Karlovarský půlmaraton: Nadvláda afrických běžců pokračuje, z Čechů nejlepší Kocourek a Kamínková + FOTKY ÚČASTNÍKŮ ZDARMA KE STAŽENÍ

Nejmladší závod ze seriálu běžecké ligy RunCzech se uskutečnil v sobotu 21. května v Karlových Varech. Čtvrtý ročník tohoto závodu a poprvé se zlatou známkou IAAF měl však vynikající obsazení a tomu odpovídal i průběh celého závodu.

V hlavní kategorii opět souboj elitních keňských vytrvalců

Za krásného slunečného počasí, teploty 18°C a úderem 18 hodiny, se na trať půlmaratonu vydalo zhruba 4 tisíce běžců a běžkyň. Již od začátku se na místních kolonádách začalo velmi úporně bojovat, ostatně jak už je v těchto závodech zvykem.

V hlavní kategorii se o pořádné tempo starali tradičně keňští závodníci. Možná vyšší teplota než je pro půlmaraton ideální, se tak podepsala na poněkud zdánlivě „pomalém čase“. Do cíle na modrý koberec dorazil jako první Abraham Akopescha v čase 1:02:08 hodin. Hned za ním na druhé místě finišoval jeho krajan Evans Kurui za 1:02:27 hodin a o kousek pomalejší byl třetí Wilson Too v čase 1:02:48 hodin.

V ženské elitní kategorii se hlavní souboj odehrával mezi závodnicemi z Keni a Etiopie. Od začátku ale udávala vysoké tempo Joyciline Jepkosgei z Keni a cílovou pásku protrhla s náskokem více jak dvou minut. Její výsledný čas činí 1:09:07 hodin. Druhá v cíli byla Etiopanka Ayantu Gemechu v čase 1:11:19 hodin a pro třetí místo si doběhla její krajanka Bekelech Daba za 1:11:42 hodin.

Krásné souboje mezi českými závodníky

Při neúčasti dvou hlavních českých favoritů, Homoláče a Kreisingera, se největší pozornost strhla na souboj Milana Kocourka, Ondry Fejfara a Víta Pavlišty. Prvně jmenovaný byl v tomto závodě mírným favoritem, což následně dokázal i trati a do cíle doběhl mezi českými závodníky první v čase 1:06:51 hodin. Druhý Ondra Fejfar zaostal za téměř minutu a půl čase 1:08:17 hodin a o malinko později finišoval pro třetí místo Vít Pavlišta. Ten může být za čas 1:08:47 hodin velmi spokojený, poněvadž v posledních dnech ho trápilo
zraněný achilovky.

Mezi ženami od začátku nasadila skvělé tempo nestárnoucí Petra Kamínková a v čase 1:17:55 hodin se zcela suverénně doběhla pro první místo. Na druhém místě a s velkým odstupem skončila rodačka ze Sokolova Ivana Sekyrová, přesto i její čas 1:22:16 hodin je velmi kvalitní. Třetí místo patří Tereze Korvasové za čas 1:24:12 hodin.

Opět se ukázalo, že i mezi českými závodníky se dají očekávat velmi zajímavé souboje a do poslední chvíle se bojuje o každé dobré umístění.

Karlovarský závod opět nezklamal

Karlovarský závod si za svoji celkem krátkou kariéru řekl velmi výrazně o svoji pozornost. Trasa vedoucí po prakticky všech světoznámých kolonádách, kolem věhlasného grandhotelu PUPP, každým rokem přiláká mnoho závodníků z celého světa. Navíc každý, kdo do Varů přijede, bude překvapen hlavně povzbuzováním diváků na trati v mnoha světových jazycích. To se v jiných městech nepoštěstí. Závod s výborným sportovním nábojem, skvělými časy a tradičně výtečnými výkony všech zvláště těch z řad hobby běžců a běžkyň.