POSLEDNÍ DISKUSE

Jak běhat z kopce?

Jak běhat z kopce?

Je jednoduché běhat z kopce? Prostě běžíte naplno stejně jako lyžaři si užívají sjezd v plné rychlosti? Jako v ostatních sportech, i zde existuje několik rad, jak běhat lépe a efektivněji z kopce.Většina z vás dopadá při běhu z kopce na paty, svaly se natahují a po několika kilometrech, natož desítkách kilometrů to již vůbec není příjemný pohyb. Můžete se cítit hodně ztuhlí. Pokud necháte působit jen gravitaci, dostanete se z kopce velkými nekoordinovanými kroky až skoky a zvyšujete si riziko zranění. Zkuste mít nohy přímo pod tělem a zmenšit krok. Dokážete si tím udržet kontrolu nad vaší rychlostí běhu. Dopadejte přes špičku. Tolik vás to nezpomalí a energie způsobená nárazem se lépe rozptýlí a vaše kolena nebudou tak zatěžována.

Zdá se to neuvěřitelné, ale abyste se zrychlili v běhu z kopce, je důležité zlepšit si i rovnováhu. Více pak důvěřujete svým vlastním nohám. Někteří profesionálové dokonce radí i cvičení jógy pro zvýšení koordinace i rovnováhy. Nezvedejte nohy příliš vysoko nad povrch. Velmi důležité je sledovat terén před sebou. Nedívejte se přímo pod nohy, sledujte svah minimálně 3 až 5 metrů před sebou. Běžte narovnaní, ne v záklonu, maximálně malinko v předklonu. Pokud se dostanete do záklonu, automaticky budete dopadat na paty a vaše tempo se sníží. Správný pohyb paží, především při běhu v terénu, zvyšuje efektivitu běhu. Při běhu z kopce vám pomůžou udržovat rovnováhu a řídit směr.

 

Správný pohyb paží zyvšuje efektivitu běhuSprávný pohyb paží zyvšuje efektivitu běhu

 

Nejdůležitější je vaše koncentrace a koordinace. Čím náročnější terén a prudší svah, tím pomalejší je i tempo. Trénujete tím také stehenní svaly a celkovou rovnováhu. Hlavně ze začátku není důležité vaše tempo, nezapomeňte, že každý kilometr se počítá.


01.09.2014, Danča Růžičková


Diskuse


Ondráš
Ondráš

Dovolím si komentář:

"Dopadejte přes špičku, uleví se kolenům." Zkuste si běžet z kopce "přes špičku", stačí 100m a pak sem podejte referenci na tuto "radu". Energie působící na předmět při dopadu se totiž nikam nevytratí a i kdybyste pak měli pocit nebolavých kolen, zcela jistě zatížíte svaly lýtkové = a tedy i achil. šlachy.

K "pohybu paží" v seběhu bych se rád zeptal, jestli si autorka zkusila "správně pohybovat pažemi zejména v terénu a při seběhu"?

RuzekO@seznam.cz

21. 01. 2017, 08:12:03
VS
VS

Dopadá se zásadně na celé chodidlo nebo mírně dopředu, kolena vždy mírně pokrčená, postoj rovný nebo mírně dopředu, kotníky za úrovní kyčlí, kyčle z za úrovní ramen. Kroky rychlé, kratší, ruce intenzivně pracují a pomáhají udrožovat rovnováhu. oči sledují terén +- 3 metry před tělem, hlava mírně v předklonu. Pokud možno vše uvolněně.

05. 09. 2018, 22:21:30

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze