ROZBORY ZE ZÁVODŮ

POSLEDNÍ DISKUSE

Těžká, horská a náročná výzva, aneb MČR na klasické trati v Jeseníkách

Těžká, horská a náročná výzva, aneb MČR na klasické trati v Jeseníkách

Těmito přívlastky popsali klasiku největší favorité pánské kategorie a není se čemu divit. Poběží se nad Šumperkem v těsné blízkosti rašeliniště na Skřítku. Lze tedy opravdu očekávat velmi náročný terén, který bude celou trať tahat za nohy.Pohled zkušených stavitelů tratí Zdeňka Janů a Jaromíra Šrámka je podobný, před závodem terén popisují jako: „Závodní prostor pro MČR na klasice je horský les se vším všudy. Skály, kameny, 60 cm vysoké borůvčí, klacky, bažinky, hustníky, nálety, ale i rychlý les“

Přesto pánské finále bude dlouhé přes 15 km a dámy čeká trať dlouhá více jak 10 km. Fyzickou, ale i orientační náročnost terénu nám prozrazují i ukázky mapy, ve kterých se to vrstevnicemi jen hemží.

 

Ukázky mapy ukazují pěknou porci vrstevnicUkázky mapy ukazují pěknou porci vrstevnic

 

Mapu připravil jeden z našich nejlepších mapařů Luděk Krtička, který k popisu terénu přidává jednu zajímavost:

Takovým hlavním tématem mapy jsou milíře neboli plošinky vzniklé po pálení dřevěného uhlí. To se v minulosti v okolí hojně využívalo při výrobě železa a potaše a oblast Skřítku byla jednou z oblastí, kde se dřevěné uhlí dlouhodobě pálilo. Plošinky jsou v průměru velké 10x15 metrů a na mapě jich najdeme přibližně 350.

Terén naznačuje, že o zajímavé postupy nebude nouze

Milíře a plošinky tak budou pro závodníky jedním z orientačních objektů. Na klasice ovšem rozhoduje hlavně volba postupů mezi kontrolami. Terén naznačuje, že o zajímavé postupy nebude nouze. Jelikož je na stránkách těžko dohledatelné přesné vymezení terénu, přidávám odkaz na mapový server. Na západě je prudký a členitý svah, ve kterém bude důležité držet správnou výšku. Jih a střed mapy pro změnu nabízí vrcholové partie až do nadmořské výšky 960m. Zde se charakter lesa určitě promění a běh bude díky podrostu daleko obtížnější.

Jakou taktiku do závodu zvolit?

Asi nejlepší je se podívat na GPS z posledních dní. Minulý víkend se v Jakuszycích konalo Polské mistrovství v podobném vysokohorském terénu. Hned za hranicemi ČR se tak rozdělovaly mistrovské medaile. Tu nejcennější zlatou dokonce vybojovala v dámské kategorii česká závodnice Daniela Čepová.

Neděle korunuje nové mistry republiky

V sobotu na závodníky čeká semifinále, které určí složení nedělního finále. Pro většinu favoritů je sobotní semifinále spíše možností osahat si terén. Často však není nouze o překvapení a někteří favorité se rozloučí s šancí na medaile již v semifinále. To se stává hlavně v dorosteneckých a juniorských kategoriích.

Mistrovství republiky na klasické trati je tradičně jasným vrcholem podzimní domácí sezóny. Během závodu se bude bojovat jak o tituly, tak o nominaci na finálové kolo Světového poháru ve Švýcarsku.

Obhájce titulu a hlavní favorit Jan Šedivý

 

Obhájce titulu a hlavní favorit Jan ŠedivýObhájce titulu a hlavní favorit Jan Šedivý

Pokud se podíváme na přehled vítězů posledních let, nalezneme mezi nimi hlavního favorita pánské kategorie. Honza Šedivý je poslední dobou naším nejlepším závodníkem na klasické trati a letos bude určitě chtít svoji pozici uhájit a přidat třetí titul v řadě. Nebude to ovšem nic jednoduchého. Obhajobu mu bude chtít určitě znepříjemnit domácí Vojta Král. Na startu nebude chybět ani Pavel Kubát a Jan Procházka, ti nás letos reprezentovali na MS. Nesmíme zapomenout na další favority, ať už dravé mládí v podání Adama Chloupka a Tomáše Kubelky, nebo stálice reprezentace Honzu Petrželu, Miloše Nykodýma a Daniela Hájka. Letošní boj o titul zdramatizuje i velký počet cizinců z Polska, Švýcarska a Maďarska. Tito závodníci se našeho mistrovství účastní, v rámci přípravy na Mistrovství Evropy, které se za rok v květnu koná v Jeseníku.

 

 

Mistři ČR n klasické tratiMistři ČR n klasické trati

 

Titul obhajuje také Eva Kabátová

Jestli vám přehled favoritů pánské kategorie přišel dlouhý, tak pro dámskou kategorii bude snad ještě delší. Na prvním místě se musím zmínit o Daně Šafka-Brožkové, naší nejlepší závodnici posledních let a několikanásobné mistryni světa. Ta se letos vrátila po mateřské pauze a v jarní sezóně zaznamenala několik úspěchů, hlavně ve štafetových závodech ve Skandinávii. Konkurovat jí budou hlavně naše další úspěšné reprezentantky z letošního MS ve Skotsku Vendula Horčičková, Jana Knapová a Denisa Kosová. Nesmíme však zapomenout na loňskou obhájkyni Evu Kabátovou, nebo Míšu Omovou.

 

Titul obhajuje také Eva KabátováTitul obhajuje také Eva Kabátová

 

Mistrovství na klasice tak bude důstojným vyvrcholením domácí podzimní sezóny. Pokud vám informace z tohoto článku nestačily, můžete navštívit web závodů, plný rozhovorů s favority, ale i hlavními organizátory závodů.


24.09.2015, Jan Procházka


Diskuse


Tomáš
Tomáš

Velmi poutavý článek, Honzo, děkuji! Jen bych Vás chtěl poprosit o opravu pár překlepů:

.. za hranicemi ČR se tak rozdělovaly mistrovské medaile

ať už dravé mládí ..

o Daně Šafka-Brožkové, naší nejlepší závodnici ..

Pokud vám informace z tohoto článku nestačily

.. ale i hlavními organizátory závodů.

Hezký den!  T.

29. 03. 2016, 23:30:52

Tomáši, děkujeme za upozornění. Vše bylo opraveno. Petra

30. 03. 2016, 01:00:59

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze