HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Poslední týden před maratonem- jak se stravovat, pít, trénovat, abyste podali co nejlepší výkon

Poslední týden před maratonem- jak se stravovat, pít, trénovat, abyste podali co nejlepší výkon

Uběhnout maraton je cíl řady běžců. Náročnost této distance nelze brát na lehkou váhu, a proto jde s plánem absolvovat maraton, ruku v ruce také dlouhodobá příprava – jak fyzická, tak i psychická. Blíží se však den D a řada běžců se mylně domnívá, že to, na co se v přípravě tolik nesoustředili, dotrénuje v posledních dnech před závodem. Opak je však pravdou. Jaké jsou tedy obecné rady na poslední týden před maratonem?

Prvně je potřeba zmínit, že každý běžec je jedinečný a všeobecné rady pro ideální přípravu neexistují. Čím více běžec závodů absolvuje, tím víc je si vědom, jaké podněty jsou pro něj přínosem, a naopak jakými radami se neřídit. Jde však určit základní pravidla pro poslední týden před důležitým závodem, zde konkrétně maratonem…

Životospráva

Omezení konzumace alkoholu a nezdravých jídel (tučné, smažené…), dostatek (a především kvalita) spánku jsou základními premisami, aby běžec byl na maraton plný sil. Důležité je si uvědomit, že z toho, co bude běžec poslední týden jíst a pít, tělo během tak náročné aktivity bude brát. Proto se doporučuje do těla dlouhodobě doplňovat vitamíny a minerály jak v podobě normální stravy, tak v podobě přídavků stravy (např. od značek Enervit, Nutrend…), které sice zcela nezabrání získání křečí, pomohou však tuto nepříjemnost minimalizovat.

Jak moc ovlivní způsoby stravování naše výkony v závodu? Předčtete si jakým jídlům se raději před závodem zcela vyhnout.

Psychická pohoda

Ač to pro někoho může znít zvláštně, psychická pohoda (či nepohoda) leckdy zapříčiní výsledek z větší míry než připravenost fyzická. Důležité je se v posledních dnech před závodem vyvarovat stresových situací, a naopak, pozitivně se naladit na představy svého vysněného výsledku. Běh by v nás, koneckonců, měl vyvolávat pocit radosti a štěstí (pokud by běžec již při 3. kilometru závodu řešil problémovou situaci v práci, je něco špatně).

Omezení tréninků

Řada běžců si mylně myslí, že to, co nenatrénovala měsíce před závodem, stihne během posledních dnů. Nohám a všeobecně tělu je ale lepší, dopřát klid. Omezení kvantity i kvality tréninků lze o 60-70 %. Na začátku týdne je dobré zařadit poslední kvalitní trénink, kde běžec prověří své schopnosti (může zařadit své plánované maratonské tempo na 3-5 kilometrech), avšak v následujících dnech je lepší z kvalitativního hlediska zařadit pouze klus.

Den před závodem (někteří autoři uvádí dva dny před závodem) se doporučuje zařadit předzávodní rozklus s přidanými 100metrovými úseky (počet úseků se v běžeckých publikacích liší, průměrem je 10). Nesmí se však zapomínat i na bezprostřední rozklus těsně před startem závodu (a také na bezprostřední výklus + klus či kolo následující den pro lepší zbavení se kyseliny mléčné ze svalů).

I 5 minut rozklusu a protáhnutí bude mít extrémně pozitivní vliv na váš běžecký výkon. Eliminujete tak možnost vzniku zranění a poběží se vám lépe.

Neexperimentovat

Vy sami znáte své tělo nejlépe a víte, co mu nejvíce prospívá. Je proto hloupost důvěřovat stovkám běžeckých „trenérů“ či „výživových poradců“ na internetu a měnit tak narychlo své zvyklosti před svým důležitým závodem. Například pokud na vás káva před závodem dobře působí a nemáte z ní střevní potíže, není důvod si ji nedat.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: