Začarovaný kruh běžeckých zranění

Začarovaný kruh běžeckých zranění

Jednou vás bolí v zádech, pak vás začne tahat zaďák a vaše obtíže se podivně stěhují z místa na místo a omezují vás v tréninku, popřípadě ho úplně znemožňují? Zdá se, že jste se stali obětí tzv. funkčních poruch pohybového aparátu, které mohou vyústit až v běžecké zranění.

Vyběhnete a po určité vzdálenosti vás začne podivně píchat v koleni? Ráno se probouzíte se ztuhlými Achilovkami a prvních pár kroků je utrpením? Jednou Vás bolí v zádech, pak vás začne tahat zaďák a vaše obtíže se podivně stěhují z místa na místo a omezují vás v tréninku, popřípadě ho úplně znemožňují? Zdá se, že jste se stali obětí tzv. funkčních poruch pohybového aparátu, které mohou vyústit až v běžecké zranění. Ročně bývá takto zraněna až polovina běžců. Nejčastější lokalizací těchto obtíží je kolenní kloub a Achillova šlacha.

Overuse injury

Běžecké zranění, označováno často také jako „overuse  injury“, by se dalo charakterizovat jako zranění vzniklé na podkladě působení opakovaného stresu malé intenzity na určitou strukturu jako je např. sval, vaz, šlacha nebo chrupavka. Pokud míra zátěže přesáhne naše přirozené reparační možnosti (schopnosti regenerace), začne se naše tělo nejčastěji bránit zánětlivou reakcí dané tkáně. Fáze akutního zánětu je doprovázena bolestí, jejímž cílem je omezení pohybu a tím pádem ochrana před dalším poškozením. Po odeznění zánětu bolesti ustoupí a sportovec se vrací ke své aktivitě, ale ve většině případů se obtíže vracejí nebo se stěhují z jiného tělesného segmentu na druhý. Bylo zjištěno, že u více než poloviny takto zraněných běžců se obtíže vrátily a u jedné třetiny z nich šlo o stejný znovu se opakující problém.

Funkční poruchy pohybového aparátu

Příčinou těchto zranění jsou často funkční poruchy. Jak už název vypovídá, nejedná se o poruchu struktury (např. svalu, kosti, chrupavky…), ale o poruchu funkce. Jde tedy o poruchu na úrovni koordinace našeho pohybu, napětí svalů, vnímání vlastního těla. Tyto poruchy se mohou manifestovat např. jako blokády kloubů, bolestivé body ve svalech (trigger pointy), zvýšené svalové napětí atd. Všechny tyto obtíže jsou odstranitelné, ale přesto dokážou běžci pěkně znepříjemnit trénink nebo ho dokonce z tréninku mohou vyřadit i na několik dní. Obtíže pak sami postupně odezní nebo v horším případě mohou způsobit výše zmíněné overuse injury. Asi by bylo dobré položit si otázku, proč funkční poruchy ale vlastně vznikají? Příčin je veliké množství. Na vině může být např. poúrazový stav, onemocnění vnitřních orgánů, strukturální odchylky (např. nestejná délka dolních končetin, skolióza páteře aj.). Příčina může ale také pocházet ještě z doby, kdy jsme byli novorozenci a kojenci a začali jsme se hýbat-např. nadzvedávat hlavičku, přetáčet se z boku na bok, posazovat se. V této době u nás mohlo dojít k zafixování nesprávných pohybových vzorů, které jsme si přinesli do dospělosti.

Jak bojovat s funkčními poruchami?

Velmi důležité je následky funkčních poruch odstraňovat, aby neměli šanci přecházet do chronického stavu a způsobovat tak následně „overuse injury“!. Technik je nepřeberné množství od kompenzačních pohybových aktivit počínaje, přes regenerační masáže a techniky fyzioterapie (mobilizace, cvičení, tejpování atd.) konče. Co je ale nejdůležitější? Odhalit příčinu funkční poruchy a tu cíleně řešit. Jednoduchým příkladem by mohl být např. běžec s opakující se bolestí pravého kolenního kloubu. Při vyšetření zjistíme, že běžec zatěžuje více celou pravou stranu svého těla, a naopak zjistíme, že nedokonale zapojuje svůj levý kyčelní kloub. Je třeba zlepšit oporu a zapojení levého kyčelního kloubu, to přenést do svých denních aktivit a sportu. Po té by se měly bolesti pravého kolene zlepšit.

Jak se zbavit overuse injury?

Pokud se u nás rozvine fáze akutního zánětu s otokem, bolestí a zvýšenou teplotou daného místa, je vhodné dopřát si klid. Místo ledujte a klidně použijte volně prodejná antiflogistika (masti, gely, náplasti nebo tablety s protizánětlivým účinkem). Velmi důležité ale je, že součástí účinku těchto léků je i analgezie (tlumení bolesti), proto když vás dané místo přestane bolet, dodržujte klidový režim! Bolest nezmizela, je jen utlumena léky. Po odeznění fáze akutního zánětu by bylo vhodné zjistit, co Vaše obtíže vyvolalo. Tuto příčinu je nutné začít řešit, protože jinak máte velmi vysokou šanci, že se dostanete do bludného kruhu běžeckých zranění.


FYZIOKINESIS REHABILITACE
Mgr. Zuzana Krchová
-Specializuji se na sportovní fyzioterapii, převážně běžců
-Nabízím základní služby rehabilitace (rehabilitace
při bolestech zad a kloubů, po úrazech a operacích,
výhřezech meziobratlových plotének, neurologických
onemocněních, vadném držení těla, skolioze aj.)
-Provádím analýzu pohybu (běh, chůze, cyklistika)
-Věnuji se léčbě pánevního dna a inkontinence moči
u žen
-Řeším psychosomatické obtíže
CO VÁM GARANTUJI?
-Odbornou diagnostiku
-Profesionální, zároveň empatický přístup
-Objednání ihned -Příjemné prostředí
Více informací na www.fyziokinesis.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: