HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

PRO ZAČÁTEČNÍKY

POSLEDNÍ DISKUSE

Nebojte se začít běhat a závodit po padesátce

Nebojte se začít běhat a závodit po padesátce

Běh je jeden ze sportů, který můžete začít dělat kdykoliv a hlavně také kdekoliv. Není potřeba být od mládí atlet, ale je potřeba mít chuť něco dělat a za začátku hlavně vůli. Pak už to jde samo a můžete být jedním z těch, co běhají po padesátce.Ve sportu a zvláště pak v běhání platí známé heslo „nikdy není pozdě“. Mezi námi je totiž spoustu lidí, pro které byl sport v jejich produktivním věku něco, co je obtěžovalo, co pro ně nemělo žádný význam. Jenže poté zjistili, že tloustnou, mají problémy se zdravím, lékař jim vyhrožuje, že mají něco dělat, jinak si života na této planetě moc neužijí. Neříkám, že to jen ten pravý důvod, proč začali sportovat, ale jeden z nejčastějších, co ze své zkušenosti znám.


Běh vás bude udržovat v dobré fyzické i psychické kondiciBěh vás bude udržovat v dobré fyzické i psychické kondici

Běhat se dá začít v každém věkuBěhat se dá začít v každém věku

Po padesátce mohou běhat všichni nehledě na pohlavíPo padesátce mohou běhat všichni nehledě na pohlaví

 

Prohlédněte si další fotografie k článku...

 


 

V běhání platí, že začít se může kdykoliv

Padesátka je věk, kdy mnozí z nás přemýšlí už na důchod, ale najdou se i tací, kteří myslí opačně. Nechtějí si natáhnout bačkory, otevřít pivko a sednout si do křesla a sledovat televizi. Naopak, chtějí být aktivní hlavně ve spojení se sportem. Běh je vždy napadne jako první a vzhledem k tomu, že tento sport je neustále na vzestupu, je to pro ně předem jasná volba. Padesátka tedy není vůbec žádnou překážkou začít se věnovat běhání.

Máte dotaz týkající se vašeho tréninku nebo výživy? Nebojte se nás zeptat! Váš dotaz zařaďte do příslušné rubriky v sekci"DISKUSE" a my vám na něj odpovíme.

Ti, kteří se rozhodnou k tomuto kroku, by si nejdříve měli zajít ke svému lékaři a preventivně si nechat změřit tlak, případně zkontrolovat činnost srdce. Dva základní aspekty, které jsou pro běh tím nejdůležitějším. A to platí jak v případě muže, tak i žen. I ženské pohlaví začíná s běháním až po dosažení padesátky. Mnohdy čekají až „vyletí“ děti z domu, a pak se udělají samy pro sebe, jak se ostatně říká.

Podle mnohých odborných studií je dokázáno, že člověk si může své běžecké výkony zlepšovat až do věku šedesáti let, samozřejmě s ohledem na jeho tělesnou konstrukci, životosprávu či jiné aspekty ovlivňující hlavně pohybovou stránku člověka. Dalším neméně důležitým faktorem je stanovit si cíle, co by mělo sportování přinést. Obecně bych doporučil vzhledem k věku se během bavit a nepřemýšlet moc o tom, jak lámat rekordy či vítězit nad ostatními. Ano, jistá forma soutěživosti bude vždy, přesto základní myšlenkou by měl být běh plný pohody a užívání si běhání v přírodě na čerstvém vzduchu.

 

Můžete se dokonce účastnit běžeckých závodů pro veterányMůžete se dokonce účastnit běžeckých závodů pro veterány

 

Postupně si zkuste i první závody

Když už budete mít dost natrénováno, tak si klidně zkuste změřit síly s ostatními vrstevníky třeba v některém ze závodů pro veterány. Klidně můžete závodit od trati 5 km až po maraton. Tady pozor! Na maratonskou či půlmaratonskou trať je třeba mít důkladnou přípravu nejlépe pod dohledem či zpracovanou odborným trenérem. Tady není radno ze sebe dělat hrdinu, poněvadž tělo musí být na extrémní zátěž připraveno. Známe mnoho případů z praxe, že ne vždy došlo k naplnění hesla „pohybem ke zdraví“ a vše skončilo téměř tragicky. Není účelem, abych vás takto strašil, přesto je dobré vědět o případných rizicích a předejít tomu hlavně včasnou prevencí.

Užívejte si radost z pohybu a inspirujte druhé

Jelikož i mně je více jak padesát, tak si jednotlivé závody pečlivě vybírám. Snažím se v nich si samotný běh užívat a zbytečně neoslabovat tělo namáhavým soubojem s časem či soupeři, když vím, že už tak rychlý nejsem a vynaložené úsilí pak může spíše uškodit než pomoci. Velkou oslavou jsou pak běhy v lesním prostředí či v horském terénu. Tam je zvláště důležité si ten závod maximálně užívat. Příroda totiž dokáže okouzlit nejen oči, ale zároveň i nabít pozitivní energií. To je asi to nejdůležitější, co je třeba od sportu, a zvláště běhu očekávat. Člověk by měl být v rovnováze jak po stránce fyzické, tak po stránce psychické. Běhání tohle dokáže skloubit dohromady a vítězem je každý, kdo u toho vytrvá a předá zkušenosti a energii ostatním, kteří jsou ve věku po padesátce a přemýšlí, zda vyměnit bačkory a křeslo, za běžecké boty a triko. Šíření takových pozitivních myšlenek k tomu patří. Předávejte tuto radost svým ostatním vrstevníkům a radujte se spolu s nimi nejen z běhu, ale i života jako takového.

Jiří Mašek

O autorovi - Jiří Mašek

Jiří Mašek, redaktor SvetBehu.cz, je nadšeným běžcem už více jak 10 let, jehož specialitou jsou silniční závody na půlmaraton a maraton. V současnosti je členem týmu vodičů pro závody ze seriálu RunCzech. Pravidelně ale běhá i horské závody, poněvadž má moc rád pohyb v přírodě. Oblíbenou lokalitou, kam jezdí nabírat nejen fyzické, ale i psychické síly, je Šumava a Krušné Hory.


19.12.2016, Jiří Mašek


Diskuse


Akad.25-Antonín
Akad.25-Antonín

Ano.mohu z vlastní zkušennosti potvrdit,že ani v 50 letech začít/znovu po vic jak 20letech/

běhat není pozdě a ani to není špatne si ověřit,že to muže ještě fungovat a hlavně to muže bavit,sledovat i to,jak se člověk muže zlepšovat či i se prohánět z mladymi junaky nejen po lesích popř.sporadicky na zavodech a vubec se nebat řadu mladších porazit...prostě mít nejen vuli,ale vytrvalost a odhodlaní i kus drzosti si vyběhnout s mladymi..a nemit Bojara....

23. 12. 2016, 08:41:25
vs
vs

existují dostupné analýzy, jaké by měly být tepové hodnoty u běžkyň začátečnic (po 50 roce)? a jak by měl vypadat konkrétní trénink, příprava na 5-10-21-42,5 km? jaká by měla být regenerace? chybí mi info.

díky V

23. 01. 2017, 17:24:29

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze