Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno
HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

POSLEDNÍ DISKUSE

Potraviny, o kterých možná ani netušíte, že mají super vlastnosti využitelné pro běžce

Potraviny, o kterých možná ani netušíte, že mají super vlastnosti využitelné pro běžce

Možná si dáváte často na svačinu nebo do snídaňového müsli potraviny, o nichž vůbec netušíte, že jsou zařazeny mezi superpotraviny. Prostě vám chutnají a vůbec vás nenapadlo, že mohou mít pozitivní vliv na vaše běžecké výkony. Představujeme čtveřici běžně dostupných potravin z pohledu výživového poradce.Konopí a konopná bílkovina, zdroj pro vytrvalce

Konopí je výborným přírodním zdrojem kvalitního proteinu. Konopí působí protizánětlivě a tím pomáhá regenerovat poškozené měkké tkáně po fyzické zátěži. Jeho konzumace také vede k uvolňování hormonu, který vede k lepšímu využití a spalování tuků. To umožní tělu mít dvojí zdroj energie, nejen ze sacharidů, ale také z tuků. Proto například není nutné doplňovat při běhu sacharidy tak často. Tento typ spalování, zaměřen zejména na čerpání energie z tuků je cílem zejména vytrvalostních běžců. Konopí navíc obsahuje látky, které přispívají k většímu množství energie a růstu svalové hmoty. Konopí je tedy vhodné zařadit do jídelníčku zejména u vytrvalostních běžců.

Máte dotaz týkající se vašeho tréninku nebo výživy? Nebojte se nás zeptat! Váš dotaz zařaďte do příslušné rubriky v sekci"DISKUSE" a my vám na něj odpovíme.

Konopí můžete konzumovat například ve formě konopného oleje, konopného semínka – nejlépe si ho nechat doma naklíčit nebo jako různé formy doplňků stravy, například konopná bílkovina v prášku, cenově se balení 250g pohybuje mezi 250-300 Kč můžete zakoupit v lékárnách, obchodech se zdravou výživou ale i v drogerii dm.

Datle, svačinka při běhu

Datle mají vysoký obsah glukózy a sacharidů a jsou tedy velmi dobrým zdrojem energie nebo rychlé svačinky před nebo při běhu.

Datle se dají běžně koupit v supermarketu v sušené formě, lepší jsou ale čerstvé. Cena je kolem 20Kč za 200 gramů.

Avokádo, oživí a regeneruje

Avokádo obsahuje vysoké množství zdravých tuků a také draslíku, který je pro běžce důležité, protože pomáhá správné funkci srdce a svalových kontrakcí. Avokádo je dobrým zdrojem energie pro vytrvalostní běžce, kteří většinou spalují více tuků při bězích, a také napomáhá regeneraci.

Avokádo stojí běžně v supermarketu asi 30Kč za kus.

Avokádo - jeden z nejzdravějších plodů planetyAvokádo - jeden z nejzdravějších plodů planety


Lněná semínka, pro každodenní lepší výkony

Lněná semínka obsahují nejvíce omega-3 esenciálních mastných kyselin ze všech rostlinných potravin a vysoké množství omega-6, které jsou obtížně získatelné ze stravy, tělo si je neumí samo vyrobit. Omega-3 jsou velmi důležité pro sportovce a to zejména proto, že přispívají k omezení zánětlivých procesů. Dále napomáhají efektivnímu spalování tuků, a tedy umožňují zvýšení vytrvalosti. Také obsahuje mnoho draslíku, který je odpovědný za hladké svalové kontrakce. Je vhodné ho zařadit běžně do jídelníčku pro podporu lepších výkonů.

Denní dávka by se měla pohybovat okolo 10 gramů. Semínka by se měla konzumovat rozemletá, jinak trávicím traktem pouze projdou! Zakoupit lze běžně v supermarketu. Cena se pohybuje již od 20Kč za 200 gramů.

Další superpotraviny, na které by sportovci neměli zapomínat

Další velmi prospěšné potraviny pro fyzicky aktivní lidi jsou například batáty a yamy, které slouží jako skvělá zásobárna energie. Velmi bohaté na živiny a zdravé tuky je také avokádo, které pomáhá hojení, regeneraci a zvyšuje vitalitu a energii. Pokud chceme zlepšit obranyschopnost, měli bychom do svého jídelníčku zařadit i česnek a zázvor, které navíc působí protizánětlivě. Podobně jako kurkuma. Ta navíc urychluje metabolické procesy. Pro zvýšení vitality, energie a imunity bychom neměli vynechat například také chřest. Banány, které také zlepšují obranyschopnost, navíc obsahují velké množství vlákniny, pomáhají detoxikaci a jsou výborným zdrojem energie před, během i po fyzické aktivitě. Z ovoce jsou velmi prospěšné také borůvky, ostružiny a acai. Obsahují mnoho antioxidantů, vlákniny, vitamínu C a K, který je prospěšný pro sílu a správný vývoj kostí. Obecně bychom také měli do jídelníčku pro jejich obsah mnoho vitamínů, vlákniny a aminokyselin zařadit jablka, ořechy, kvalitní oleje, semínka, brokolici, kapustu a řepu. Za zvážení stojí také luštěniny, jako například cizrna, fazole, hrášek a čočka, které jsou výborným zdrojem proteinu a obsahují mnoho stopových prvků. Sportovci by také neměli zapomínat na pitný režim. Pro větší aktivitu, detoxikaci a revitalizaci se nabízí zelené čaje, roiboos popřípadě jako zdravější alternativa kávy čaj yerba maté.

 

Jitka Richterová

Jitka Richterová

Jitka sportuje a běhá vlastně od dětství, pravidelně asi od 12 let, kdy jí přišlo, že se psem je škoda po lesích jen chodit, když se dá běhat. Závodů zatím za sebou tolik nemá, letos se ale chystá na několik půlmaratonů, maratonů a možná i delších vzdáleností v České republice a ve Švýcarsku. Raději běhá pomaleji a delší tratě v přírodě, ideálně na horách a to při vegetariánské stravě. Jitka zatím běhala v Anglii, Itálii, Rakousku, Francii, Holandsku, Egyptě nebo v Nepálu.

 


 


05.01.2017, Jitka Richterová


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů