POSLEDNÍ DISKUSE

Neuvěřitelnou sérii Světového poháru uzavřel sprint v Mladé Boleslavi

Hlavní mezinárodní sezóna se uzavřela právě o minulém prodlouženém víkendu závěrečnou sérií Světového poháru. Shodou okolností se tato série konala v České republice a mohli jsme tak přímo u nás doma sledovat fantastické představení našeho reprezentačního týmu.

Hned první závod, knock out sprint na Výstavišti vyhrál Vojta Král, o den později na Petříně sprintová štafeta vybojovala bronzovou medaili, o další den později u Turnova vyhrál Miloš Nykodým krátkou trať a další dva muži a tři ženy se vešli do elitní desítky.

Sprint ve znamení švédské dominance

Posledním závodem byl sprint v Mladé Boleslavi. Toto finále běželo pouze 40 nejlepších aktuálního pořadí, účast pěti našich žen a pěti našich mužů už byla sama o sobě úspěchem. Běželo se v samotném centru města, tratě stavěl Daniel Wolf a některými postupy na volbu důkladně zamotal hlavy mnoha závodníků.

Trať mužůTrať mužů

Trať ženTrať žen

Tereza JanošíkováTereza Janošíková

Prohlédněte si i další fotografie k článku...

V ženách zvítězila už dlouho dopředu známá vítězka Světového poháru Tove Alexandersson (SWE), druhá byla Finka Maija Sianoja a třetí Švýcarka Judith Wyder. Nejlepší z našich byly na desátém místě Tereza Janošíková, čtrnáctá Jana Knapová a devatenáctá Vendula Horčičková. V celkovém pořadí to znamenalo, že SP vyhrála zmíněná Tove Alexandersson (SWE) před krajankou Karolin Ohlsson a Ruskou Natalií Gemperle. Nejlepší z našich - Jana Knapová figuruje na 15. místě, další je Vendula Horčičková (18.), Denisa Kosová (27.), Tereza Janošíková (35.) a další.

I v mužích zvítězilo švédské jméno - Jonas Leandersson, druhý byl Yannick Michiels z Belgie a třetí Švýcar Matthias Kyburz. Vojta Král si horší volbou na královském postupu a potom jednou dohledávkou zatarasil další umístění v první desítce a byl 14., Marek Minář 19., Miloš Nykodým 22. Světový pohár celkově vyhrál Matthias Kyburz před Danielem Hubmannem (oba SUI), třetí je Olav Lundanes (NOR), skvělé páté místo patří Vojtovi Královi, 11. potom Miloši Nykodýmovi, 30. Pavlu Kubátovi, atd.
Kromě tohoto posledního závodu si dále všimneme několika zajímavých nebo důležitých okolností, které celou akci doplňovaly.

Miloš NykodýmMiloš Nykodým

Finále Světového poháru bylo pro Čechy mimořádně úspěšné!

Tato série SP byla nejen sportovním, ale také organizačnímmediálnímdiplomatickým úspěchem. Organizační tým, z jehož početných řad budeme jmenovat vedoucího Davida Aleše, technického ředitele Jana Picka a sportovního ředitele Dana Wolfa, zvládl na vysoké úrovni uspořádat nesmírně náročný program čtyř závodů během čtyř dnů, každý závod v jiném terénu, s jinou cílovou arénou. Zajímavou zprávu pustil na svém facebookovém profilu Jan Picek - Švédové požádali, aby Češi napsali příručku, jak pořádat sprintové závody.

Z každého závodu se vysílal přímý televizní přenos. Ze sprintových štafet a ze sprintu byl přímo v televizním vysílání, z knock out sprintu a z krátké trati se vysílal pouze na webu ČT Sport. Komentovali Petr Kubásek a Tomáš Dlabaja. Pokud jste neviděli, rozhodně doporučujeme vyhledat v archivu ČT Sport, zejména televizně nejzajímavější knock out sprint.

Souběžně se závody se konal i kongres Mezinárodní orientační federace (IOF), na kterém byl do předsednictva zvolen Dušan Vystavěl.

Odcházení a přicházení

Krátká trať byl poslední reprezentační závod pro Jana Šedivého, závodníka běhající za pražský oddíl SK Praga a  Mistra světa ze štafet 2012 (spolu s Tomášem Dlabajou a Janem Procházkou). A tato akce byla také poslední pro Radka Novotného v pozici reprezentačního kouče, z doby své aktivní kariéry majitele bronzové medaile z Mistrovství světa ve Finsku 2001 (spolu s Michalem Horáčkem, Michalem Jedličkou a Rudolfem Ropkem).

Z doby jeho šestnáctileté vlády nad českým týmem potom jako nejblyštivější výsledky registrujeme dva tituly Mistryně světa pro Danu Brožkovou (2008 - klasická trať, 2009 - krátká trať), právě štafetový titul pro trio Dlabaja - Šedivý - Procházka, a mnoho dalších medailí, například bronz Vojty Krále z posledních Světových her. Člen oddílu OK 99 Hradec Králové si těžko mohl přát lepší rozlučku.

A kdo se ujme uvolněné funkce? To je nám překvapení - Jan Šedivý ;-) A dodáme, že jeho pomocníkem pro sprintovou přípravu bude Jan Procházka.

/fotografie: Jiří Čech a Tomáš Bubela/

Jakub Weiner

Jakub Weiner - autor článku

orientační běžec ze Slávie Hradec Králové, z části obdivně a z části závistivě sledující výkony našich nejlepších závodníků s vědomím, že se k nim během kariéry nikdy ani nepřiblížil. Bez výraznějšího individuálního výsledku, dvě bronzové placky z republikového mistrovství mu muselo vyběhnout až šest kamarádů v rámci sedmičlenných družstev (2004, 2005).

Bloger postižen občasnou intenzivní grafomanií, těžkou formou prokrastinace, které zároveň využívá pro svoji publikační činnost. V orienťáku jinak také stavitel tratí a v civilu domů (architekt).