cítí se tím lépe, čím techničtější terén běží. Nekončí však jen u sebe, o běhu už něco málo napsal a snaží se k němu dostat především úplné začátečníky. Věří totiž, že pohyb patří ke zdravému životu. Procestoval mnoho asijských zemí, v některých z nich si i zaběhal. V běhání se také snaží zúročit poznatky ze své profese psychologa.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: