HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

PRO POKROČILÉ BĚŽCE

POSLEDNÍ DISKUSE

Co nám říká tepová frekvence?

Co nám říká tepová frekvence?

O tom, jak reaguje naše srdce na fyzické zatížení, ať už je naším cílem trénink a zlepšení kondice nebo jen redukce tělesné hmotnosti se dozvíte v rubrice Zátěžová diagnostika.Tepová frekvence je důležitým ukazatelem stavu organismu, a to jak při zatížení, tak i v klidovém stavu. Je to jeden z nejdůležitějších parametrů pro stanovení tréninkových zón, a tím pro optimální řízení sportovního tréninku. V současné době, díky rozšířenosti měřičů tepové frekvence, je tato možnost optimalizace tréninku dostupná pro sportovce na všech výkonnostních úrovních.

Krajními hodnotami tepové frekvence jsou klidová a maximální tepová frekvence. Důležitý je rovněž bod zlomu, který zhruba odpovídá anaerobnímu prahu. Klidovou tepovou frekvencí a bodem zlomu je definována takzvaná aerobní kapacita, čili použitelný rozsah tepové frekvence pro práci organismu v komfortním aerobním prostředí.

Na obrázku je patrný výrazný rozdíl v aerobní kapacitě u trénovaného sportovce / pravá osa /  a netrénované osoby / levá osa /.

Vliv tréninku na tepovou frekvenci a aerobní kapacituVliv tréninku na tepovou frekvenci a aerobní kapacitu

Klidová tepová frekvence

Klidová tepová frekvence je velmi závislá na stavu trénovanosti. Vytrvalostním tréninkem se posouvá směrem dolů. Netrénovaný člověk má hodnoty klidové tepové frekvence obvykle v rozmezí 70 až 80 tepů/min. Vytrvalostním tréninkem se postupně snižuje až na hodnoty kolem 50 tepů/min, viz obr. č. 2.
Klidovou tepovou frekvenci je třeba měřit ráno, ihned po klidném, přirozeném probuzení. U výkonnostních sportovců je důležitým ukazatelem aktuálního stavu organismu.

Pokles klidové tepové frekvence v důsledku tréninkuPokles klidové tepové frekvence v důsledku tréninku

Pokud její hodnota v několika dnech po sobě je zvýšena o více než 10 tepů oproti obvyklým hodnotám, lze z toho usuzovat na nedostatečnou regeneraci po předchozím zatížení, případně i o počátku možného onemocnění. V obou případech je třeba upravit stávající tréninkový plán, zvýšit podíl regenerace a kompenzačního tréninku.


Zdroj - www.sportvital.cz – Vše, co potřebujete vědět o zdraví a sportu.  Autor článku: Jiří Sekera


10.03.2015, Redakce


Diskuse


Mirek
Mirek

Poraďte. Klidovou frekvenci mám kolem 55. Jsem 60-letý bývalý sprinter a stále běhám úseky do 200 m. Jelikož čas nepřesahuje 40 s, nedělá mi běh potíže. Při velmi pomalém vyklusávání po trénimku se mi ale po 300 m začně zrychlovat dech a tep, jelokož to trvá déle než těch cca 40 s. V čem může být prolém ?

07. 07. 2016, 21:01:43
Jirka
Jirka

Ahoj Mirku, nejsem sice specialista na tuto oblast, ale jako dlouhodobý aktivní běžec a trenér na dlouhé tratě (a redaktor svetbehu.cz a věk ) bych ten problém viděl takto. Problém může být samozřejmě zdravotní. V tom případě bych doporučoval navštívit lékaře. Nebo jde o to, že chybí trénink vytrvalosti a tělo i při malé, ale zvýšené aktivitě, delší než sprinty na 200 metrů, se okamžitě ohradí zvýšeným tepem a zrychleným dechem. Zkusil bych každý trénink si trochu přidat na délce běhu a postupně zlepšovat trénovanost na delší tratě, tedy obecnou vytrvalost. Myslím, že věk není problém a určitě dosáhneš dobrých výsledků a tepovka se jistě uklidní. Jirka

08. 07. 2016, 12:47:35
Honza
Honza

Ahoj Mirku, zadýchávání způsobuje námaha na kterou tělo není zvyklé. Mít natrénováno na 200m a 10km je uplně jiný druh zátěže. Doporučuji doopravdy hodně zpomalit (7min/km) a pokud ani to nepomůže, tak prostě indián a ono se to hodně rychle zlomí. Ale hlavně pomalu. Běhu zdar.

24. 11. 2016, 17:26:58
Ivča
Ivča

Ahoj. Je mi 22 (64 kg, 175 cm) a doteď jsem cvičila pravidelně akorát aerobic bosu, běhala jsem jen jednou za čas. Rozhodla jsem se začít pravidelně běhat a začínám se vzdáleností 4-5 km. Běhá se mi docela dobře, nemám žádné velké problémy (na to, že mám astma), ale většinu tepové frekvence mám anaerobní a vyšší, i když běhám pomalu a snažím se pravidelně dýchat. Aerobní tepovou frekcenci nemám téměř vůbec. Znamená to, že nespaluji tuky? Mohli byste mi prosím poradit, co asi dělám špatně?

11. 04. 2018, 07:53:01
Petra
Petra

Tento dotaz mám také, pokud někdo ví, ráda si poslechnu co dělat či nedělat.

08. 06. 2018, 09:28:34

Ahoj Petro a Ivčo,

pokud běháte pomalu, tepová frekvence se upraví do aerobního pásu s postupem času, jak se vám zvýší trénovanost a kondička, pokud ale běháte pro spalování tuků určitě je dobré hodně zpomalit, je ale také možné, že pro začátek bude nejlepší pro spalování především rychlá chůze.

07. 07. 2018, 11:57:05
Honza
Honza

Ahoj,s nejvetsi pravdepodobnosti je Tva aktualni kondice na velmi nizke urovni. Z toho duvodu se byt i kratkym a pomalym behem dostanes do anaerobni oblasti,kde je zdrojem energie cukr a neprobiha to,co ocekavas,tj. redukce obsahu tuku. Zkus zasadne snizit tempo. Behej v zone 65-75% TF max. Proste behem pomaleji.

11. 09. 2018, 22:08:25
Sofča
Sofča

ahoj, nejsem plnoletého věku:) chodím behat pravidelně asi mesic a při behani mám tepovou frekvenci 190 (beham spíše pomaleji) nevím, ale přijde mi to dost vysoké, nevíte v cem by mohl být problem?

26. 07. 2018, 22:45:00
Jirka
Jirka

Ahoj, děkuji za dotaz. Tepovou frekvenci ovlivňuje několik faktorů (věk, váha, trénovanost, atd.). Ve tvém příppadě bych to viděl na malou trénovanost. Běhat měsíc je strašně krátká doba na to, dělat nějaké závěry. Doporučil bych se řídit spíše pocitově. Běhej tak, abys to udýchala. Jakmile budeš vědět, že se zadýcháváš, tak zvolni. Zkus to měsíc dva a uvidíš, že tepovka půjde dolů. Pokud by problém přetrvával delší dobu (3-4 měsíce), tak bych navštívil odborného lékaře, ale myslím, že tyto obavy nejsou na místě. Občas je k běhu nutné přistupovat jednoduše a používat selský rozum a zbytečně se neřídit nějakými parametry. Ty většinou tvůj běh svazují a ty chceš přece běhat pro radost. Zkus to měsíc a když tak zase napiš. Ať ti to běhá. Jirka

27. 07. 2018, 10:13:59
Honza
Honza

Zkus zasadne snizit tempo. Behej v zone 65-75% TF max. Proste behem pomaleji.

11. 09. 2018, 22:11:11
Tonda
Tonda

Někteří říkají, že zóna spalování tuku je mýtus https://youtu.be/8ND5C1CmMus?t=2943

Při vyšší intenzitě sice klesá podíl spotřebovaných tuků, ale celková spotřeba energie výrazně roste, takže absolutně se spálí víc tuků, než při nízké intenzitě kdy je podíl tuků sice větší, ale tento větší podíl z menšího výdeje je absolutně menší

17. 03. 2019, 14:22:58

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze