HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

PRO ZAČÁTEČNÍKY

POSLEDNÍ DISKUSE

Začínám běhat - sedm rad do začátku

Začínám běhat - sedm rad do začátku

Chcete začít běhat, ale nevíte, jak dosáhnout toho, abyste uběhli alespoň 30 minut v kuse? Máme pro vás 7 rad, které vám zaručeně pomůžou tak, že se s během už nebudete chtít přestat.1. Chůze nebo běh?

Pokud vůbec neběháte a ani si nepamatujete, kdy jste naposledy sportovali, pak určitě začněte ne během ale chůzí. Výhodou chůze je její naprostá jednoduchost a volnost. Sportujte kdykoliv a kdekoliv. Vaše svaly, úpony a kosti se pomalu můžou přizpůsobit a zvyknout si, že od nich něco chcete. Podle několika studií byste měli být schopni jít minimálně 45 minut ostrou chůzí bez přestávky, předtím než začnete běhat. Běh je v podstatě velmi rychlá chůze s jedním velkým rozdílem. Při běhu dopadáte docela tvrdě z jedné nohy na druhou, ohýbáte více kolena a díky nárazům se snadněji můžete zranit. Váha celého těla se tak přenáší na kolena, vazy a chodidla. Na druhou straně právě díky "skokům" se pohybujete rychleji a spálíte více kalorií. Ideálním řešením je kombinace obou pohybů.

2. Buďte trpěliví!

Nebuďte na sebe příliš přísní! Především ze začátku ne. Pevná vůle se jistě cení, budete-li však již na vašem prvním tréninku chtít uběhnout 10 km a následující den ještě více, nepůjde to. Právě naopak. Zkuste běžet v kuse 5 nebo 10 min, pomalým tempem a místo přestávek zařaďte chůzi. Pokud máte chuť se opřít o zábradlí a nemůžete popadnout dech, zvolněte. Často se mnoho začátečníků ptá, jak vlastně začít. Nestyďte se za zařazení chůze, berte ji jako součást tréninku, i zkušení běžci ji používají. Navíc se Vám splní přesně to, co od běhání očekáváte. Děláte pokroky, trasa se prodlužuje, uvolňují se endorfiny a vy jste spokojení, že jste pro sebe něco příjemného udělali a přitom si i mákli. Trénink spojený s chůzí je přínosný především pro začátečníky. Zamezí se přílišnému vyčerpání a zároveň se hodně rozvíjí vytrvalost.

3. Méně je někdy více.

Chcete běhat každý den, někdy i dvakrát? Zapomeňte na to. Dosáhli byste rychle jen přetížení organismu, svalovou únavu a možná i zranění. Třikrát až čtyřikrát týdně pro začátek stačí. Že nemáte tak často čas? Abyste trénovali výdrž a váš oběhový systém, stačí běhat třikrát týdně po 20 minutách. Dokonce i desetiminutový běh je pro tělo užitečný. Proč píšeme minuty a ne kilometry? Především pro začátečníky je velmi důležité rozvinout si výdrž. Teprve když v pohodě zvládáte 20 či 30 minutové běhy, spočítejte si dosažené kilometry.

4. Kdy běhat?

Zkuste se předem zamyslet, kdy se vám trénink nejlépe hodí a berte ho jako součást dne a denního programu. Výhodné na běhání je, že si úplně svobodně můžete určit, kdy se vám chce trénovat. Nepotřebujete žádnou tělocvičnu, hřiště ani partnera. Mnoho lidí vytížených prací a služebními cestami běhá brzy ráno, ti kdo mají pevnou pracovní dobu zase nejčastěji večer. Studenti a lidé pracující doma upřednostňují nejčastěji denní běh a ti šťastní, co mají v práci/ kanceláři sprchu, stíhají svůj denní trénink dokonce o polední pauze.

Určitě si vyzkoušejte běh v různým denních dobách. Jedině tak zjistíte, k jakému typu lidí patříte, kdy pro vás je trénink nejvhodnější a kdy se opravdu necítíte dobře. Bylo prokázáno, že většině lidem se vyhovuje nejlépe odpoledne či večer, a proto i běh je rychlejší. U mnohých bývá ráno špatná koordinace, značná neohebnost a tím i vyšší riziko úrazů.

5. Tréninkový plán

Zamyslete se, čeho chcete dosáhnout. Nemusíte jít hned za odborníkem a nechat si sestavit svůj tréninkový plán na míru. Stačí mít reálné cíle a představy. Za měsíc maraton neuběhnete, ale jistě Vám pomůže zapisovat si uběhnuté kilometry a čas. Sami sobě si často vymýšlíme, ale když to budete mít černé na bílém, budete ještě pilnější a díky tomu se sebou i spokojenější. Pokud patříte mezi soutěživé typy, rozhlédněte se po internetu. Existuje tolik virtuálních (i reálných) tréninkových skupin! Stačí si jen vybrat. Zařadíte se do skupiny a uvidíte, kolik kilometrů a za jaký čas kdo uběhl, programy spočítají i vám, kolik toho již máte v nohách.

6. Běžte s přáteli!

Pokud se nemůžete k tréninku odhodlat, není nic jednoduššího než se domluvit s kamarádem nebo s někým z rodiny. Sraz je určen, už není snadné se vymlouvat, že se vám nechce. Nejenže opravdu vyrazíte ačkoliv prší nebo jste unaveni, ale i běh samotný se pro mnohé stává příjemnější, nemyslíte na uběhnuté kilometry, nedíváte se stále na hodinky. Prostě se jen tak přirozeně pohybujete a povídáte si a najednou překvapeně zjistíte, jak dobří jste. Zkuste se však vyvarovat příliš ambiciózních běžců, kteří poběží stovky metrů před vámi, což vás jen rozladí.

7. Vhodně se oblékněte!

Pamatujete si na staré časy, kdy se běhalo v "jarmilkách", keckách nebo v teniskách ze stánku z tržnice? Jen to ne! Takové boty vám příliš radosti z pohybu nezpůsobí, jejich nevhodná konstrukce a provedení zapříčiní jen zranění. Navštivte ideálně obchod specializovaný na běžeckou obuv, kde vám pomůžou vybrat si botu přímo na míru, na vaši nohu. Nevybírejte podle značky či designu. Ne vždy vám nejznámější značka a nejdražší boty padnou. Neexistují tenisky, které budou běhat za vás, ale určitě oceníte, když nebudete mít hned po prvních několika kilometrech puchýře a bolavá chodidla či kotník. A bavlněné tričko? Ne, díky. Je nasákavé jako houba. Nevyhýbejte se funkčním materiálům, i když si třeba myslíte, že pro začátek je to zbytečné. Nemusíte si kupovat velmi drahá trička z pravé novozélandské vlny, postačí i poměrně levná, ale účinná syntetická. Především když začínáte a nejste na běhání či obecně na sportování zvyklí, je vaše tělo náchylnější na prochladnutí.


01.12.2006, Danča Růžičková


Diskuse


JANA
JANA

Dobrý den.Mohu se optat co mám dělat s bolavými stehny po běžeckém závodu?Vím,že jsem nic nenatrénovala,ale i tak mě běh lákal,ale už po prvním jsem ty stehna cítila týden.Jde stím něco udělat?Děkuju za odpověď.Jana

30. 10. 2015, 13:46:36
Zuzana Krchová,fyzioterapeutka Bebalanced.cz
Zuzana Krchová,fyzioterapeutka Bebalanced.cz

Dobrý den,

s největší pravděpodobností za vaši bolest mouhou nahromaděné metabolity ve svalech, nejlépe se jich zbavíte lehkou aerobní zátěží např. klusem, procházkou, plaváním, toto je dobré doplnit masáží, strečinkem, vířivkou nebo saunou.

Pokud se jedná o jinou bolest než jsou klasicky namožené svaly, doporučila bych návštěvu fyzioterapeuta, který vám poradí, jak tyto potíže řešit.

Hezký den

05. 11. 2015, 11:31:01
Veronika Samseli
Veronika Samseli

Dobrý den, s přestávkami běhám už druhý rok. Po zimě jsem začala běhat cca 10 - 14 km dvakrát týdně. Problém mi dělají lýtka a holení kosti, po asi 1 km začnou neuměrně bolet, holeně jako bychtam měla modřiny bolavé, lýtka zase stuhnou a bolí a těžknou jak když vám tam někdo uváže šutry a stahne. Trvá to tak do šestého km, než mě donutí zastavit a odpočinout, promasírovat....pak to třeba po dalším km povolí. :-( běhám ráda a baví mne ale začátky jsou muka.....díky za radu Veronika.

04. 04. 2017, 23:59:16
Jitka, SvětBěhu.cz
Jitka, SvětBěhu.cz

Dobrý de, Veroniko,

zkuste se před během rozcvičit a rozklusávat se pomaleji, na vině by také mohl být špatný běžecký styl nebo došlap, pokud budou problémy přetrvávat určitě se zkuste zastavit za fyzioterapeutem, podívá se na vás a poradí vám, co cvičit nebo jak běhat, aby problémy přešly.

06. 07. 2018, 11:48:04
Robert
Robert

Dobrý den, začal jsem běhat 2km denně cca 12 minut. Je to užetečné pro mě nebo je to příliš málo?

Děkuji, Robert.

02. 04. 2018, 11:02:34
Jitka, SvětBěhu.cz
Jitka, SvětBěhu.cz

Dobrý den, Roberte,

záleží, jaké jsou vaše cíle a proč běháte. Pro začátek jsou 2 kilometry určitě dobré, nepřetíží vaše tělo, postupně bych ale doporučila vzdálenost nebo čas zvyšovat alespoň cca na 20 - 30 minut, čímž docílíte lepší kondičky. Je to také ideální čas, po který bychom se měli denně pohybovat pro lepš účinky pohybu na naše zdraví.

06. 07. 2018, 11:44:33
Rudolf
Rudolf

Dobrý den. Táhne mi už na 70. Dříve jsem rád běhal a nyní se chci k tomu vrátit. Není už pozdě?

Myslím,že jsem v celkem slušné kondici,nic mi nebolí i dech mám ještě dobrý.

Co poradíte?

20. 11. 2018, 09:12:15
Jirka
Jirka

Hezký den Rudolfe. Váš věk vůbec není na překážku se znovu vrátit k běhu, takže pozdě není nikdy. Doporučuji ale, abyste se běháním jen bavil a nepřemýšlel nad nějakou rychlostí běhu či se trápil, že běháte pomalu. Zkuste si běh užívat. Jděte běhat, když budete mít chuť. Ideální by to bylo obden. Řiďte se heslem ... běhej tak, abys i druhý den si mohl jít zase v klidu a pohodě zaběhat a neřešit, zda něco bolí. Ať Vám to běhá. Jirka

26. 11. 2018, 22:03:20
Roman
Roman

Dobrý den, hlásím se na vysokou školu a ted jsem byl v průběhu 2 let nemocen, ale dlouho už cvičím jen ted to bylo s přestávkami, a mám právě na přijmačky 12 minutový běh na 3km a sotva zvládnu ani ne 1km, nemáte nějaké rady jak za 2 měsíce nejlépe na to natrénovat? Děkuji

17. 02. 2019, 15:47:20

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze