HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Rozhovor s Martinem Slezákem: „Naše běžecké kempy jsou propojením zážitků a správného tréninku…“

Rozhovor s Martinem Slezákem: „Naše běžecké kempy jsou propojením zážitků a správného tréninku…“

Martin Slezák, zakladatel projektu Vseprobeh.cz v Brně otevírá nové běžecké kurzy. Co je ale hlavní, po celé Evropě pořádá běžecké kempy. A především o běžeckých kempech si povídáme v následujícím rozhovoru. Přečtěte si, jak se takový kemp pořádá, pro koho je vlastně určený a co všechno se na nich bude dít.

Martin Slezák je zakladatelem vseprobeh.cz, kde se věnuje především organizaci a řízení všeho kolem tohoto projektu. Od dětských let dělal závodně „orienťák“. Běhu se aktivně věnuje i nadále i když teď už spíše bez mapy a buzoly. 

Pořádáme běžecké kurzy, kempy a chystáme i běžecký festival

Martine, kde se zrodila myšlenka běžeckých kempů a kurzů? A jak vlastně začal projekt Vseprobeh.cz?
Pořádání kempů a kurzů jsem dělal už i dříve, takže v tom nejsme žádní začátečníci. Teď jsme si jen sedli s papírem a tužkou a posunuli to o úroveň výše. Vznik projektu byl hodně motivován lidmi kolem mě, kterým se naše aktivity líbily a byli ochotni mi v tom pomoci a často i nezištně. To se teď také snažím zpětně do projektů promítnout.

Velka Planina

„Vše“ je opravdu široký pojem. Co tedy zájemci na vašich stránkách najdou?
Stránka vseprobeh.cz bude sloužit jako takový rozcestník pro všechny naše běžecké aktivity. V tuto chvilku tam můžete najít Běžecké kempy po Evropě a Běžecké kurzy v Brně, dále ještě přibude náš trailový dvou závod B:trail a také novinka pro letošní rok, běžecký festival Runningfest.cz (besedy a přednášky se známými běžci, trenéry, fyzioterapeuty a dalšími lidi, kteří nám mají k tématu kolem běhání co říci). V malé míře také prodáváme běžecké boty a vybavení.

Běžeckých kurzů a komunitních výběhů je teď na „scéně“ poměrně hodně. Vnímáš tam nějaké nedostatky?
Je to přesně jak říkáš. Za poslední dobu jich vznikla celá řada. Je to zapříčiněno zvyšující se popularitou tohoto sportu. Což mě jako běžce velmi těší. Sám si ještě pamatuji dobu před 15 – 20 lety, kdy jsme byli právě my, běhající, tak trochu divní a teď se zdá, že je to téměř naopak 🙂 Se zvyšujícím se počtem nabízených kurzů se začal zvyšovat i počet těch méně kvalitních, kde trénují lidi bez jakýchkoliv osvědčení, licencí nebo vzdělání. A co hůře i bez jakýchkoliv běžeckých základů.  Kolikrát se tak z těchto běžeckých kurzů stává spíše takové proběhnutí než opravdové prostředí pod vedením kvalitního trenéra, který vás připraví fyzicky i technicky na dosažení vašeho cíle. Ať už je to zvýšení kondice, konverzační běh s kamarádkou, nebo zlepšení osobáku na půlmaratonu.

Lago Maggiore

Naši běžci se mohou opřít o opravdové odborníky

Kdo kurzy vede u vás? A na co se budete na kurzech soustředit?
Vytvořili jsme tým trenérů, kteří mají nejen vzdělání v oboru, ale jsou to zároveň i stále aktivní běžci na vyšší úrovni. Jejich “běžecký medailonek” najdete na našich webových stránkách. A já jsem na tento tým velmi hrdý. Naši trenéři se zaměří výrazně více na atletickou průpravu, než je tomu jinde. Naučí vás velmi precizně běžeckou abecedu, častým opakování budeme zdokonalovat dynamický i statický strečink a to vše s velkým důrazem na běžecký styl každého účastníka našeho kurzu. Možná to může na první pohled vypadat zbytečně složité, když se jedná přece „jen o běh“. Pokud se to ale naučíte, bude vás běh bavit ještě více, předejdete tím zbytečným zraněním a hlavně už pak žádný kurz nebudete potřebovat 🙂

Pro jaké výkonnostní úrovně je běh určený?
Máme 3 základní úrovně. Od úplných začátečníků, kde je cílem naučení základních běžeckých pravidel a správnému běžeckému stylu. Kurzanti pak budou schopni uběhnout souvisle vzdálenost kolem 5 km. Následuje úroveň středně pokročilých běžců, kteří se už budou zaměřovat i na tempovější běhy a zlepšovat se na vzdálenostech mezi 5 a 10 km. Při nižších rychlostech zvládnout i delší trasy a třeba se mohou i pravidelně stavět na startovní čáru některých závodů. Třetí úrovní je příprava na (půl)maraton. Tento kurz je vhodný pro lidi, kteří si chtějí zaběhnout svůj první půlmaraton i pro ty, kteří se chtějí zlepšit na maratonské vzdálenosti. Kurzy ale nabízí mnohem více. Vše najdete v popisu na našem webu.

Co když člověk jeden trénink vynechá, dá se chybějící trénink nějak doplnit?
Jasně, jednak poběží v týdnu více kurzů s podobnou úrovní, kde si lze zameškanou lekci nahradit a pak byl běh vždy doménou inteligentních lidí a přátelského kolektivu, takže řešení najdeme vždy.

Solné komory v Rakousku

Na kempu tvoříme více výkonnostních skupin, aby si zaběhali opravdu všichni

Co mě ale hodně zajímá, jsou běžecké kempy. Kam všude a kdy se se svými svěřenci vydáte?
Tady jsme s mým bratrem vytvořili opravdu pestrou nabídku. Kempy jsou od dubna do listopadu, každý měsíc na jiném místě. Celkem tedy 8 kempů v 5 různých zemích (Itálie, Slovinsko, Chorvatsko, Rakousko a Maďarsko). Lokality i běžecké trasy jsme vybírali dlouho a velmi pečlivě a vždy se bude jednat o velký zážitek.

Startujeme dubnovým kempem na Lago Maggiore. Oblastí severní Itálie a malým rájem na zemi, kde navíc poběžíme podél jezera i půlmaraton, případně desítku. Zpět do centra závodu si pak budeme výhledy užívat už z paluby parníku. Pokud někdo ještě zvažuje jarní půlmaraton, vřele doporučuji. Proběháme i okolní horské oblasti této vstupní brány do Alp.

Pokračujeme květnovým Slovinskem a stezkami v nádherných krasových oblastech jeskyní Postojna a Škocjanska  jama, přezdívanou slovinský Mordor, kterou nezapomeneme navštívit. Běžecké trasy dále povedou rozsáhlými vinicemi, rodištěm Lipicánů až k pobřežním stezkám Jadranu u městečka Piran.

V červnu se vydáme, někteří možná indiánským během, po stopách Vinnetoua do největšího chorvatského pohoří Velebit, kde proběhneme do skály vytesanou Premužičovu stezku i sousední Paklenici. Běžecky si pak nenecháme ujít ani Národní park Plitvická jezera. Chvilky relaxace si užijeme i v moři.

V červenci zamíříme opět do Slovinska na pohádkovou Velikou Planinu, v srpnu se vykoupeme v rakouských Solných komorách, znovu zazávodit si pak můžeme v září na Istrii v Pule, v říjnu zamíříme k maďarskému Balatonu, kde nás čeká největší přírodní termální jezero na světě. A kempový rok zakončíme v listopadu u italského Lago di Garda, kde si ještě můžeme doplnit naše závodní cíle na půlmaratonu, nebo 10 km.

Mohl bych se zde rozepisovat mnohem více, ale vše najdete popsáno včetně fotografií na vseprobeh.cz.

Mají kempy nějaké výkonnostní omezení? Přece jenom, ne každý hobby běžec je zvyklý intenzivně běhat 5 dnů v kuse?
Vždy se bude jednat o 4 výběhy, 2 kratší (v den příjezdu a odjezdu) a 2 delší v hlavní dny kempu. Budou vytvořeny alespoň 3 výkonnostní skupinky, takže si každý najde tu nejvhodnější. Navíc jsme trasy připravovali tak, aby se daly v případě potřeby zkracovat. Prodlužovat se dají vždy 🙂 Na kemp tedy mohou jet bez problémů teprve začínající běžci, pro které jsou připraveny trasy s menším převýšením po upravenějších stezkách, kde mohou střídat běh a chůzi. Pro výkonnostnější běžce máme připraveny lahůdky v podobě složitějších technických pasáží a výškových metrů.Na kemp můžete jet také se svým “neběhajícím” partnerem/manželkou/kamarádem, kteří mohou v době, kdy jsme na výběhu, například chodit na procházky po okolí.

Jak moc jsou kempy zajištěné a do jaké míry musí účastník organizovat věci kolem sám (např . cesta, strava, atd.)?
Pro účastníky jsme zajistili vše. O nic dalšího už se starat nemusí. Jedeme vlastním moderním autobusem, ubytováni jsme vždy v srdci běžeckých oblastí, strava je formou polopenze (s možností si po doběhu dokoupit jídlo, či pití), po celou dobu mají účastníci k dispozici testování běžecké obuvi a dalšího vybavení, pokud je součástí kempu závod, tak startovné, samozřejmě trenéry a jako dárek každý obdrží běžecké triko s motivy kempu.

Velebit

Pokud člověk nemá všechno vybavení, rádi všechno zapůjčíme

V jak velkém kolektivu na kempy pojedete? Jde spíše o partu nebo velkou skupinu?
Limitem je nám zde jen autobus, ale reálně odhadujeme, že se budeme pohybovat kolem 30 lidí na kemp. Je to počet, při kterém se velmi rychle všichni poznáme a můžeme si tak akci užít ve větší kamarádské atmosféře.

Co všechno za materiál je na kempu potřeba? Vyžaduje nějaké speciální vybavení?
Povezeme s sebou testovací sady silniční i trailové obuvi, běžecké vesty/batohy, kompresní návleky a běžecké brýle. Toto vše velmi rádi zapůjčíme k vyzkoušení. Kromě běžného běžeckého oblečení (několik běžeckých triček i na převlečení, kalhoty/šortky, neprofuková bunda a případně termoprádlo, pokud jedeme do hor) není potřeba žádné speciální vybavení.

Jak by se na kemp člověk měl připravit psychicky, jezdí běžci na kempy spíše pro zážitky nebo pro zlepšení fyzičky?
Našim cílem při tvorbě kempů bylo právě tyto dva aspekty spojit. Každé místo, kam pojedeme, bude ne jen velký běžecký ale i poznávací zážitek. Stihneme návštěvu jeskyně, koupání v moři, zajezdíme si na kajaku, zregenerujeme v termálním jezeře a mnoho dalšího. Toto vše budeme navíc sdílet v partě lidí, kteří mají stejnou zálibu. Bez dřiny se to ale neobejde, takže z této “dovolené” odpočatí nepřijedeme :).

Postojna

Organizace kempu je nekončící proces

Řekněte mi, co všechno organizace takového kempu obnáší, kolik se na nich podílí lidí a kolik vám to zabere času?
Čas jsme od začátku nepočítali. Věděli jsme, že udělat to v tomto rozsahu je prakticky nekončící organizace. Máme ale velkou radost z oblastí, které jsme pro tento rok zvolili, i z dosavadních reakcí od lidí. V realizačním týmu jsme v základu čtyři. Já se starám především o organizaci a celé fungování všeho kolem kempů, můj bratr má hlavní zásluhu ve volbě oblastí a běžeckých tras. Na tvorbě kempů se podílí i naše partnerky. Dále k sobě máme řadu trenérů, kteří na kempech povedou běžecké skupinky a budou účastníkům plně k dispozici.

A nejdůležitější otázka, jsou ještě volná místa?
Přihlašování jsme spustili teprve nedávno, lidi se hlásí, ale místa ještě jsou. Těm, kteří dočetli až sem, bych chtěl poděkovat a jako malý dárek věnovat slevový kód v hodnotě 500 Kč na dubnové Lago Maggiore, ve tvaru LM500 (platnost kódu je do 29. 2. 2020 a uplatnit jej můžete přímo v přihlášce).

Díky za rozhovor. Přeji úspěšně naběhané kilometry, třeba i s námi na kempech nebo kurzech.

My děkujeme a přejeme spoustu spokojených účastníků!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: