HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

POSLEDNÍ DISKUSE

Sam Straka o tréninku, České skyrunnigové asociaci a dopingu

Sam Straka o tréninku, České skyrunnigové asociaci a dopingu

Sam Straka, předseda České skyrunningové asociace, www.skyrunning.cz, odpověděl na otázky, které vás i nás zajímaly. Přečtěte si o tréninku na horské běžecké závody, České skyrunningové asociaci a dopingu na běžeckých závodech v Čechách.Chtěl bych zkusit první horský maraton s převýšením kolem 3000 metrů, zatím mám za sebou jen dva silniční městské maratony. Co hlavně musím změnit v tréninku?

Odpověď by asi šlo rozdělit na dvě podle toho, zda mé ambice budou ten SkyMarathon jen zdárně dokončit, nebo usilovat o nějaký pěkný výsledek v popředí výsledkové listiny.

Pokud si to budu chtít jen vyzkoušet a dokončit, pak asi bude stačit k již vybudované obecné vytrvalosti přidat běhání v kopcích, běhání nejen po upravených cestách, ale i v těžším terénu, případně do svého tréninku přidat speciální posilovací cviky. Zcela jistě je třeba především pro seběhy mít silné kvadricepsy a opravdu pevné kotníky pro možnost běhu i v hodně nerovném a těžším terénu. Pochopitelně zpevnění břišního a zádového svalstva je dalším plusem pro možnost užít si závod bez větších problémů.

Podle typu tratě, podle délky a strmosti kopců a také podle osobních preferencí lze zvážit použití holí. Tyto jsou sice ve větší míře využívány při Ultra trailech a Ultra SkyMarathonech, ale jsou i špičkoví běžci, kteří i na SkyMarathon hole s výhodou používají. Pak bych určitě doporučil do tréninku zařadit i běh s holemi (především v prudkých kopcích nahoru i dolů).

Jestliže se bude jednat o trénink pro dosažení nějakého dobrého výsledku, tak bude pochopitelně záviset na tom, z jaké úrovně daný běžec přechází do terénu a do kopců. Pokud budu předpokládat, že má výbornou vytrvalost i velmi dobrou rychlostní stránku, pak je třeba se zaměřit hlavně na speciální trénink běhu v těžkém terénu a těžkých kopcích. To je totiž něco úplně jiného než i třeba dost rychlý silniční maraton. Dá se říci, že u skyrunningu do značné míry může o výborném výsledku více rozhodovat seběh, než kopce nahoru. Kopce nahoru vyžadují sílu, schopnost tolerance laktátu a vyšší ANP, ale v sebězích to chce i značnou míru odvahy, rychlou orientaci v terénu, aby běžec byl schopný dopředu velmi rychle odhadnout, kam skočit, kde došlápnout. Dá se říci, že skutečně špičkový běžec v sebězích to zkrátka musí mít „v sobě“. Hodně se toho dá naučit a natrénovat, ale má-li běžec pro takový způsob běhu talent, je schopen právě tréninkem dosáhnout úplně jiné úrovně.

I tréninkové dávky budou dost individuální. Jsou běžci, kteří jsou schopni vcelku kvalitně absolvovat SkyMarathon s objemem kolem 300km za měsíc a s nějakými běhy v kopcích. Se vzrůstajícím očekáváním dobrého výsledku je asi dobře tento objem navýšit a především co největší jeho část přesunout právě do terénu a kopců.

Úplně jinou otázkou je pak trénink na SkyMarathon, který se koná ve vysokých horách a ve vyšší nadmořské výšce. Tady je pro kvalitní výsledek potřebný i trénink ve vyšší nadmořské výšce nebo minimálně aklimatizace před závodem. Je-li člověk zvyklý na běhání v Česku, pak když vyběhne nad 2500m, určitě to pozná.

 

Jak se můžu se stát členem, popř. reprezentantem v České skyrunningové asociaci, co z toho pro mě plyne za výhody?

Členem Czech Skyrunning Association se může stát kdokoli starší 18 let (výjimečně i pod 18 let) podáním přihlášky, jejím schválením (formálním, které má za cíl jen eliminovat přihlášky, které nemají za cíl členství, ale jsou například pokusem o poškození asociace) a úhradou ročních příspěvků ve výši 500,-Kč.

Členové asociace mají přednostní právo pro konkrétní dotazy a odpovědi na ně. Asociace se snaží:

  • Dávat konkrétní tréninkové rady na konkrétní otázky.
  • Pomoci vybrat konkrétní závod podle zadaných preferencí.
  • Pokusit se dát konkrétní a cílené rady ohledně vybavení podle preferencí tazatele a účelu použití.
  • Pomoci se zajištěním ubytování, dopravy a celkově organizace výjezdu na závod.
  • V případě účasti na konkrétním závodě někoho z vedení asociace nebo „ověřených“ členů asociace, pomoc s přidáním se do takového výjezdu a další pomoc podle potřeby a možností na místě.
  • Pomoc s motivací a psychologickou přípravou především pro ty, kdo by rádi zkusili něco nového, dlouhého, těžkého a možná si tak úplně nevěří.

Členstvím v CZSA je podmíněno:

  • Pouze člen CZSA může být členem reprezentačního týmu. Nejen pro šampionáty ME a MS, ale i pro případnou účast v týmu pro Skyrunner World Series.
  • Pouze členové CZSA mohou využívat benefity, které jsou nabízeny našimi partnery, nebo které připravíme ve spolupráci například s pořadateli konkrétních závodů.
  • Pouze členové CZSA mohou dle stanov ovlivňovat chod a směrování asociace.

Členem širší nebo užší reprezentace (Czech Skyrunning Team) se může stát, jak je uvedeno výše, pouze člen asociace. A pochopitelně záleží hlavně na výkonnosti toho kterého běžce, na jeho výkonech, jeho zkušenostech z hor a horských běhů, jeho případného potenciálu a přínosu pro tým. Širší nominace týmu se vyhlašuje kolem přelomu roku pro rok následující a není uzavřená, lze do ní doplňovat další jména. Členové tohoto širšího výběru Czech Skyrunning Team mají právo se registrovat do závodů s tímto označením (do závodů SWS pak je to povinnost). Mají výhody oproti jiným závodníkům v podpoře asociace při zajišťování startů v závodech, případně ve výbavě poskytnuté asociací nebo jejími partnery.

 

Existuje u světových trailových a skyrunningových závodů dopingová kontrola jako u jiných sportů?

International Skyrunning Federation (ISF) přistoupila loni k světové antidopingové chartě. Stejně tak k této chartě přistoupila i CZSA a uzavřela dohodu s Českým Antidopingovým výborem.

První oficiální antidopingové testy pod patronací WADA byly prováděny loni při Mistrovství světa v Chamonix a pro letošní rok jsou plánovány nejen pro Mistrovství Evropy, ale i pro vybrané závody SWS.

V Česku jsou na základě dohody s Českým Antidopingovým výborem nahlášeny všechny závody Skyrunner® Czech Series a je pravděpodobné, že na jednom až dvou závodech předem nehlášená antidopingová kontrola proběhne.


17.04.2015, Redakce


Sem vložte diskusní příspěvek.