HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pádler.cz

POSLEDNÍ DISKUSE

Devátý ročník 95 kilometrů, které vám změní život – Najvert získal na B7 zlatý hattrick + FOTKY ÚČASTNÍKŮ ZDARMA KE STAŽENÍ

Přečtěte si reportáž z 9. ročníku Beskydské sedmičky! Vítězství brali Stanislav Najvert a Jan Zemaník, v ženách sestry Macurovy. Jak hodnotí závod? A co nového se chystá příští rok?

Jedinečný přeběh téměř celých Moravskoslezských Beskyd přilákal již po deváté na start do Třince opět několik tisícovek běžců. Řeč není o ničem menším než Renault Beskydské sedmičce. Největším tuzemském ultra-trailovém závodě, který vede po nejvyšších kopcích severomoravského pohoří. Svou délkou a profilem tratě si již vybudoval za svou historii mezi elitními i hobby běžci značnou popularitu, která ani letos neopadla.

Po dešti ráno šlo vidět na pár metrů (poslední stoupání na Velký Javorník)Po dešti ráno šlo vidět na pár metrů

Někdo (většina) to bral s úsměvem i po 70. kmNěkdo (většina) to bral s úsměvem i po 70. km

Ale všem už docházely sílyAle všem už docházely síly

Prohlédněte si i další fotografie k článku...

Na trať se vydalo přes 3 tisíce běžců

Úderem desáté hodiny večer se tak poslední srpnový den roku vydalo přes tři tisíce běžců na, v nejdelší možné – mistrovské – variantě, na pětadevadesátikilometrový přeběh s pěti a půl tisíci metry pozitivního převýšení. Tato nejprestižnější trať Beskydské sedmičky, jež je rovněž vyhlášena jako Mistrovství ČR v horském maratonu dvojic, každoročně přiláká na několik možných favoritů. Letos tomu nebylo jinak a na startu se to hemžilo známými českými tvářemi.

Stanislav Najvert chtěl společně s Janem Zemaníkem individuálně získat mistrovský hattrick z tohoto závodu, Tomáš Peter se Zdeňkem Hruškou naopak plánovali vylepšil loňské páté místo. A i historicky nejúspěšnější dvojice B7, která získala celkově třikrát třetí místo (2014, 2015, 2017) a jednou druhé (2016) – Kamil Bezděk a Marek Novotný – si chtěl konečně v letošním ročníku stoupnout na pódiu na nejvyšší možný stupínek.

V průběhu závodu se však ze startovního pole vynořilo mnohem více favoritů, než by se čekalo. Výborně připravená se ukázala dvojice Vladimír Řehák s Jaroslavem Vicherem, která sekundovala třem vedoucím dvojicím Najvert/Zemaník-Bezděk/Novotný-Hruška/Peter. Dalším překvapením vysoko v celém průběhu závodu byli Ladislav Tuček s Jakubem Paškem, kteří nakonec skončili na krásném pátém místě.

Zlatý hattrick Najverta

„Vydřené vítězství“, těmito dvěma slovy hodnotí své, potřetí za sebou a počtvrté celkově, první místo legenda Beskydské sedmičky, Stanislav Najvert. „Dlouho jsme byli v kontaktu s Tomášem Petrem, Zdeňkem Hruškou a Kamilem Bezděkem a Markem Novotným, pak jsme jim v druhé půlce trati cukli a udělali si 10. minutový odstup, který jsme až do závěru udrželi. Je to vydřené vítězství hlavně kvůli žaludku a tříslu, které v průběhu noci dělalo problémy. O to víc mě to těší.“ Zhodnotil průběh závodu Beskydský rodák v cíli.

Devět minut po první dvojici doběhl na Frenštátské náměstí Míru také Kamil Bezděk s Markem Novotným, ti tak opět ob rok vybojovali titul vicemistrů, a navíc v osobním rekordu na této trati. Výborný finiš předvedla pro mnohé neznámá dvojice Vladimír Řehák a Jaroslav Vicher, která v těsném finiši vybojovala třetí místo před Tomášem Peterem a Zdeňkem Hruškou.

Celkově druhá dvojice K. Bezděk s M. NovotnýmCelkově druhá dvojice K. Bezděk s M. Novotným

Macurovy dominovaly!

V ženském závodě jednoznačně dominovalo příjmení Macurová. Nejenže Barbora a Petra Macurovy celý závod výborně odběhly, na druhou ženskou dvojici si vybudovaly náskok tři čtvrtě hodiny. Loni třetí Veronika Tkáčová si o místo polepšila a se svou novou parťačkou Katkou Klepáčovou získaly titul vicemistryň. Těsně po nich s mankem 8 minut doběhla třetí ženská dvojice Martina Dvořáková s Barborou Cichou.

V mixech si ziskem titulu, s neméně dominantním výkonem jako předvedly Macurové v ženách, mohla radovat dvojice René Kaleta s Lindou Tekeliovou. S mankem více než půl hodiny doběhla do více další smíšená dvojice Lukáš Hlavička s Ivanou Hrdličkovou, následovanou za další půlhodinu Hankou Přádkovou a Honzou Žaloudkem.

B7 příští rok i pro jednotlivce

Organizátoři Beskydské sedmičky si na kulatiny tohoto závodu pro příští rok připravili velkou novinu. Nově totiž nebude B7 mistrovství ČR v horském maratonu dvojic, nýbrž bude Mistrovstvím ČR v Ultra Sky distanci pro jednotlivce, jakožto jedno z mistrovství ČR ve skyrunningu. Viceprezident CZSA, Sam Straka o tomto rozhodnutí na webu českého skyrunningu napsal:

„Po jistém oťukávání přišla od pořadatelského týmu oficiální nabídka, že by rádi závod otevřeli i jednotlivcům. Samozřejmě i s ideou uspořádat zde pak Mistrovství Česka v Ultra SkyMarathon 2019. Tato idea se mi pochopitelně líbí, protože těžko v Česku v současnosti najdete těžší závod v horách, který by odpovídal skyrunningovým pravidlům. A tradice, se kterou se B7 pořádá, kvalita pořadatelského týmu, obliba závodu závodníky, to vše dává záruku velmi kvalitního mistrovství v příštím roce. V roce, kdy B7 oslaví kulaté desáté narozeniny.“ A tak tedy na B7 2019, možném nejprestižnějším závodě, co příští rok tuzemsko v horách nabídne…