HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

MOTIVACE, SOUSTŘEDĚNÍ

POSLEDNÍ DISKUSE

Přemýšleli jste někdy o tom, proč vůbec běháte?

Přemýšleli jste někdy o tom, proč vůbec běháte?

Existuje typologie běžecké komunity nebo jsou všichni běžci stejní? To je otázka,na kterou právě v tomto člnku najdete odpověď. Řadíte se do nějaké skupiny v rámci běžců? Určitě, už třeba i tím, že běháte jenom pro radost.Kolik z nás běhá pro potěšení z pohybu? Kolik z nás zase jen proto, že je to zrovna „in“ a kolik třeba, aby shodilo přebytečná kila? Existuje spousta rozdílných důvodů, proč se oblékáme do funkčních triček, obouváme své oblíbené botky a vyrážíme na čerstvý vzduch protáhnout si svaly.


Bez nejmodernější techniky to už nejdeBez nejmodernější techniky to už nejde

Běhání pro radost ... ten nejlepší způsob sportováníBěhání pro radost ... ten nejlepší způsob sportování

Bez značkového oblečení nevyběhnuBez značkového oblečení nevyběhnu

Prohlédněte si další fotografie k článku...


Tahle otázka mne vždycky napadne, když se postavím na start některého ze závodů a prohlédnu si pestrou paletu běžců a běžkyň postávajících ve startovním koridoru. Myslím, že spoustu lidí ten pravý důvod maskuje, přesto se dají určité typy celkem snadno rozpoznat.

Čtěte také: Coubertinova nejpodivuhodnější podívaná - z historie prvního olympijského maratonu v Athénách z roku 1896

Image – běhat je dneska „in“

„My tady všichni běháme. A co ty?“ Často zaslechnete i tento originální důvod, proč začít běhat. Tuto kategorii běžců potkáte na všech závodech. Těm totiž nestačí jen tak se jít po práci proběhnout, ale oni musí být i vidět a nejlépe na nějakém prestižním závodě. Ostatně i tito běžci jsou pro závody důležití. Nejsou jen „in“, ale mají v sobě i touhu se zlepšovat, sledovat své výkony pomocí nejmodernější techniky, být lepší než kolega, což nakonec může vést ke krásným výkonům.

Oblečení jak z módního časopisu

Více než výsledek je zajímá, v jakém oblečení je uvidíme běhat. Obléci se do trička či bot zakoupených v obyčejném obchodu? Nikdy! Když vyběhnout, tak jedině ve značkovém oblečení a nejnovější kolekci. Vůbec jim nevadí, že dobíhají až mezi posledními. Důležité je, že jejich sportovní úbor splňuje ty nejvyšší parametry a je dle aktuálních módních trendů. A my máme poté co obdivovat a třeba se i inspirovat.

Být chválen a obdivován před známými a přáteli

Prestiž, uznání a možná i obdiv u kamarádů a známých. Také jeden z velmi známých důvodů, proč běháme. Slyšet po závodě slova uznání a ocenění „skvělého umístění a času“, bývá pro některé víc než jen zaběhnout si závod na pohodu. Většinu těchto běžců vídáte co nejblíže startovní čáře s touhou stát mezi elitními běžci. Soutěživost, rvát se o co nejlepší výsledek a v cíli být opěvován, je vlastnost, která provází lidstvo od nepaměti a nemusí se zrovna jednat o sportovní klání. Závody bez těchto lidí by byly chudší a možná i méně zajímavé.

I recesisté jsou na závodech vítániI recesisté jsou na závodech vítáni

Startovní číslo a medaile v cíli jako cenná trofej

Stává se vám také, že pozvete své známé a kamarády na nějaký závod a obratem dostanete otázku „a bude za to alespoň medaile nebo diplom“? Ano? I tací jsou mezi námi. My pak na sociálních sítích obdivujeme jejich stěny polepené startovními čísly ze všech zúčastněných se závodů, proložené vyleštěnými medailemi. Rádi se tím pochlubí. Sběratelská vášeň se nezapře ani v takovém oboru, jakým je samotný běh či obecně sport.

Udělat opravdu něco pro zdraví a zhubnout

Velké množství lidí začalo s běháním až poté, co se u nich projevil nějaký zdravotní problém a dostalo se jim varování od lékaře. Úplně to slyším, „musíte zhubnout a problémy přestanou“. Každého pak ihned napadne „začnu běhat“. Ano, začnou a pozvolna si běhání oblíbí a šup, je tu první závod, první výsledek a možnost se zlepšovat. Kila jdou dolů, zdravotní problémy ustoupily a už se jen tak sportu nezbaví. Stávají se z nich mnohdy opravdoví sportovci.

Sport a zvláště běhání nás baví

Asi největší skupinu tvoří ti, kterým je pohyb vlastní, mají ho rádi a stal se pro ně součástí jejich aktivního způsobu života. Mnozí o sobě dokonce tvrdí, že běh se stal jejich životním stylem, posláním a podřizují mu téměř vše. Svůj volný čas, stravování a mnohdy i rodinné záležitosti. Určitě si svými výsledky a výkony zvyšují své sebevědomí, což se může pozitivně odrazit v jejich životě jak osobním, tak i pracovním.

Odpovědí na otázku, co je tím pravým důvodem našeho sportování, bychom našli nespočet. Každý z nás se dokáže do některé z těchto skupin zařadit. A pokud ne, tak třeba patří do jiné nespecifikované skupiny, která nebyla zmíněna. Kam vlastně patříte vy?

Jiří Mašek

O autorovi - Jiří Mašek

Jiří Mašek, redaktor Světa běhu, je nadšeným běžcem už více jak 10 let, jehož specialitou jsou silniční závody na půlmaraton a maraton. V současnosti je členem týmu vodičů pro závody ze seriálu RunCzech. Pravidelně ale běhá i horské závody, poněvadž má moc rád pohyb v přírodě. Oblíbenou lokalitou, kam jezdí nabírat nejen fyzické, ale i psychické síly, je Šumava a Krušné Hory.

 


06.10.2016, Jiří Mašek


Diskuse


Veronika
Veronika

Běhám, protože mi motivoval a inspiroval jeden báječný člověk. Sám rozdává radost z pohybu a motivuje další lidičky. Jsem kochač, běhám pro radost, ale i ráda občas obléknu něco pěkného. Čas je pro mne irelevantní, myslím hlavně na své zdraví a mám své vlastní tempo :-)

06. 10. 2016, 11:59:32
Jirka
Jirka

Děkujeme za názor ... taky dobrý důvod, proč běhat, souhlasím.

06. 10. 2016, 13:55:07
David
David

Běhám hned z několika výše uvedených důvodů a jeden další je, že při běhu, tedy při delším, pomalejším běhu v hezké přírodě, se dostanu do jiného stavu mysli a běh je pak svým způsobem meditace.

06. 10. 2016, 18:50:34
Ňufa
Ňufa

I recesisté jsou na závodech vítáni.... Kdo je na fotce recesista? Ten s tou sádrou nebo ten Sportakus?

07. 10. 2016, 09:23:44
Domo
Domo

Behám... pretože ma to proste baví. To je ten hlavný dôvod.

Na závody takmer skoro vôbec nechodím. Nemusím nikomu nič dokazovať, ale rozumiem prečo to ostaní robia. Rozumiem, prečo sa teraz behanie "in", prečo je dôležité dávať každý tréning na FB, prečo je dôležité mať najnovšie Garminy a pododbné veci opísané vyššie v článku.

Rozumiem, ale nechápem ako to niekoho môže uspokojovať.

Bez tej radosti, keď robíš niečo čo ťa baví, takze bez toho je to oničom....

08. 10. 2016, 11:28:03
Milan
Milan

Běhat pouze pro ten pohyb,být tady a teď je tou nejšťastnější cestou.Zátopek či Bolt nám to již dokázali.Čím více se necháváme svazovat svým egem,tréninky,časem,aplikacemi,trendy,sporttestry a potřebou někomu něco dokazovat...i sobě,tím více přicházíme o ten šťastný,očisťující běh a přinášíme si do svého běhu stres.První řady velkých i malých závodů jsou plné ega,soupeřivosti,napětí,stresu.Své cíle i občasné závody beru jako zážitkové,bonusové.Pěstujte pouze radost a lásku k běhu,pohybu,nechte vše co vás svazuje doma a brzy přijdete i vy nato,že štěstí je opravdu cesta a né cíl.Mějte se krásně a buďte vděčni sobě za každý odběhnutý kilometr,kdy jste zdraví.Je to dar.

10. 10. 2016, 16:46:17
Jirka
Jirka

Díky všem za velmi hezké příspěvky. Všichni máte svou pravdu a věřím, že všem nám to běhání vydrží dlouho, ať už běháme pro medaile nebo jen tak pro pěkný pocit.

10. 10. 2016, 18:37:32

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze