HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

MOTIVACE, SOUSTŘEDĚNÍ

POSLEDNÍ DISKUSE

7 důvodů proč je běh v terénu zdravější než běh po silnici

7 důvodů proč je běh v terénu zdravější než běh po silnici

Také patříte mezi milovníky trailu a přírody? Nebo běháte po silnici? Přečtěte si naše top tipy, proč je lepší běhat v přírodě. Traily mají oproti městu hned několik zdravotních, tréninkových a motivačních výhod.1. Terén je zdravější a to zejména pro začátečníky

Pro běhání je nutné vybudovat si určitý běžecký základ. Běhání je dnes čím dál tím populárnější, málo se ale mluví o tom, že zejména pokud nejste zvyklí sportovat, je nutné na to jít pomalu a postupně. Často od začátečníků slýchávám věty typu: chtěl jsem začít běhat, tak jsem párkrát vyrazil a teď mě bolí koleno/kotník a záda.... Co dělám špatně? Nebo mají opravdu pravdu ti, kteří tvrdí, že běhání není zdravé nebo zkrátka není pro každého?


Zkuste vyrazit do blízkých lesůZkuste vyrazit do blízkých lesů

Malé cestičky jsou rozmanitější a zpestřují tréninkMalé cestičky jsou rozmanitější a zpestřují trénink

Krásné výhledy vás ohromíKrásné výhledy vás ohromí

 

Prohlédněte si také další fotografie k článku...


Nemají. Je ale nutné uvědomit si, že pokud jste poslední roky strávili sedavým zaměstnáním a najednou vyrazíte běhat do ulic, pro tělo je to šok a značně traumatická a stresující situace. Kolena, šlachy i vazy se do jisté míry chovají jako svaly... Je nutné je trénovat postupně, aby zesílily a staly se odolnější. Proto je lepší začínat pomalu a teprve postupně zvyšovat vzdálenost a zátěž. Abyste tělu ušetřili velký šok, můžete vyrazit do přírody. Mezi silnicí a lesní cestou je pro klouby, šlachy a vazy obrovský rozdíl. Nerovný terén vás navíc bude nutit dávat větší pozor na techniku a běh do kopce vám jí dokonce může pomoct zlepšit. Tělu tak ušetříte nejen zbytečnou bolest, ale i případné zdravotní komplikace a poskytnete mu dostatečný čas na zesílení. Bez bolesti si navíc běh budete moct víc užít a spíš poznáte jeho kouzlo spočívající v bezstarostnosti.

Čtěte také: Coubertinova nejpodivuhodnější podívaná - z historie prvního olympijského maratonu v Athénách z roku 1896.

2. Kolena a klouby vám budou vděčné

Většina lékařů se shoduje, že běh po měkčím povrchu, jako je například lesní nebo polní cesta, je pro klouby a vazy mnohem zdravější. Zejména pokud vás trápí bolest kolen ale například i zad, měkká lesní cesta by vám mohla od bolesti ulevit. Pokud totiž běháte na silnici, mechanická síla otřesů, které na vaše klouby působí s každým dopadem, je mnohem silnější a může klouby poškozovat.

 

Máloco se vyrovná západům slunceMáloco se vyrovná západům slunce


3. Klenba u nohy nedostává tolik zabrat

Podobně jako u předchozího bodu i klenba u nohy a Achillovka častými silnými mechanickými otřesy, vibracemi a nárazy trpí. To dokazují i lékařské statistiky, podle kterých jsou problémy s kotníkem spolu se zraněním kolene nejčastější problémy běžců. Je 50 - 60% pravděpodobnost, že potkají i vás, proto byste neměli podceňovat prevenci. Přesto, že se dnes vyrábějí technicky stále propracovanější běžecké boty, které s nárazy počítají a tlumí je, problém nikdy nevyřeší úplně. Pokud pro svoje tréninky zvolíte terén, spíš se vyhnete problémům s klenbou a Achillovkou.

4. Při trailu potrénujete více svalů

Na rozdíl od silnice je v přírodě terén nerovný. Díky různým hrbolům, kamenům a kořenům, na které si budete muset dávat pozor, procvičíte nejen rovnováhu, ale navíc také mnohem víc svalů. Balancováním nad nerovným terénem budete posilovat i menší svaly, na které by se jinak nedostalo. Navíc díky tomu, že je terén v přírodě měkčí, budete potřebovat k odrazu víc síly. Trénink v přírodě je tak účinnějším posilováním než na silnici.

5. Poznávejte a objevujte přírodu a své okolí díky běhu

Možná jste už zaznamenali, že dnešní trend i pro sporty v horách se řídí heslem fast and light, tedy rychle a lehce. Tento trend vznikl právě proto, že průkopníci tohoto sportu chtěli během svých expedic a běhů poznat a vidět co nejvíc z okolních krás. Pokud patříte mezi ty, kdo rádi vyráží na čundr, zkuste třeba rychlejší a lehčí verzi s běháním. Díky běhání navíc můžete poznat víc okolí například i na rodinné dovolené. Není nad to si na chvíli odběhnout pročistit hlavu a probádat trochu okolí. Nakonec ale nemusíme ani zacházet daleko. Mnoho z nás sklouzne k tomu, že běháme stále stejné trasy kolem domova. Přitom udělat si z každého víkendového tréninku menší výlet, díky kterému poznáte něco jiného, je nedocenitelným ozvláštněním nejen pro vaše svaly ale i pro psychický odpočinek. Různorodost je navíc jedním z klíčových aspektů efektivního tréninku.

 

V přírodě najdete jak lehoučké, tak náročné trasyV přírodě najdete jak lehoučké, tak náročné trasy


6. Odměňte se překrásnými výhledy

Jako lidé jsme bytosti vizuálně zaměřené, prožíváme především skrze naše smysly. Na rozdíl od hektických městských cest, běh v přírodě vás za vaše zvýšené úsilí odmění nádhernými výhledy a čerstvým vzduchem. To je i jedním z důvodů stále stoupající popularity běhů v horách. Máloco se totiž vyrovná výhledům z majestátních vrcholků na okolí nebo překrásnému zapadajícímu slunci.


7. Lepší motivace a pozitivní psychologické účinky

Nejen díky působení krásných výhledů se lépe uvolníme a vyčistíme si hlavu od každodenních starostí. Podle psychologů je navíc přirozené, že chceme být součástí přírody, ve které se cítíme klidnější a vyrovnanější. V kombinaci s během nám navíc pomáhá soustředit se na dech, vnímat své okolí a být v přítomnosti. Běh se tak pro mnohé stává jakousi formou meditace a mentální i emoční očisty. Lékaři navíc potvrzují, že běh je skvělým pomocníkem při boji s dlouhodobým stresem nebo i klinickou depresí, které jsou v dnešním uspěchaném stylu života čím dál tím častější. Například podle Dr. Jana Hnízdila je hlavním motorem současného běžeckého boomu právě přílišné napětí a stres, který lidi zoufale potřebují ventilovat. To, že se běžci lépe vyrovnávají se stresem potvrzuje i nedávná německá studie, která na základě pozorování odhalila velmi úzký vztah mezi frekvencí sportu a stresovými reakcemi. Studenti, kteří se experimentu účastnili, právě procházeli zkouškovým obdobím a ti, kteří sportovali se vyrovnávali se stresovou zátěží mnohem lépe.

Pro někoho dokonalé uklidnění, pro jiné vybíjení si nahromaděných stresorů a pro další nevyčerpatelný zdroj energie a inspirace, to a mnohem víc nám běhání v přírodě dává.

A proč běháte v přírodě nebo na silnici vy? Napište nám do komentářů vaše top důvody.

 

Jitka Richterová

Jitka Richterová

Jitka sportuje a běhá vlastně od dětství, pravidelně asi od 12 let. Kromě běhu se věnuje také jízdě na koních a všemožným aktivitám v horách. Po bakalářském studiu na VŠE se chystá na magisterské studium aplikované ekonomie do Innsbrucku i kvůli možnosti běhání v horách, kterému naprosto propadla. Nejraději běhá pomaleji a delší tratě a to při vegetariánské stravě. Jednou by si chtěla zkusit i nějaké ultra. Jitku můžete sledovat také na jejím blogu: http://jitkarichterova.tumblr.com/


02.10.2017, Jitka Richterová


Diskuse


Vašek
Vašek

Ahoj,od dětství "dělám" orientační běh, což je 100% běh v terénu a něco sem tam po cestách. Takže pro mne je běh v terénu samozřejmostí.V poslední době se u nás vytvořila parta nadšenců, kteří pravidelně vybíhají ve středu, ale vetšinou se běží po silnicích nebo cestách. Takže pro mne je to takové malé nutné zlo, ale "partu člověk musí držet". ;-)Pěkný den Vašek

03. 10. 2017, 08:20:23

Ahoj Vašku, tak to s tebou soucítím, mě na silnici člověk potká párkrát do roka a obvykle jen když je potřeba přeběhnout z jednoho lesa do druhého. Je ale pravda, že silnice jsou pak zajímavým srovnáním výkonu oproti terénu. Ale parta se rozhodně držet musí ;) Ať vám to dál běhá a užívejte si terén i silnice :)

09. 10. 2017, 23:08:06

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze