PRO ZAČÁTEČNÍKY

POSLEDNÍ DISKUSE

5 věcí, které je třeba v začátcích překonat

5 věcí, které je třeba v začátcích překonat

Zlepšit fyzičku, zhubnout, odreagovat se.  Každý začal běhat z jiného důvodu. Ale těžké začátky jsme museli překonat všichni. Tady je těch pět největších…WTF Běh?

Vypadá to snadně. Potkáváte na ulici lidi, kteří kolem ladně probíhají a usmívají se. Míjíte ne zrovna atletické typy, jak si v pohodě pobíhají po parku. „Když můžou oni, zvládnu to také,“ řeknete si.

Chyba lávky. Zas tak jednoduše to na poprvé nebude. Poběžíte prvních pár set metrů, z noh budete mít želé a budete doufat,  že se nebudete muset zbytek cesty k autu plazit. Ano, tak to byl první trénink. A k tomu se vaše running aplikace zeptá, zda se o tento svůj heroický výkon chcete podělit na Fb. „No to určitě! Lepší otázka by byla, zda potřebujete zavolat záchranku!“ Motivace je pryč, máte chuť ty super běžecké boty za několik tisíc hodit do kouta a tvářit se, že s nimi nemáte nic společného.

I tady musíte vytrvat. Všechna poprvé bolí. Útěchou vám může být, že horší už to „nejspíš“ nebude. Chce to vytrvat!

Zátopek se z vás nestane za týden.

Zřejmá věc. I tak se vám však bude zdát, že jste určitě výjimky a za dva týdny to dáte.

O dva měsíce později stále nebudete schopni uběhnout svůj cíl? 10 kilometrů je prostě moc. Začíná to být vážné. Zamyslete se, jak vlastně trénujete? V jakém čase uběhnete kilometr? Dva? Tří? Nevíte? A to je kámen úrazu. Veďte si své běžecké statistiky. I když ze začátku se vám možná na to nebude koukat moc dobře. Časem se to změní. Budete tak moci trénovat efektivně a svou metu dosáhnete daleko dřív.

Všechny závody startují ráno!?

To znamená, většinou velmi brzké vstávání, aby jste se na závod vůbec přepravili. Není se tak čemu divit, že se běžci usmívají. Jsou v deliriu z nedostatku spánku.

Jste noční pták. Pátá hodina je pro vás jen jedou denně a to ta večer? Alternativou můžou být noční běhy, ale jejich počet byste za celý rok spočítali na prstech jedné ruky. Nemáte na výběr, je třeba si nastavit budík a vstát. Co víte, třeba se vám to zalíbí a nakonec se z vás stane ranní ptáče.

5 kilometrů to znamená různé věci pro různé lidi.

Závodní den. Jste připraveni. Carb-loaded (i když možná pořád vlastně nevíte, co to ve skutečnosti znamená). Stojíte na startu obklopeni běžci se sluchátky, kteří vypadají, že si zrovna odskočili z tréninkového kempu s Usainem Boltem. No co, za cílovou rovinku se dostanete, i kdyby to mělo být uvnitř sanitky. Pomyslíte.

Připnete si startovní číslo, uděláte selfie na Fb. Aby všichni ve virtuálním světě věděli, že běžíte. Cítíte se jako Rocky, v hlavě vám zní ústřední melodie z filmu a vy už se vidíte, jak s úsměvem na tváři probíháte cílem za ovací publika… No a pak to přijde, startovní pistole vystřelila a vás předbíhají stovky běžců. Co s tím? Zase je třeba vydržet. Nepřepalte začátek. Držte si svůj styl. Zhodnoťte to, na co jste několik měsíců trénovali. Nevšímejte si běžců okolo, pravděpodobně běhají i závody na delší distance, a tak je pro ně „pět kilásků“ jen takovým rozehřívacím tréninkem před hlavním závodem, který začne odpoledne.

 

Před závodem je potřeba se pořádně protáhnoutPřed závodem je potřeba se pořádně protáhnout

 

Proběhnout cílovou rovinkou je větší problém, než jste mysleli…

Předpokládali jste, že adrenalin z vás udělá na trase gazelu? Z vás je však spíše žirafa, která je při běhu ráda, že se ještě neskácela k zemi?

Přemýšlíte, proč to sakra děláte? Mohli jste dělat tolik jiných neužitečných věcí, které by nebolely… Zůstali jste na trase jen se svými myšlenkami, pícháním v boku a pocitem, že už to horší být nemůže. „Zastavím, odpočinu si a zbytek dojdu,“ říkáte si.  A v tom si uvědomíte, že už máte většinu za sebou. Zoufalé myšlenky vás natolik rozptýlily, že jste se vlastně nějak podvědomě dopotáceli až k cíli. Vidíte cílovou čáru a v tu dobu se ve vás probudí běžec. Adrenalin zapumpuje a vy dáte do těch posledních pár set metrů úplně vše.

Za ovací diváků probíháte cílem, s úsměvem na tváři a v hlavě vám zní melodie z Rockyho. A to je ten pocit, díky kterému se zapíšete k dalším a dalším závodům. To je ten pocit, díky kterému vyběhnete ven i v počasí, kdy by člověk ani psa nevyhnal. To je ten pocit, který z vás v partě vašich kamarádů udělá cvoka. Právě jste totiž dosáhli stádia runaddict. Vítejte ve světě běhu.


29.08.2014, Vendula Pudelková


Diskuse


pepino
pepino

ahoj beham zatim asi 14dnu a prvni dva dny to byla hruza ale vydrzel sem zatim beham 2 kilometry a mam jen na zacatku problem s dejchanim ale po 300metreh uz je to dobry nohy uz nebolej a zacnu postupne pridavat metry .hodne jsem se tu docetl a opravdu me to pomohlo ..diky:)

08. 06. 2016, 12:50:59
Anežka
Anežka

Chválím :-) jen vydržte :-) já začala před 9ti měsíci po letech nicnedělání, už mám za sebou první závod v půlmaratonu za 1:50 a běh mi jenom dává. I když trénink někdy hodně bolí :-)

09. 06. 2016, 09:13:49
karel@janekovi.info
Beast

Dnes jsem poprvé v životě vyběhl (43 let) - 2 Km - myslel jsem. že zd*chnu. Po 300 metrech jsem myslel, že mi nohy upadnou. Tempo tragický. Netušil jsem jak jsem chcíplej - programátor s nadváhou. Když tady čtu ty články, tak mi to dává naději, že přístě to bude lepší. Snad mi to nadšení po přečtení vydrží. Díky za články a naději :-)

05. 07. 2016, 17:12:29
Katka
Katka

Stejný věk stejný problém, taky pokus uběhnout dva kilaky...

21. 08. 2018, 19:51:26

Ahoj,

není to vůbec jednoduché poprvé vyběhnout a ještě náročnější je to po pár stovkách metrů to nevzdat. Proto moc chválíme a držíme palce, ať tě běh chytne a nepustí, protože je to krásný a svobodný sport, který ti přinese spoustu zážitků, i když to občas bude bolet:-) Já se k běhu vracela po porodu a bylo to peklo, rok se mi nedařilo zhubnout a začátky byly fakt krušné. Ale teď si lítám po kopcích jako pták a jsem šťastná, že jsem to nevzdala:-) Jsme moc rádi, že je ti náš web inspirací, kdyby jsi potřeboval radu nebo motivaci, tak napiš, určitě něco vymyslíme:-)

05. 07. 2016, 22:17:37
Pepa
Pepa

Zdravím všechny začínající běžce!50 let mám za sebou,běhám asi měsíc a pobolívají kolena.Myslíte že to časem přejde?

13. 11. 2016, 20:12:27

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

REPORTÁŽE ZE ZÁVODŮ

Gladiátoři opět dobyli pevnost Josefov, WINTER Gladiator Race ovládli Tomáš Tvrdík a Stanislava Babušková!
Gladiátoři opět dobyli pevnost Josefov, WINTER Gladiator Race ovládli Tomáš Tvrdík a Stanislava Babušková!


Ostrý start a přes dva metry sněhu, LH24 ovládl Chrobák a Cichá
Ostrý start a přes dva metry sněhu, LH24 ovládl Chrobák a Cichá


ONLINE ZPRAVODAJSTVÍ LH24
Pro všechny účastníky, ale především pro jejich kamarády, rodiny a blízké budeme přinášet pravidelné online zpravodajství přímo z trati závodu od začátku (tedy startu) závodu až do jeho konce.