POSLEDNÍ DISKUSE

Běh a fyzioterapie: Fyziokinesis je nová ordinace v Praze

Běh a fyzioterapie: Fyziokinesis je nová ordinace v Praze

Fyzioterapie je obor, ke kterému mnozí ještě nemají takovou důvěru, jakou by si zasloužil. Dokud si ji totiž člověk na vlastní kůži nevyzkouší, neví pořádně ani o co se jedná. Většina běžeckých zranění a problémů se ale právě díky odborníkům, fyzioterapeutům dá velmi rychle a efektivně napravit.Problematika zranění

Běžecká zranění jsou velmi častým jevem. Je statisticky prokázáno, že až polovina běžců je minimálně jednou v období dvou let zraněna. Přesto, že jde tedy o relativně častou diagnozu, se mnoho sportovců bohužel setkává s nepochopením ze strany svých zdravotníků. Mnohdy totiž nikoho ani nezajímá, pokud máme problém ,,jenom“ při sportu. Rady na způsob: ,,Podívejte se do občanky, kolik Vám je let, co chcete?; Kdy Vás to bolí? Při běhu? No tak neběhejte!; Na rentgenu nic není, tak mazejte voltarenem.“, nejsou ničím neobvyklým. O dlouhých čekacích lhůtách na vyšetření ortopedem ani nemluvím. Proč je situace taková? Běžecká zranění jsou totiž často těžko uchopitelná, na rentgenovém snímku je zpravidla neuvidíme, ale přesto nás bolí a umí pěkně potrápit. Jde totiž obvykle o funkční poruchy jako např. blokády kloubů, stažené svaly a utlačované nervy.

 


Ordinace FyziokinesisOrdinace Fyziokinesis

Správné postavení při běhuSprávné postavení při běhu

Analýza běhuAnalýza běhu

 

Prohlédněte si další fotografie k článku...

 


 

Vlastní zkušenost

Sama jsem se s výše popsaným přístupem setkala na vlastní kůži. Nepřišlo mi to nijak podivné, ale věděla jsem, že klidem a ortézou své potíže nevyřeším. Pak jsem se dostala pod ruce fyzioterapeutce, která mi srovnala záda, a potíže zmizely. To mi naprosto učarovalo a motivovalo k tomu, začít se zajímat o tento skvělý obor a nakonec ho i vystudovat. Měla jsem to štěstí učit se od těch nejlepších např. od Prof. Pavla Koláře, Ph.D a později pracovat ve fyzioterapeutické ordinaci Bebalanced.

 

Fyzioterapie je vhodná při jakémkoliv sportuFyzioterapie je vhodná při jakémkoliv sportu

 

V čem je můj přístup jiný?

Nyní provozuji svou vlastní ordinaci Fyziokinesis. Protože sama hodně běhám a věnuji se i jiným sportům, přišlo mi přirozené toto ve své praxi propojit. Věnuji se zde převážně běžcům. Pro sportovce mám pochopení, vzhledem k tomu, že jím také sama jsem. Chápu, co znamená zrušení závodů nebo omezení v pohybu a tréninku. Proto se snažím klienty objednávat co nejdříve. Snažím se odhalit příčinu jejich obtíží a tu pak efektivně řešit. Nedílnou součástí léčby je také analýza pohybu, konkrétně chůze a běhu. Na běhátku s běžci nacvičuji správnou techniku, tak aby pro ně byl běh zdravější, příjemnější a ekonomičtější. Mnozí pak přicházejí s tím, že se dokonce i zrychlili. Je zde také možnost videoanalýzy běhu a porovnání např. techniky na začátku a konci terapie. Výsledky jsou občas až k neuvěření. Někdy stačí opravdu tak málo, aby došlo k velké změně např. správné zapojení paží nebo napřímení trupu. Samozřejmě nic ale není zadarmo a terapie se neobejde bez aktivního přístupu klienta, který si obvykle odnáší balíček cviků na doma.

A závěrem, víte, co mám na své práci ráda? Když jdu na závody a tam potkávám své bývalé pacienty, jak bez obtíží běhají:-)

Mgr. Zuzana Krchová je aktivní běžkyně a sportovkyně s výbornými výsledky. V současné době se osamostatnila a zřídila si vlastní fyzioterapeutickou ordinaci  Praze. Více informací hledejte na www.fyziokinesis.cz.

12.12.2016, Mgr. Zuzka Krchová


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

REPORTÁŽE ZE ZÁVODŮ

Gladiátoři opět dobyli pevnost Josefov, WINTER Gladiator Race ovládli Tomáš Tvrdík a Stanislava Babušková!
Gladiátoři opět dobyli pevnost Josefov, WINTER Gladiator Race ovládli Tomáš Tvrdík a Stanislava Babušková!


Ostrý start a přes dva metry sněhu, LH24 ovládl Chrobák a Cichá
Ostrý start a přes dva metry sněhu, LH24 ovládl Chrobák a Cichá


ONLINE ZPRAVODAJSTVÍ LH24
Pro všechny účastníky, ale především pro jejich kamarády, rodiny a blízké budeme přinášet pravidelné online zpravodajství přímo z trati závodu od začátku (tedy startu) závodu až do jeho konce.