HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

PRO POKROČILÉ BĚŽCE

POSLEDNÍ DISKUSE

Towerrunning neboli běh do schodů- nový sport s velkou budoucností

Towerrunning neboli běh do schodů- nový sport s velkou budoucností

Když vám někdo řekne, že závodně běhá do schodů, asi se nad tím nejprve usmějete a zeptáte se, zda to je myšleno vážně nebo jestli to je jen legrace. Pozor, jste na omylu. Běh do schodů si získává popularitu sportovců z celého světa. Lákal by vás výběh na Eiffelovku, Empire State Building nebo Žižkovskou věž? Pak je tento sport pro vás!Towerrunning

Jak už název vypovídá, jde o běh do výškových budov. Běhá se převážně po schodech nahoru, ale vždy záleží na konkrétní budově a fantazii pořadatelů. Není výjimkou, že některé závody zahrnují venkovní náběh nebo seběhy po schodech dolů.

Na své si přijdou vytrvalci i sprinteři. Nejkratší závody mají zhruba 20 pater, ty delší můžou mít i 50 a více. Každý závod je originální, má jiné postupové klíče a pravidla. Někdy se běží jen finálový běh, jindy jsou pořádány různé rozběhy, stíhačky atd. Setkat se můžeme i s masovým startem (obvykle se ale startuje jednotlivě s intervalem 20-50s).

Jak trénovat na běh do schodů?

Délka závodu se pohybuje zhruba od 2-10 min, což odpovídá běžeckým tratím na 800-3000 m. Nutné je tedy mít jak vytrvalost, tak zároveň sílu a rychlost, měli byste zvládat zatížení v anaerobním prahu.

Vhodným tréninkem je tedy rozvoj obecné vytrvalosti. Dále tréninky na rychlost a sílu např. rychlé,  vybíhané úseky do kopce, jízda na kole v terénu a zároveň do kopce, intervalové běžecké tréninky na dráze v závodním tempu na 800-1500 m.

Nezbytný je samozřejmě vlastní trénink běhu do schodů se zaměřením na techniku. Ženy běhají obvykle po dvou schodech, elitní mužští závodníci po třech (závisí samozřejmě na parametrech schodiště).

 

Závěrečné metry bývají dost těžkéZávěrečné metry bývají dost těžké

 

Nebojte se používat zábradlí a soustředit se také na práci rukou. Pokud jde o sprint např. do 20 pater max., přitahování rukama by vás spíše brzdilo, v zatáčkách je ale výhodné odrazit se vždy jednou rukou od madla zábradlí. Pokud je závod delší (např. 20 pater a více) nebo je schodiště příkré, vaše rychlost už nebude tak vysoká a vytahování se pomocí rukou pro vás nebude ztrátové, naopak, ušetří to vaším nohám. Pokud to šířka schodiště dovolí, je nejlepší roztáhnout obě paže a přitahovat se na pravé i levé straně zároveň. Pokud máte krátké ruce a schodiště je moc široké, použijte přitahování oběma rukama na straně jedné.

Pokud je schodiště extrémně příkré, nebojte se použít ruce a lézt po 4, věřte, že někdy se to vyplatí! Pokud máte pocit, že váš výkon se již nepodobá běhu, ale spíše chůzi nebo plazení, nic si z toho nedělejte, mají to tak i ti nejlepší elitní závodníci.

Towerrunning - zpestření vašeho tréninku

Už vás trochu nudí vaše stále stejné tréninky a závody, hledáte novou motivaci? Zařaďte si jednou týdně do svého repertoáru běh do schodů. Potrénujete tak rychlost i sílu. Podívejte se na termínovku a naplánujte si svůj první závod do schodů. Rozhodně nebudete litovat. Do cíle sice asi dolezete po čtyřech, ale až se vzpamatujete, tak vám bude odměnou krásný výhled.

 

Start!Start! (Empire State Building)

Při běhu do schodů vás čekají nádherné výhledyPři běhu do schodů vás čekají nádherné výhledy (Colpatria, Bogota)

Krásné věže po různých koutech světa nabízejí skvělé prostředí pro závody v běhu do schodůKrásné věže po různých koutech světa nabízejí skvělé prostředí pro závody v běhu do schodůNěco málo o organizaci a struktuře

Běh do schodů, towerrunning nebo v ČR zvaný Run-up, je relativně nový sport, který se ale velmi rychle dostává do povědomí sportovců z celého světa. V jednotlivých zemích vznikají asociace tohoto sportu (např. u nás je to Towerrunning Czech Republic), které jsou součástí světové Towerrunningové asociace.

Registrovaní běžci získávají v závodech body, dle kterých jsou pak řazeni ve světovém žebříčku. Na základě svého umístění mají nárok na různé benefity jako např. příspěvky na cestu a ubytování. Závody jsou totiž ve výškových budovách po celém světě.

Více o towerruingu najdete na Towerrunning.com nebo Run-up.cz

 

BeBalanced.czRehabilitace BE BALANCED, Mgr. Dagmar Mostecká

Používáme nejnovější fyzioterapeutické přístupy založené na principech vývojové kineziologie.  Naším cílem je odhalit a odstranit příčinu potíží a tím řešit problém natrvalo. Provádíme také analýzu kvality pohybu při sportu a jeho korekci.


10.04.2015, Mgr. Zuzka Krchová


Diskuse


bombardak
bombardak

idem behat nech to stoji za to!!!

10. 02. 2016, 21:52:56

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze